שתף קטע נבחר

אורלב: הממשלה נגד ביקורת פנימית בהסתדרות

ח"כ אורלב ביקש מהממשלה לתמוך בהצעה המרחיבה את חוק הביקורת הפנימית על ההסתדרויות השונות, אך ועדת השרים לחקיקה סירבה. בינתיים, ממשיכות ההסתדרויות לפעול תחת חוק מהתקופה העותומאנית שלא כופה עליהן ביקורת שוטפת

ממשלת ישראל מתנגדת למינוי מבקרי פנים בהסתדרות - כך טוען יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, ח"כ זבולון אורלב. מסתבר כי ההסתדרות הכללית והסתדרות העובדים הלאומית מתפקדות עדיין תחת מעמד מתקופת השלטון העותומאני ולכן פועלות ללא ביקורת שוטפת.

 

אורלב מתכוון להעלות מחר (ד') לדיון הצעת חוק המרחיבה את חוק הביקורת הפנימית ומכילה אותו גם על ההסתדרות הכללית והסתדרות העובדים הלאומית. לקראת הדיון, גילה אורלב כי ועדת השרים לחקיקה החליטה בתחילת השבוע להתנגד להצעת החוק. לאורלב לא נמסרו נימוקי הוועדה שמייצגת את הממשלה.

 

הצורך במינוי מבקרים להסתדרויות עלה בעקבות דיון של הוועדה לביקורת המדינה. בדיון נבחנו פיטוריה של מעיין אגם מהסתדרות העובדים הלאומית. אגם הייתה זו שחשפה את פרשת השחיתות בה מעורב על פי החשד אברהם הירשזון. במהלך הדיון התגלה כי להסתדרות העובדים הלאומית אין מבקר פנים שיכול היה לצאת נגד פיטוריה של אגם.

 

בוועדה לביקורת המדינה ביקשו מנציגה רשם העמותות להסביר איך קרה שההסתדרויות עדיין זוכות למעמד מיוחד. ההסבר היה מעט מורכב: בשנת 1980 התקבל בכנסת חוק העמותות שהיה אמור להחליף את מעמד האגודות העותומאניות. לאגודות השונות ניתנו שנתיים כדי לשנות את מעמדן לעמותה ישראלית תחת החוק החדש. עמותות שלא עמדו בתנאי החוק החדש היו אמורות להתפרק.

 

רשם העמותות אכן מחק מאות גופים עד שהתגלתה פרצה בחוק שאפשרה לאגודה עותומאנית להעביר את נכסיה לידיים פרטיות. הרשם נאלץ להפסיק את פעולות הפירוק וכך ההסתדרויות נהנות עד היום מן ההפקר ולא נתונות לביקורת רציפה. 

 

חוק העמותות החדש לא מחייב מינוי מבקר פנים, אבל כן דורש את מינויה של ועדת ביקורת. בינתיים, ההסתדרות נמצאת תחת ביקורת כלשהי של מבקר המדינה הבודק את חלק מהעברות הכספים.  

 

"הרחבת חוק הביקורת הפנימית על הארגונים הציבוריים שאינם מחויבים לקיים ביקורת ממוסדת ושוטפת נועדה לסגור את הפרצה הקיימת בגופים שמגלגלים ללא פיקוח מיליארדי שקלים מכספי הציבור", אמר אורלב, "מחר אני מקווה לבדוק אם אכן להסתדרויות לא נוח עם הצעת החוק ואם הפעילו לחצים פוליטיים למנוע את הרחבתו עליהם".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צביקה טישלר
ניצלו את הפרצה בחוק. בניין ההסתדרות
צביקה טישלר
לא קיבל תשובות מהממשלה. אורלב
מומלצים