שתף קטע נבחר

ברק: לא לדון בהצעת חוק לשינוי מעמד העליון

מפלגת העבודה מעוניינת ליצור הבחנה ברורה ככל האפשר בינה לבין לקדימה. לכן הודיעה לשכת ברק למזכיר הממשלה כי העבודה תטיל וטו על שתי הצעות חוק שאמורות לעלות מחר לדיון בוועדת השרים לענייני חקיקה, בנוגע למעמדו של בית המשפט העליון. שר המשפטים וראש הממשלה טוענים כי הדיון בהצעות החוק נדחה - בלי כל קשר לדרישת ברק

דיון מהותי, או גזירת רווח פוליטי? מפלגת העבודה מתכוונת להטיל וטו על שתי הצעות חוק שהיו אמורות לעלות מחר (יום א') לדיון בוועדת השרים לענייני חקיקה. כך נמסר מלשכתו של יושב ראש העבודה, אהוד ברק. שר הביטחון ממשיך בניסיונו להוביל קו עצמאי מול ראש הממשלה, אהוד אולמרט, אך בלשכתו של זה מכחישים שהחוקים אמורים היו לעלות לדיון. גם השר פרידמן טוען כי הדיון בהצעות נדחה מסיבות שונות לגמרי.

 

לשכתו של ברק הודיעה כי העבודה מתנגדת לשני חוקים הנוגעים לבית המשפט העליון ולסמכויותיו,

וכי מזכיר הממשלה, עובד יחזקאל, נתבקש להסיר אותם מסדר היום. מקורביו של ברק הוסיפו כי בעקבות הדרישה, הצעות החוק לא יועלו לדיון בוועדת השרים.

 

אחד החוקים עוסק במעמדם של נציגי בית המשפט העליון בוועדה למינוי נשיאים וסגני נשיאים בבתי המשפט, ואילו עניינו של השני הוא ביטול מעמדם של שופטים במינוי זמני בבית המשפט העליון. בסביבתו של השר ברק אומרים כי מדובר בחוקים הפוגעים במעמדו של בית המשפט.

 

"שמירה על מעמדו של בית המשפט העליון הוא חלק מעמדתה של מפלגת העבודה ומקווי היסוד של הממשלה, והוא חשוב לאזרחי המדינה", אמר יו"ר מפלגת העבודה. 

 

הפעולה נגד קיום הדיון בשני החוקים היא חלק מהאסטרטגיה של ברק, המבקשת ליצור הבחנה ברורה ככל האפשר בין העבודה למפלגת קדימה ולעומד בראשה. במפלגת העבודה סבורים כי המפלגה חייבת להתייצב לצדו של בית המשפט ולמנוע את ניסיונותיו של השר פרידמן להוביל רפורמות מרחיקות לכת, שיחלישו את נשיאת בית המשפט העליון, דורית בייניש.

 

פרידמן: הדיון נדחה ללא קשר לברק

אבל הדרישות שהציגה מפלגת העבודה נראות באור שונה, כאשר שומעים את תגובתו של שר המשפטים, פרידמן. זה טוען כי "סדר היום של ועדת השרים לחקיקה נקבע על ידי שר המשפטים. השר נענה לפניית נציגות השופטים והסכים לדחות את הדיון בהצעת החוק בעניין בחירת נשיאים וסגני נשיאים לבית המשפט על מנת לאפשר לנציגות השופטים לדון פעם נוספת בנושא ולקבל את עמדתם".

 

"הדעה על דחיית הדיון בנושא נמסרה לנציגות השופטים עוד אתמול",

מציין פרידמן וקובע כי "אם יש לשר כלשהו בקשה לדחיית הדיון בנושא הוא יכול להעלותה לפני שר המשפטים ובמסגרת הוועדה. שר המשפטים איננו מנהל דיון עם שרים אחרים על סדר היום דרך התקשורת".

 

גם מלשכת רה''מ נמסר כי ''בלי קשר למפלגת העבודה, אחד החוקים ירד מסדר היום המתוכנן והחוק השני עודו נמצא בבירור".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברק. קו עצמאי
צילום: שלום בר טל
אולמרט. מאבק בעליון
צילום: גיל נחושתן
מומלצים