שתף קטע נבחר

ליברמן מציע: לא שירתת בצה"ל - שלם קנס

חבר הכנסת מישראל ביתנו הודיע שהגיש הצעת חוק המועתקת מהחוקה השוויצרית. לדבריו, מי שלא יתגייס ולא יעשה שירות אזרחי ישלם קנס בגובה אחוז מהכנסותיו. בהרצאה באוניברסיטת חיפה הוא אמר שאין כל מניעה שבארץ יחיו גם בני דתות אחרות ובלבד שיהיו נאמנים למדינה

שאלת שירות הלאומי לכל אזרחי המדינה עלתה היום (ד') שוב על-ידי ח"כ אביגדור ליברמן (ישראל ביתנו). בהרצאה בפני סטודנטים למדעי המדינה באוניברסיטת חיפה הוא אמר: "כל אזרח במדינה חייב לשרת אותה. לפני יומיים הגשתי הצעת חוק ברוח זו. כל אזרח ישראלי יחוייב בשירות צבאי, או לחילופין בשירות אזרחי. מי שלא יתגייס ולא יעשה שירות אזרחי ישלם מעין קנס, בשיעור אחוז מהכנסתו השנתית". 

 

לדברי ליברמן, הצעת החוק בדבר שירות חובה לכל האזרחים מועתקת מהחוקה השוויצרית. "זו מדינה שאין ספק בדבר היותה מדינה דמוקרטית, שאת המלחמה האחרונה ראתה לפני מאות שנים, ובכל זאת החוק אושרר בסוף שנות ה-90".

 

ליברמן ציין כי לשיטתו אין כל מניעה שבישראל יחיו גם בני דתות אחרות מלבד יהודים ובלבד שיהיו נאמנים למדינה, שתמשיך להיות בעלת אופי יהודי-ציוני. "הרי יש יהודים שהם יותר גרועים מהאויבים הכי גדולים שלנו. טלי פחימה, שהלכה לנחם משפחה של מחבל, גרועה לא פחות מעזמי בשארה. אני גם חושב שהרב הירש (מנטורי קרתא - א.ר) גרוע לא פחות מראאד סלאח", הוא אמר.

 

הוא הביע תמיהה שחברי כנסת מישראל ביקרו בסוריה ובלבנון לאחר המלחמה האחרונה: "אין אף מדינה בעולם, כולל ארצות הברית ובריטניה, שמתירות חצי ממה שישראל מתירה לאזרחיה. בזמן מלחמת פוקלנד, כדורגלנים ארגנטיניים ששיחקו באנגליה, נאלצו לחזור לארגנטינה. וכאן חברי כנסת נסעו בזמן מלחמה לעיר הבירה של האויב, להזדהות איתם. הם חזרו לארץ והמשיכו לקבל משכורת של ח"כ. נראה לכם שאיש קונגרס אמריקני היה נוסע להיפגש עם בין-לאדן וממשיך לכהן בקונגרס?"

 

חלק נרחב מהרצאתו של ליברמן, "מעמדה הגיאו-פוליטי של ישראל במזרח התיכון", עסק באיראן. ליברמן קבע כי היא מקור כל הבעיות הביטחוניות של ישראל. "הבעיה של ישראל היא שלוש פעמים איראן: בפעם הראשונה חיזבאללה בצפון, השנייה עם החמאס והג'יהאד בדרום והנשק הלא קונבנציונאלי של איראן עצמה. זו הבעיה המרכזית שלנו. בלעדי איראן, לא הייתה שום בעיה ביטחונית למדינת ישראל", הוא קבע.

 

לדבריו, "שואלים אותי הרבה מדוע לא לתת לאיראן לפתח יכולות טכנולוגיות גרעיניות לצרכי שלום, ואני שואל אם הם מפתחים במקביל את הטילים הבליסטיים שלהם, כדי לייצא טכנולוגיות גרעיניות לצרכי שלום לרחבי העולם".

 

הפיתרון לפיתוח הגרעין האיראני, טען ליברמן, הוא סנקציות כלכליות אמיתיות, כפי שהוטלו על צפון קוריאה ולוב. "הבעיה היא ש-70 אחוז מהעסקאות הטכנולוגיות של איראן הם עם חברות מערביות. הסנקציות שיש כרגע אינן מיושמות בפועל".

 

השמאל והימין הפגינו

ליברמן התקבל באוניברסיטת חיפה בהפגנות סוערות של סטודנטים מתאי השמאל, שקראו לעברו "הפשיזם לא יעבור". מנגד התייצבו סטודנטים מהימין שקראו קריאות נגדיות. זמן קצר לאחר שליברמן נכנס לאולם ההרצאות אף היה עימות פיזי בין כמה מהמפגינים.

 

בתוך האולם עצמו תקף אחד החוקרים באוניברסיטה את ח"כ ליברמן בשאלות על הטרנספר: "איך אתה מתכוון ליישם את הטרנספר", תהה, "ברכבות או במשאיות".

 

ליברמן טען בהמשך דבריו כי אינו תומך כלל בטרנספר. "הבעיה היא אנשים אובססיביים, קנאים, שמאמינים בשקר שלהם. אנחנו מדברים על פיתרון הגיוני, שיש לו אינספור תקדימים היסטוריים, של חילופי שטחים ואוכלוסיות. יש אפילו החלטות או"ם בעניין חילופי אוכלוסייה. למה אי אפשר להחליף את כל גוש מעלה אדומים ופסגת זאב, שאין סביבם שום יישוב ערבי, באזור המשולש, שיכול לעבור לרשות הפלסטינית? שהרשות תשלם להם את דמי האבטלה, הבטלה וההבראה".

 

בתום ההרצאה "הוברח" ליברמן מהדלת האחורית של אולם ההרצאות. ברחבת הכניסה לבניין המשיכו סטודנטים יהודים וערבים להתעמת בצעקות גם לאחר שחבר הכנסת עזב את המקום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ליברמן. שירות או קנס
צילום: גיל יוחנן
מומלצים