שתף קטע נבחר

ברק התנגד, אך פרידמן קידם שינוי במינוי שופטים

למרות דרישת יו"ר העבודה ברק, בישיבת ועדת השרים לענייני חקיקה נדונה הצעת החוק של שר המשפטים בנושא ביטול המינויים הזמניים לעליון. למרות שהיה זוכה לרוב, אישר פרידמן קריאה לוועדה למינוי שופטים לשקול הביטול גם ללא החוק

שר המשפטים, דניאל פרידמן, הוכיח היום (א') מי באמת קובע את סדר היום בוועדת השרים לענייני חקיקה. הצעת חוק בתי המשפט בעניין ביטול המינויים הזמניים לעליון עלתה לדיון בוועדה, בניגוד לדבריו של אהוד ברק אתמול, לפיהם החוק לא יעלה בוועדה. בסיום הדיון, יצאה קריאה נדירה לוועדה למינוי שופטים - לבטל את "שיטת המינוי בפועל" לבית המשפט העליון.

 

אתמול הודיעה לשכתו של שר הביטחון ויו"ר מפלגת העבודה ברק, כי המפלגה מתכוונת להטיל וטו על שתי הצעות חוק הנוגעות לבית המשפט העליון ולסמכויותיו, שהיו אמורות לעלות לדיון היום.

הדיון בהצעת חוק אחת, בעניין בחירת נשיאים וסגני נשיאים לבית המשפט, נדחה - לדברי פרידמן "בשל פניית נציגות השופטים". השנייה דווקא נדונה, והובילה כאמור לקריאה נדירה.

 

שר המשפטים הציג את הצעת החוק בוועדה ואמר: "השיטה של מינוי זמני נועדה למקרה שיש מחסור בשופטים בערכאה מסוימת, אז ממנים ממלא מקום. במציאות השיטה שינתה את אופייה ונעשה בה שימוש לא נאות - שופטי העליון, להם השפעה דומיננטית בועדה, נקטו עמדה לפיה לא יסכימו לבחירת שופט מחוזי שלא היה במינוי זמני בעליון - קרי לא נבדק על ידם.

 

"השיטה יוצרת אפלייה בין השופטים המחוזיים לבין מינויים חיצוניים, מה שיוצר תלות ופגיעה בעצמאות השיפוטית של השופטים הזמניים. מעבר לכך, זה משבש את עבודת המחוזי כאשר שופט עוזב את משרדו על מנת לנסות את כוחו בעליון, לא מתקבל ובפעמים רבות הוא גם עוזב את המערכת אחר כך".

 

השר ציין כי החוק זוכה לתמיכה רבה ורחבה בקרב השופטים ועורכי הדין. "השיטה הנוכחית היא שיטה לא חוקתית מאחר שהיא עוקפת את הוועדה למינוי שופטים. אני לא מכיר שום שיטה כזו בעולם".

 

השר שלום שמחון מהעבודה הציע שוועדת השרים תצא בקריאה לוועדה לבחירת שופטים "לשקול ביטול המינויים הזמניים". השר גדעון עזרא מקדימה הביע תרעומת על עניין זה,

ואמר כי מפלגת העבודה לא הציגה נימוקים לגופו של עניין. השר עמי אילון אמר שהוא איננו משוכנע שלמעשה עמדת פרידמן אינה מקובלת עליו, אך הוא מבקש שהות נוספת.

 

על אף רוב ברור לאישור הצעת החוק והעברתה לדיון בכנסת, שר המשפטים הסכים לבקשת השר שמחון להעביר באופן תקדימי קריאה לוועדה לבחירת שופטים. זאת על מנת שבוועדה, שתתכנס ככל הנראה בשבוע הבא, יובאו בחשבון מועמדים לעליון שלא מונו קודם לכן באופן זמני. למעשה, מאמין פרידמן כעת כי ישיג את מטרתו באופן שלא ידרוש כלל את העברת החוק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרידמן. מי הבוס?
צילום: עטא עוויסאת
ברק. בניגוד לדרישתו
צילום: רויטרס
מומלצים