שתף קטע נבחר

סאנדיי טיימס: אייכמן הציל 800 יהודים בשואה

השבועון הבריטי טוען שבחסות הנאצי שהיה אדריכל "הפתרון הסופי" ניצלו חייהם של יהודים שמצאו מקלט בבית חולים בלב ברלין. רישומי המוסד הרפואי הושמדו ימים ספורים לפני כיבוש העיר בידי הצבא האדום

האם הצורר הנאצי אדולף אייכמן, אדריכל "הפתרון הסופי", הורה להגן בתקופת השואה על חייהם של כ-800 יהודים במקלטו של בית חולים בלב ברלין? כך לפחות טוען הבוקר (יום א') השבועון הבריטי "סאנדיי טיימס".

 

לפי הדיווח הלא מאומת, הניצולים היהודים נמצאו על-ידי חיילים רוסים במבנה ששימש בעבר כבית החולים היהודי ברובע ודינג בעיר לאחר שכבשו אותה מהשלטון הנאצי. בעת שבזזו את המקום, הגיעו אל מקלט בית החולים, ושם מצאו דמויות מפוחדות בחושך.

 

חיילי הצבא האדום, כדרכם באותם ימים, אנסו חלק מהנשים שמצאו שם ורק עם הגעת מפקדיהם לשם שאלו: "מי אתם?". "אנחנו יהודים", הם השיבו ולפי הדיווח הבריטי נענו: "אתם יהודים? אז מדוע אינכם מתים?".

 

לפי העיתון הבריטי, חלק מהניצולים היו משתפי פעולה או מרגלים, נשים ובעלים של גרמנים לא יהודים בעלי מעמד וקשרים. רובם, כך נטען, היו בני חסותם של נאצים בדרגים הגבוהים. אחרים היו עובדי בית החולים, שהוקם מלכתחילה כדי לשמש יהודים, ואשר אייכמן עמד על כך שימשיך לפעול במשך כל תקופת המלחמה.

 

הנאצים איפשרו לבית החולים, שהוקם ב-1914, להמשיך ולתפקד בניהולו של רופא יהודי בשם ד"ר וולטר לוסטינג בפיקוחו של קצין גסטאפו בכיר שהיה כפוף ישירות לאייכמן. בדיווח נטען כי אחת ממטרותיו של אייכמן בהפעלת בית החולים הייתה תעמולתית ונועדה להרגיע את יהודי העיר שחששו לגורלם עם עליית הנאצים לשלטון.

 

עם בית חולים יהודי פעיל, עם רופאים ואחיות הדואגים לחולים, כיצד ניתן לטעון שאדולף היטלר מבקש להשמיד את יהודי גרמניה? עבור יהודים רבים, כשכבר הבינו לאן נושבות הרוחות באמת, היה כבר מאוחר מדי. ככל שחלף הזמן ויותר יהודים הועלו על הרכבות אל המחנות, הוכו יהודי ברלין - המיוחסים והלא-מיוחסים - בתדהמה, וחלקם פנו אל בית החולים לעזרה.

 

בסופו של דבר, אלו ששרדו בו, על-פי הדיווח, היו בעיקר יהודים מנישואי תערובת אך גם ילדים רבים, לעתים רבות יתומים, שאת מידת יהדותם לא ניתן לקבוע. באשר לרישומים שנוהלו על יושבי המקום, אלו הושמדו על-ידי קציני הגסטאפו, שנהגו לבקר בו מעת לעת, ימים ספורים לפני כיבוש העיר בידי הרוסים.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
משפט אייכמן בישראל. ארכיון
צילום: לע"מ
מומלצים