שתף קטע נבחר

הישמרו מהפיקות: כך נעבור את פורים בשלום

כולנו יודעים שנפצים יכולים לגרום לפגיעה של ממש, אך משום מה הפיקות האדומות והקטנות, נתפסות כשעשוע לא מזיק, למרות שהן עלולות להביא לפציעות חמורות לא פחות. ד"ר לשם, כירורג פלסטי, מציע כללים שיעזרו לחג להיות שמח באמת

חשבתם שרק נפצים יכולים לגרום נזק? בשבועות האחרונים, ממש לכבוד פורים, מסתובבת ברשת מצגת ובה תיעוד מזעזע של ילדים שנפגעו ממשחק בפיקות.

 

למרבה הצער, כוויות, פגיעות בידיים וברגליים ואף בעיניים יכולות להיגרם משימוש בפיקות. כן, הפיקות האדומות, העגולות והקטנות, הלכאורה תמימות,

הפכו את חג הפורים של אותם ילדים ומשפחותיהם לכואב, מצער ולא משמח ומהנה כפי שקיוו. המצגת ברשת מזהירה ומסייעת להורים ולילדים להמנע משימוש לא זהיר בפיקות.

 

כולנו יודעים שחומרי נפץ ודליקה הינם מסוכנים, אך משום מה המשחק בפיקות נראה לרובינו לא מזיק. ולמרות ההנחה התמימה של כולנו, ילדים רבים נפגעים מדי שנה ממשחק בפיקות. אם תסתכלו טוב טוב, תגלו גם שעל גבי אריזת הפיקות מופיעות אזהרות, שכדאי להתיחס אליהן במלוא תשומת הלב.

 

טיפים: כך תנהגו בפיקות

  1. הרחיקו מהעיניים ומהאוזניים: אין להשתמש בפיקות בקרבת העיניים או האזניים. ד"ר דוד לשם, כירורג פלסטי, מנהל השירות לכירורגיה פלסטית בילדים מרכז רפואי ת"א, מסביר כי שימוש לא זהיר בפיקות בסמוך לאזורים אלה עלול לגרום לרשף של החומר הפעיל ולגרום לנזקים ולפגיעות. 
  2. אל תפזרו: אין להחזיק את הפיקות מפוזרות בכיס. חיכוך הפיקות בכיס מחמם אותן, ומגע יד אדם בכיס אף עלול להביא לחימום נוסף שעשוי לגרום להתלקחותן בבגדים ולכוויות קשות. 
  3. המנעו ממגע יד: אין לאחוז את הפיקות ביד אלא להחזיקן באריזה. כאמור, מגע יד עלול לחמם אותן ולגרום לדליקה. בנוסף, מציין ד"ר לשם כי "ילדים רבים מנסים להדליק פיקות או זיקוקים, וכשאלה לא נדלקים הם לוקחים אותם ביד כדי לבדוק מה קרה, ואז הפיקה מתפוצצת להם בידיים לכיוון הפרצוף".
  4. אל תפרקו: אסור לפרק את החומר מהפיקות. ד"ר לשם מציין גם כי ניסיון לפוצץ את החומר באמצעים שונים ומשונים כמו מסמרים או חוטי תיל עלולים לגרום לכוויות קשות בידיים. 
  5. הישמרו מאש: אסור לפרק את הפיקות או לזרוק אותן לאש. 
  6. פעלו בהתאם להוראות: שימו לב לאזהרות המופיעות על גבי אריזות הפיקות: היצרנים מזהירים כי השימוש בהן מותר מגיל 8 ומעלה ובהשגחת מבוגר. קשה ליישם, נכון, אבל חשוב.

 

הכי חשוב: הקפידו על שימוש חכם

ד"ר לשם מוסיף ומזהיר "דווקא בפורים רואים יותר פגיעות של ילדים, עקב שימוש בפיקות, קפצונים הגורמים לרשף, וגם בגלל השילוב של שימוש בחומרים אלה ולבישת התחפושות העשויות לרוב מחומרים סינטטיים שמוצתים בקלות. מספיק מגע של מתכת לוהטת של זיקוק או גץ מפיקה, על מנת שזקן מצמר גפן ידלק. זה עלול לגרום לכוויות קשות וצריך להזהר".

 

כמובן שהכי טוב כלל לא להכניס את החומרים המסוכנים האלה הביתה ולא לעודד את קנייתם, אבל אם למרות כל האזהרות וסיפורי האימה החלטתם בכל זאת לאפשר לילד לירות בפיקות בפורים הקרוב, אנא מכם, שימו לב והקפידו על שימוש חכם בהן. שיהיה פורים כייפי, שמח ובטוח לכולנו ולילדים!

 

השבוע ב"לאשה":

  • שדרוגים של הרגע האחרון לתחפושות קנויות
  • חמישה מתכונים שונים ונפלאים לאוזני המן
  • גם לביישנים: פורים הוא זמן מצויין למשחקי תפקידים במיטה

 


 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לאשה בפייסבוק
מומלצים