שתף קטע נבחר

יועצי תקשורת: הסערה גדולה, נתניהו לא ייפגע

הכותרות הרועשות וההמולה סביב פרסום הוצאותיו של הזוג נתניהו לא יפגעו בכוחו האלקטורלי, העריכו יועצי תקשורת. אבל זה לא אומר שההחלטה לקיים מסיבת עיתונאים היתה נכונה

להבה תקשורתית גדולה, השפעות אלקטורליות שוליות. הסערה שעורר מסע ההסברה היקר של יושב ראש האופוזיציה, בנימין נתניהו, ומתקפת הנגד התקשורתית שהוא ניהל אמש (א') לא תשפיע על מעמדו בקרב בוחריו. כך מעריכים מומחים פוליטים ויועצי תקשורת. "פוליטיקה היא ברירת המחדל ולא פסגת האידיאל, ונתניהו עדיין ברירת המחדל של הרוב", אומרת ד"ר אורית גלילי-צוקר.

 

גלילי-צוקר, חוקרת במחלקה למדעי המדינה ומומחית לפוליטיקה ותקשורת, סבורה כי גם אם הציבור כולו לא מקבל התנהלות של מנהיג - כפי שנטען בפרשה שנחשפה - נתניהו שומר את כוחו בקרב ציבור המצביעים שלו. "הציבור המסורתי של מצביעי הליכוד, שרובו לא מהעשירון העליון, לא מתרגש מחוג הסילון ומצביע למועמד שנתפס בעיניו יותר פטריוטי. האלקטורט השני הוא הקולות הצפים - שרבים מהם דווקא כן מהעשירונים העליונים - אלו שלא מתרגשים מההוצאות של נתניהו בלונדון".

 

"העידן התקשורתי והסנסציוני, המרובה בתחקירים נגד פוליטיקאים, הפכך את הפוליטיקה כולה לצינית ומעוררת בוז, והציבור מפוכח הרבה יותר", היא מסבירה. "לפני עשר שנים היה גל תחקירים על ההתנהלות של הזוג נתניהו ולתחקירים הללו היתה השפעה פוליטית כי המועמד אהוד ברק נתפס אז כאלטרנטיבה נקייה. מאז המצב השתנה, ברק השתנה ויו"ר האופוזיציה לא כל כך שונה בהתנהלותו מהז'אנר המנהיגותי המצוי".

 

עם זאת, היא מציינת, יו"ר האופוזיציה שגה בניהול המשבר: "הסיפור על רדיפה פוליטית הוא נימוק מיושן. אין היום עיתונות אידיאולוגית שרוצה לשרת קו פוליטי אחד ולנגח קו אחר, העיתונות מחפשת סיפור טוב בלי קשר אם זה מימין או שמאל. הקו שבחר נתניהו להציג לפיו מדובר ברדיפה פוליטית הוא פתטי".

 

תדמית של נהנתן

גם יועצת התקשורת בהירה ברדוגו, ששימשה בעבר כיועצת לשמעון פרס, סבורה שנתניהו שגה כשהחליט לערוך מסיבת עיתונאים, בה לא אמר שום דבר משמעותי. "מוטב היה לו שהיה נותן לתביעת הדיבה לדבר בעד עצמה ולשלוח במקומו את הדוברים. אם מחליטים לכנס את העיתונאים צריך לתת תשובות אמיתיות ולהפריך את הטענות. נתניהו לא עשה את זה ורק טען שרודפים אותו והבטיח לכולם שהוא יעצור את הקסאמים".

 

לדברי ברדוגו, נתניהו יוצר לעצמו דמות של נהנתן חסר גבולות, ומצטייר כך בעיני הציבור. "הסטיגמה שדבקה בבני הזוג נתניהו היא שהם מתפרעים מבחינה תקציבית - זו היתה תמיד אחת הטענות נגד אשתו", היא אומרת. "אלו אנשים שתמיד הולכים לטופ של הטופ, כאילו היו מיליונרים. מה, אין באמצע? הם תמיד הולכים על הכי יקר, מבלי להבין שהם לא ביל גייטס".

 

יחד עם זאת, סבורה ברדוגו, פרסום הפרשה יצא מכל פרופורציה. "עם כל הכבוד, זו לא הפצצה האטומית וההיסטריה הזו לא ברורה. זה לא מקרי שחודש שלם נתניהו סופג ריקושטים עליו ועל אשתו, ואי אפשר לקרוא לזה צירוף מקרים. אבל ייתכן  שאותן הדלפות נגד נתניהו יוצאות מהלשכה שלו עצמו. אנשים תורמים חומרים על נתניהו בשמחה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. תדמית של נהנתן
צילום: ניסים לב
מומלצים