שתף קטע נבחר

עריקאת: ברק לא בא לפגישה כי תכנן התנחלות

השליח האמריקני המיוחד, ויליאם פרייזר, נועד בירושלים עם נציגי ישראל והרשות הפלסטינית כדי לעקוב אחר התקדמות יישום "מפת הדרכים". הפלסטינים שלחו לפגישה את ראש הממשלה, סלאם פיאד, ישראל הסתפקה בנציג משרד הביטחון, עמוס גלעד

השליח האמריקני המיוחד לפיקוח על התקדמות ביישום שלבי "מפת הדרכים", ויליאם פרייזר, קיים בצהריים (יום ו') פגישה משולשת בירושלים עם נציגי ישראל והרשות הפלסטינית. בפגישה השתתפו ראש ממשלת הרשות, סלאם פיאד, וראש האגף המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון, עמוס גלעד.

 

חבר צוות המשא ומתן הפלסטיני, סאיב עריקאת, מתח ביקורת על העובדה ששר הביטחון, אהוד ברק, לא נכח בפגישה והסתפק בנציגות זוטרה יותר ואמר: "אולי ברק לא יכול היה להגיע כי היה עסוק בתכנון בנייה בהתנחלויות ותקיפות נוספות".

 

היתה זו פגישה ראשונה במתכונת הנוכחית בין פרייזר לבין שני האישים. הפגישה התמקדה בבחינת הנושאים בהם לא מילאו הצדדים את התחייבויותיהם. גלעד ופיאד ישבו זה מול זה וביניהם פרייזר, שהצביע על הנקודות שלא מילא כל אחד מהצדדים. "בדקנו תחומים בהם הצדדים לא עמדו בהתחייבויותיהם ומדוע עשו כך, ובדקנו דרכים להאצת התהליך", נמסר מהקונסוליה האמריקנית בירושלים.

 

פרייזר אמור לדווח לרייס על ההתקדמות ביישום מתווה מפת הדרכים, אך ברור למדי שלא חלה כל התקדמות בעלת משמעות. מטרת המפגש המשולש היא למנוע מישראל והפלסטינים להצביע על הצד השני כאחראי לאי-התקדמות ביישום מפת הדרכים. הממשל האמריקני דורש שכל צד יתמקד במילוי חלקו ולא בהצבעה על הצד השני כאחראי לכשלון.

 

רייס: הצדדים חשים מחוייבות רבה

מזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס, אמרה אתמול כי המשא ומתן בין ישראל לבין הפלסטינים מתקדם יותר ממה שמוצג בדיווחי התקשורת. בשימוע בבית הנבחרים האמריקני אמרה רייס כי יש מקום "להתעודד" מכיוון שהצדדים לא משתפים את התקשורת בדיונים הסגורים, "הם מבהירים שהם מקיימים דיונים חשובים מאוד, והם עושים זאת בצורה רצינית ואינם מדווחים על תוכן השיחות", אמרה.

 

רייס הוסיפה כי מצב זה "הוביל לתחושה מסוימת שאולי שום דבר לא קורה בשיחות, אבל מעולם לא ראיתי מחויבות גדולה יותר ממה שאני רואה מראש הממשלה, אהוד אולמרט ומנשיא הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן)".

 

לדבריה, ארה"ב צריכה לפעול בצורה אגרסיבית בנושא שיפור איכות חייהם של הפלסטינים בגדה המערבית, "זה יוכיח שהנשיא עבאס יכול לעשות את ההבדל בין הגדה המערבית לבין עזה, שבה שולט החמאס". היא הדגישה כי היא מצפה ממדינות ערב לתמוך יותר ולהקל על חייהם של התושבים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עריקאת. מתח ביקורת
צילום: רונן בוידק
פרייזר. השליח המיוחד
גלעד. נציגו של ברק
צילום: גיל יוחנן
מומלצים