שתף קטע נבחר

דו"ח: הנערות שנעצרו בי-ם הוחזקו בתנאים קשים

בוועדת השב"ס של לשכת עורכי הדין דורשים לשפר את תנאיי מעצרן של נערות שנעצרו בהתפרעויות בג'בל מוכבר. בלשכה אומרים כי הן הוחזקו בתנאים קשים ובגלל שסירבו להזדהות הן לא קיבלו טיפול רפואי, דברי מזון ושתייה בסיסיים

"נערות שנעצרו בהתפרעויות בשכונת ג'בל מוכבר במזרח ירושלים הוחזקו במגרש הרוסים בתנאים קשים ולא אנושיים" - כך נטען בדו"ח של ועדת השב"ס של לשכת עורכי הדין, שהגיע היום (ד') ל-ynet. יש לציין כי הנערות כבר שוחררו לבתיהן.

 

בדו"ח, שנשלח ליו"ר לשכת עורכי הדין יורי גיא-רון, ולראש הפורום הפלילי בלשכה רחל תורן, נכתב: "נדהמנו לגלות תנאי מעצר משפילים ובלתי אנושיים להם זוכות קטינות הנתונות במעצר והחלטנו למהר ולדווח על כך".

 

הוועדה של לשכת עורכי הדין מציינת כי במועד ביקורם בבית המעצר במגרש הרוסים, הם מצאו שלוש נערות בנות 14-17 שהיו בתא אחד עם אשה בת 60, הסובלת לדביר הסוהרים במקום, מהפרעות נפשיות חמורות. "בביקורנו ניכר היה כי העצורה מטילה אימה על הנערות. כך למשל כשהיא מעשנת בשרשרת ללא הפסקה, מרבה לצעוק ולקלל והנערות מצטופפות בישיבה על הכסא, על הרצפה ליד הדלת בניסיון לנשום אוויר צח", נכתב בדו"ח.

 

בפרק הממצאים נכתב כי מכיוון שהנערות לא הזדהו בשמם - פוגעים להן בתנאים: "מצאנו ליקויים חמורים בתנאי החזקתן במעצר של קטינות וחיוני לעשות לתיקונם. המדובר, בתנאים קשים ובלתי אנושיים המנוגדים לחוק. שורש הרע הוא ההתנייה של מפקד בית המעצר והצוות במתן טיפול רפואי, דברי מזון ושתייה בסיסיים בהזדהות הקטינות. התנייה כזו - משוללת יסוד ומהווה הפרה בוטה של זכויותיהן".

 

חברי הוועדה, עורכי הדין מיכאל עטיה, יפית ויסבוך, אורן ביטון, אלון רום וחאלד אזברגה, המליצו להעביר באופן מיידי את הדו"ח לשר המשפטים דניאל פרידמן, לשר לביטחון פנים אבי דיכטר והיועץ המשפטי לממשלה מני מזוז על מנת שהליקויים יתוקנו באופן מהיר.

 

יו"ר הועדה לביקורת המדינה, ח"כ זבולון אורלב (האיחוד הלאומי-מפד"ל) אמר בתגובה לדו"ח: "מהדו"ח עולה כי שירות בתי הסוהר נוהג ביחס בלתי אנושי, המזכיר משטרים אפלים שמקומם לא יכירם במדינת ישראל כמדינת חוק. גם אם העצורות חשודות בעבירות שאני מגנה מכל וכל, אאבק כדי שיזכו לתנאי מעצר סבירים ואנושיים. על השר לביטחון פנים לטפל בתנאי המעצר באופן בהול".

 

דובר שירות בתי הסוהר, סגן גונדר ירון זמיר, מסר בתגובה: "לשכת עורכי הדין, ולא בפעם הראשונה ובניגוד להנחיית היועץ המשפטי לממשלה, מוציאה דוחות לתקשורת בטרם נשלח הדוח והתקבל בשב"ס. עכב כך, לכשיתקבל הדוח נוכל להגיב עליו. יחד עם זאת, חשוב וראוי לציין כי מאז קבלת בית מעצר ירושלים ממשטרת ישראל לפני מספר חודשים, מושקעים כספים רבים במטרה לשנות ולשפר את תנאי המחייה במקום".

 

בהכנת הידיעה השתתף רענן בן-צור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ההתפרעויות בג'בל מוכבר
צילום: גיא אסיאג
מומלצים