שתף קטע נבחר

צוותי F-16i יעברו בדיקות בגלל החומר המסרטן

אנשי צוות אוויר, שטסו במטוס הקרב החדיש, יעברו בדיקות רפואיות בעקבות גילוי חומר מסרטן באחד המטוסים. בצה"ל הורו לערוך את הבדיקות באופן מיידי

אנשי צוות אוויר, שטסו באחרונה במטוס הקרב "סופה" (F-16i), יעברו בקרוב בדיקות רפואיות כדי לשלול את האפשרות שלקו במחלת הסרטן, כתוצאה מהחומר המסוכן שהתגלה באחד המטוסים.

 

מפקד חיל האוויר, אלוף אליעזר שקדי, הורה בסוף השבוע על הפסקת טיסות האימונים ב"סופה", לאחר שמספר טייסים התלוננו על חומר זר בתא הטייס, שאובחן כמסרטן. דיווח על הנושא הועבר ליצרנית המטוסים, חברת "לוקהיד מרטין", שמסרה כי "היא מעמידה לרשות חיל האוויר את כל משאביה לחקר העניין".

  

באחרונה דיווחו אנשי צוות אוויר על ריחות חריפים בתא הטייס באחד המטוסים. בדיקות שנערכו בחיל העלו כי החומר פורמאלדהין, שריכוז גבוה שלו עלול לגרום לסרטן, התגלה רק באותו המטוס. בעקבות איתור החומר, נערכו בדיקות במטוסים נוספים, שבהם לא נמצאו שרידי החומר. למען הסר ספק, הוחלט כי עד להשלמת כל הבדיקות הופסקו טיסות האימונים.

 

בחיל האוויר מעריכים כי ההחלטה על הפסקת האימונים במטוס החדיש תימשך כשבוע וייתכן שאף יותר, עד שייבדקו כל תאי הטייס בכל מטוסי החיל. רק לאחר שישלל באופן מוחלט כי החומר המסרטן נפלט בתאים אלה - תתקבל החלטה לשוב להתאמן במטוסים.

 

לפי שעה, ימשיך חיל האוויר לבצע פעילות מבצעית באמצעות ה"סופה" שמרבה לפעול גם ברצועת עזה. אולם בכל הנוגע לאימונים, יישארו המטוסים על הקרקע.

 

גורמים צבאיים הבהירו כי לאחר גילוי החומר המסרטן, הוחלט לבדוק באופן מיידי את אנשי צוות האוויר,  

לרבות חיילי מילואים, במסגרת הבדיקות התקופתיות ביחידת הרפואה האווירית (ירפ"א). בד בבד הוחלט לאפשר לכל דורש לבצע בדיקות כאלה מוקדם יותר, אם ירצה בכך.

 

השבתת אימוני הסופה עלולה לפגוע בתכנית האימונים של חיל האוויר, אולם בצה"ל אומרים כי בריאות הטייסים קודמת לכך ועל הצבא מוטלת החובה לבריאותם של אנשיה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חנן גרינברג
סופה. ארכיון
צילום: חנן גרינברג
מומלצים