שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הרב שפירא הזהיר את תלמידיו פן יארגנו נקמה
  ל-ynet נודע כי למחרת תקיפתה של השרה יולי תמיר כינס ראש ישיבת מרכז הרב, הרב יעקב שפירא, את תלמידיו והזהיר אותם פן יארגנו פעולות נקמה בעקבות הפיגוע בישיבה. הוא דרש מתלמידיו לא להתעמת עם ערבים, אך רבני הישיבה אמרו כי אם יש התארגנויות חיצוניות לעורר פרובוקציות, מותר להצטרף אליהן
  ראש ישיבת מרכז הרב, הרב יעקב שפירא, כינס את תלמידי הישיבה לאחר תקיפת שרת החינוך, יולי תמיר, והזהיר אותם פן יארגנו פעולות נקמה בעקבות הפיגוע שבו נהרגו שמונה מתלמידי הישיבה - כך נודע אמש (יום ג') ל-ynet. פרסום זה מצטרף לדיווח על ההיתר ההלכתי שקיבלו שלושה גברים יהודים לפגוע באישיות ערבית שקשורה להר הבית.

   

  בעקבות הפיגוע סערו הרוחות בישיבה ועשרות צעירים תקפו את השרה תמיר, שבאה בתחילת השבוע לביקור ניחומים. למחרת כינס הרב שפירא את תלמידי הישיבה לשיחה מיוחדת וביקש מהם שלא להדליף את הנאמר בה. הרב שפירא אמר להם כי הוא מתנגד לפעולות נקמה, משום שזו לא דרכה של הישיבה.

   

  הרב שפירא אף ציין, כי הוא שמע ויודע על התארגנויות של תלמידים שרוצים להרוס בכוח את סוכת האבלים של המחבל במזרח ירושלים, אך אמר כי רבני הישיבה הסכימו ביניהם כי אין זה תפקידם של התלמידים. הרב שפירא דרש מתלמידיו לא להתנגש עם החוק או להתעמת עם ערבים.

   

  עם זאת, אמרו רבני הישיבה לתלמידים כי אם יש התארגנויות חיצוניות של סטודנטים או קבוצות אחרות לעורר פרובוקציות במזרח ירושלים, מותר להצטרף אליהם כיחידים, אך לא כתלמידים בשם הישיבה. מאוחר יותר הזהיר שפירא את יו"ר הכנסת, דליה איציק, כי "אם סוכת האבלים בבית המחבל לא תיהרס - סטודנטים מכל הארץ יהרסו אותה".


  הישיבה הנטושה בערב הפיגוע (צילום ארכיון: AFP)

   

  הישיבה נערכה בספרייה בה התבצע הרצח. אחרי כינוסה היו ויכוחים קולניים של התלמידים מחוץ לאולם, חלקם קראו לשמוע בקולו של ראש הישיבה, ואחרים אמרו כי החזרת הכבוד והגאווה מחייבת את הריסת סוכת האבלים. בתדרוך לעיתונאים לאחר הפיגוע ציטט הרב שפירא "ובימים ההם אין מלך בישראל, איש הישר בעיניו יעשה", והסביר כי פירוש המילה "מלך" הוא תורה. ל-ynet נודע על התארגנות נוספת של תלמידים שרוצים לקרוא פרקי תהלים במזרח העיר במשך שעה בכל שבוע.

   

  "רב נתן אישור לנקום על הפיגוע"

  לפי הדיווח בערוץ 1, יומיים לאחר הפיגוע התקיימה פגישה בין כמה גברים יהודים, בני 25-35, לבין שני רבנים, במהלכה דנו בשאלה האם צה"ל יגיב לפיגוע בישיבה. לאחר שהגיעו למסקנה כי לא תהיה תגובה ישראלית, אמר אחד הרבנים לגברים: תגיבו אתם. הוא צייד אותם בספרים שעוסקים ברעיון גאולת ארץ ישראל ואמר להם: דעת תורה שתגיבו.

   

  מיד לאחר הפיגוע עלה במערכת הביטחון חשש מפני התארגנויות אפשריות לפיגוע נקמה מצד גורמים יהודים, ובקרב כל העוסקים בתחום הוגברה הדריכות. גורמי ביטחון הדגישו כי יש קושי רב לאתר מבעוד מועד גורמים יהודים שמבקשים לפגוע בערבים.

   

  ראשי הישיבה הכחישו בתוקף את הפרסום בטלוויזיה ואמרו כי הם בודקים אפשרות לתביעת דיבה נגד ערוץ 1. גורמים המקורבים לוועד רבני יש"ע אמרו כי "זה נראה כאילו יד השב"כ הנעלמה עומדת מאחורי פרסום הדברים. זה נשמע יותר מדי סטריאוטיפי". לצד זה אמרו הגורמים, "התחושה בציבור היא שנדרשת כאן נקמה. זוהי לא תהיה נקמה על-ידי יחידים, אלא ביישום הדברים הכתובים בתורה".

   

  אורלב לדיכטר: לעצור את החשודים

  גורמים אחרים בימין ציינו כי "אמנם יש תחושות קשות, והאווירה היא באמת קשה בקרב תלמידים מהישיבה, אבל מכאן ועד שרבנים יתנו הוראה לעשות פיגוע נקם... זה הדבר האחרון שהרבנים בישיבה יעשו". יו"ר המפד"ל, ח"כ זבולון אורלב, פנה לשר לביטחון פנים, אבי דיכטר, בתביעה לעצור לאלתר את החשודים, כביכול.

   

  לדבריו, "לא מן הנמנע שיש מי שמנסים להטיל דופי בציונות הדתית, בשעה שהיא מתאבלת עם כל עם ישראל על בניה. אם לא יבוצעו מעצרים לאלתר - תהיה זו הוכחה שמדובר בעלילת שווא, זדונית ומרושעת".

   

  בוועד רבני יש"ע הפנו לראיון שערך ערוץ 7 עם יו"ר הוועד ורבה של קריית ארבע, הרב דב ליאור, שבו התייחס לשאלת הנקמה. "מדובר בדרישה טבעית", אמר ליאור, אך סבר כי הנקמה תגיע מהעם כולו, מהממלכה, מהממשלה. "נקמה תבוא מהשמים, אבל זה לא פותר את הממשלה מלעשות את מה שלאל ידנו".

   

  בהכנת הידיעה השתתפו נטע סלע וחנן גרינברג
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הרב שפירא (מימין). שמע על התארגנויות
  צילום: גיל יוחנן
  הפיגוע בישיבת מרכז הרב.
  צילום: אבי אוחיון, לע"מ
  הפיגוע בישיבת מרכז הרב.
  צילום: אבי אוחיון, לע"מ
  מומלצים