שתף קטע נבחר

ישראל תוקעת מקלות בגלגלי "צבא אבו מאזן"

"וושינגטון פוסט" מדווח כי התוכנית להכשרת 1,000 שוטרים פלסטינים בירדן סובלת מעיכובים ומקשיים רבים, שאת חלקם מערימה ישראל. הפלסטינים היו אמורים לקבל ציוד מיגון אישי, אך ישראל סירבה

מה עוצר את הכשרתם של השוטרים הפלסטינים בירדן? התוכנית במימון אמריקני לאימון וציוד כוחות הביטחון הפלסטינים סובלת מבעיות קשות ומעיכובים, בשל בעיות כספיות וגם עקב אי-הסכמות בין ישראל לארצות הברית בנושא היכולות הצבאיות של המתאמנים. כך מדווח היום (שבת) ה"וושינגטון פוסט".

 

הקורס כולל למעלה מ-1,000 שוטרים פלסטינים ונערך במחנה צבאי במוואקאר, כשעה נסיעה מבירת ירדן עמאן. מדובר בחלק מתוכנית אמריקנית לחיזוק שלטון פתח ברשות הפלסטינית,

 על רקע העימות הפנימי הקשה עם חמאס. ביוני נערך במצרים מחנה דומה בגיבוי אמריקני, אך קטן בהיקפו, לצורך הכשרת שוטרים למאבק בחמאס בעזה.

 

עם זאת, ספקות בקונגרס בוושינגטון וכן בישראל בנוגע למידת הנאמנות של הכוחות לנשיא הרשות אבו מאזן, הובילו להאטה בהזרמת הכספים לתוכנית האימונים. גם בשל כך, נגרמים קשיים רבים בשטח, וגורם אמריקני המכיר את הפרויקט מקרוב אמר לעיתון: "בקיצור, הכל פה זיוף".

 

הקורס החל בסוף חודש ינואר. עבור כ-600 מאנשי המשטרה הפלסטינית הוא אמור להימשך 16 שבועות, ועבור כ-425 חברי המשמר הנשיאותי של אבו מאזן - שמונה שבועות. עם זאת, גם זמן רב לאחר תחילת האימונים, ציוד בסיסי לא הגיע לידי המדריכים האמריקנים והירדנים, וגם לא לחניכים.

 

בין היתר, לא הגיעו למחנה כלי רכב לאימונים, והמדריכים נאלצו להשתמש במכוניותיהם הפרטיות, או פשוט לבטל חלקים רבים מהתוכנית. בנוסף, נרשם מחסור בכלי נשק, כדורי-דמה, אלות ועוד. המדריכים נאלצו לאלתר ורכשו מציתים הדומים בצורתם לכדורים.

 

לפי גורמים אמריקניים, דרישת ישראל כי הפלסטינים יאומנו כשוטרים ולא כחיילים בצבא, הקשו על תוכנית האימונים. לפי הצהרה אמריקנית מתחילת ינואר, הפלסטינים היו אמורים לקבל ציוד מיגון אישי מתוצרת סעודיה, המיועד לשימוש בפיזור מהומות - אך התנגדות ישראל מנעה את אספקת הציוד.

 

נציגים ישראליים מנעו לפי הדיווח את העברתם של השכפ"צים, שביכולתם לעצור רסיסים מקליעי M-16, תת-המקלע הנפוץ בצה"ל. עם זאת, רמת המיגון הזו דרושה לפלסטינים לצורך הגנה מירי קלצ'ניקוב, המצוי בקרב פעילי טרור בשטחים. "לעולם אי אפשר לדעת מתי הדברים האלה ישמשו נגדך", צוטט בעיתון שלמה דרור, דובר מטעם משרד הביטחון, בנוגע לכלי נשק ולמיגון המיועד. "מבחינתנו, אנו אלו הנאבקים בטרור. מאבק בחמאס זה מה שאנחנו עושים".

 

בעיות נוספות בתוכנית כללו עיכוב בהעברת ספרי ההדרכה, ובעיות בתרגום לערבית, שאילצו מדריכים לאלתר הוראות. גם מכשירי קשר לא נמצאו בשטח, וכל ההדרכה בנושא הקשר בוצעה באופן תיאורטי. יועץ משטרתי במחלקת המדינה, תומאס מוסל, הכיר בכך שישנן בעיות בראשית הדרך, אך הכחיש כי מדובר בפגיעה מהותית באימונים.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
שוטרים פלסטינים (ארכיון)
צילום: איי פי
מומלצים