שתף קטע נבחר

צילום: AFP

המדינה: לא לתת פטור ממס לתושבי שדרות

תושבים בשדרות ביקשו מבית המשפט לפטור אותם מתשלום מסים, מפני שלדבריהם המדינה לא מספקת להם ביטחון. בתגובה אמרה נציגת המדינה כי המצב הביטחוני השורר בשדרות אינו מצדיק פטור מתשלום מסים. עוד טענה הנציגה כי בית המשפט אינו יכול לדון בתביעה

המדינה מבקשת לדחות את תביעתם של 40 תושבי שדרות, שביקשו לפטור אותם מתשלום מיסים - כך עולה מתשובת המדינה שהוגשה היום (ד') לבית משפט המחוזי בתל-אביב. בבקשת הדחייה נכתב: "המדינה מבקשת לדחות את הטענות, ולא ברור מה המצב שיניח את דעת התובעים".

 

 

השופט אבי זמיר קיים דיון בבקשת המדינה לדחות את התביעה על-הסף. לדברי בא-כוח המדינה, המצב הביטחוני השורר בשדרות אינו מצדיק פטור מתשלום מסים, ובכל מקרה לא בית המשפט יכול לקבוע מתי רמת הביטחון בשדרות זהה לרמת הביטחון בתל-אביב. "אנו סבורים שיש פה נסיבות שבית המשפט אינו יכול לדון בהם", אמרה נציגת המדינה בדיון.

 

התושבים שהגישו את התביעה, בהם אלון דוידי, בתיה קטר, רינה מור-יוסף, מבקשים לפטור אותם מתשלום מסים למדינה. "מדובר במסים שאנו צריכים לשלם לאוצר המדינה כגון מע"מ, מס הכנסה ועוד. לעומת זאת נשלם את מיסנו לעירייה שנותנת לנו שירותים", הסבירו התובעים.

 

בתביעתם טענו התושבים כי מדינת ישראל מסרבת להגן על ביטחונם מפני רקטות הקסאם והזניחה אותם לטרור הפלסטיני, לפיכך, אומרים התובעים כי עד אשר ייקבע על ידי בית משפט, כי המדינה מספקת לתושבים את אותה רמת ביטחון ממנה נהנים יתר אזרחי מדינת ישראל, ובמיוחד תושבי האזור המטרופוליני של תל-אביב, יהיו התובעים פטורים מתשלום מסים.

 

כמו-כן דרשו התושבים החזר תשלום מסים ששילמו מיום 28 ביוני 2004, היום בו לראשונה גבה ירי רקטות הקסאם חיי אדם. על-פי התביעה, מאותו יום ידעה המדינה כי ירי הקסאמים הינם סכנה לתושבים, ואף על פי כן לא עשתה דבר. התובעים מיוצגים על ידי עורכת הדין ניצנה דרשן-לייטנר מארגון שורת הדין - Israel Law Center.

 

לדברי עו"ד דרשן-לייטנר, התביעה "מתבססת על האמנה החברתית, הקושרת בין חובתם של האזרחים לשלם מסים, לבין חובתה של המדינה לספק להם ביטחון לחייהם". על-פי התביעה, הסיבה היחידה שאזרחי המדינה מסכימים לקבל עליהם עול של מדינה ולשלם בהתאם לכך מסים, היא שיסופקו להם צרכים מינימליים אשר החשוב מביניהם הוא ביטחון על חייהם.

 

לדברי עו"ד ניצנה דרשן-לייטנר: "הזנחת המדינה את תושבי שדרות וסביבותיה, מכל סיבה פוליטית או אחרת, הינה מעשה בלתי חוקי ובלתי מוסרי. בין התושבים למדינה קיים חוזה. האזרחים, ובכלל זה תושבי שדרות, מסכימים כי המדינה תפגע בכיסם בתמורה להגנה על העליונה שבזכויות - הזכות לחיים. כאשר המדינה אינה מקיימת את חלקה בחוזה ומפרה אותו ביחס לתושבי קו העימות בדרום - פטורים התושבים מלמלא את חלקם-שלהם בחוזה, והם פטורים מתשלום מסים".

 

יש לציין כי תושבי שדרות נהנים מהנחה בשיעור 50% מתשלומי הארנונה, החל מתחילת שנת 2007 ועד לסוף 2008. בנוסף הם זכאים להטבות אחרות, שיזם יו"ר ועדת הכספים ח"כ סטס מיסז'ניקוב (ישראל ביתנו). החוק מחייב את הממשלה לפצות את שדרות על הפסד הארנונה. השבוע אישרה ועדת הכספים הקצבה מיוחדת של האוצר בסך 38 מיליון שקל לפיצוי לעירייה.

 

בהכנת הידיעה השתתף צבי לביא
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"אין הגנה". בית שנפגע מקסאם בשדרות
צילום: אמיר כהן
מומלצים