שתף קטע נבחר

מורנייה בעולם הערבי: טרוריסט או גיבור?

בעוד שבחיזבאללה מציינים 40 ימים לחיסולו של קצין המבצעים של הארגון, יש מדינות בעולם הערבי שלא מסתירות את שמחתן ממותו. בכווית, שם כינו אותו "פושע", כתב אחד הפרשנים: "מורנייה הוא טרוריסט תבוסתן שידיו מגואלות בדמם של חפים מפשע"

שועל או מנוול? - תלוי באיזו מדינה ערבית שואלים: עימאד מורנייה, "מר ביטחון" של חיזבאללה שנהרג לפני כ-40 יום בפיצוץ מכוניתו בדמשק, נותר גם אחרי מותו אישיות שנויה במחלוקת בעולם הערבי. במחנהו - בקרב חיזבאללה, איראן וסוריה הוא היה גיבור מהולל, יחיד בדורו. מנגד, אצל מתנגדיו בעולם הערבי - כווית, סעודיה והמחנה האנטי-סורי בלבנון - האיש נחשב לטרוריסט מנוול.

 

העיתונים הערבים ובעלי הטורים עטו על הסיפור בעניין יוצא דופן. הראשונים היו תומכיו של מורנייה שבחרו להאדיר את

 שמו ולספר על האיש ומעלליו. "ראינו את המוות בעיניהם. ראינו גם את התבוסה. כאשר ירינו את הגל הראשון של הטילים על חיפה, אמרתי למי שהיה לצידי - ישראל הפסידה את המלחמה", צוטט מורנייה במאמרו של איבראהים אל-אמין, העיתונאי והפרשן הלבנוני המקורב לחיזבאללה בעיתונו, אל-אח'באר. מאמרים מעין אלה ניסו לפאר ולרומם את דמותו המסתורית של "השועל השיעי", כפי שכינו אותו מתנגדיו.

 

"מורנייה", הסבירה דיאנה מקלד בטור ב"א-שרק אל-אווסט", "נהפך לאגדה. שמו לא נקשר לשום תמונה או קול ידוע. אפילו תווי פניו נעלמו והתמונה היחידה שנקשרה בו כלל לא ברור אם היא מהימנה. כוחו היה בהיעלמותו - זה מה שגילה לנו מותו. החיסול הוכיח כי חיזבאללה הוא יותר מאשר חסן נסראללה וכי ישנו אדם נוסף ששמו עימאד מורנייה, שיש לו יד ארוכה בחלקים הצבאיים והמדיניים החשובים".

 

בכווית שמחו: "הכלב מת"

מי שלא הסתירה את שמחתה מלכתו של מורנייה - היתה כווית - לה חשבון ארוך עימו. בשנת 1986 נחטף מטוס כוויתי, "אל-ג'אבריה", שהיה בדרכו מבנגקוק לכווית. החוטפים שלחו את המטוס לעיר משהד באיראן ומשם לקפריסין. שניים מנוסעיו הוצאו להורג ומשם המשיך המטוס לאלג'יריה, שם שיחררו החוטפים את הנוסעים ונעלמו. מי שכיכב מאז כחשוד המיידי והעיקרי לפעולה היה לא אחר מאשר מורנייה. הסיבה - פעולת נקם של איראן בכווית, לאחר שזו תמכה בעיראק של סדאם חוסיין במלחמת איראן-עיראק.

 

מאז, לא שוכחים בכווית את מורנייה, בלשון המעטה. כמה עיתונים כוויתים מיהרו לצאת לאחר מותו בכותרות שמחה ובישרו על "מותו של הכלב" - כינוי בזוי במיוחד בערבית שהודבק לאיש המבצעים של חיזבאללה.

"בשמחה רבה קיבלו תושבי כווית את הידיעה בדבר חיסולו של הפושע, עימאד מורניה, שזרע הרס, חורבן וטרור", קבע אחד העיתונים. "זהו היום השמח בחיי", אמרה אמו של אחד הקורבנות הכוויתים, שמורנייה הרג את בנה והשליך את גופתו מהמטוס.

 

בעל הטור, עבדאללה אל-הדלק, הידוע בקו האנטי-איראני ואנטי חיזבאללה בו הוא נוקט, היה תקיף יותר. "מורנייה הוא טרוריסט תבוסתן שידיו מגואלות בדמם של חפים מפשע. הוא היה כמו הטרוריסטים האחרים - קרלוס, אבו נידאל, איסמאעיל הניה ופרנקו. הטרוריסט מורנייה היה אחראי לפשעים רבים גם נגד כווית והיה האיש שקישר בין חיזבאללה הטרוריסטי לבין משמרות המהפכה באיראן". 

 

אך לא היה מדובר רק על שמחה לאיד. בעל הטור, סעד בן-טפלה, מי שכיהן בעבר כשר ההסברה והתרבות בכווית, לא היסס להעלות את "השאלות ההגיוניות לאחר חיסול מורנייה", ביומון הבינערבי רב ההשפעה "א-שרק אל-אווסט". "סופו של עימאד מורנייה לא היה סוף מפתיע עבור רבים, שעקבו אחר דרכו של האיש הזה. הוא הוציא אל הפועל אלימות וטרור בדרכים שונות... האם היה עימאד מורניה גיבור ולוחם חופש, או שמא היה טרוריסט שקיבל את עונשו? האם סופו של אדם שמגיע על ידי ישראל פירושו של דבר שבאופן מיידי הוא נכנס לגן עדן ללא חשבון או עונש? האם די בכך שישראל תהרוג אותך כדי שהאנשים ישכחו את הפשעים שביצעת?"

 

"מורנייה - פושע וטרוריסט"

"הישראלים רואים במורנייה כטרוריסט. האם די בכך שישראל תראה בך כטרוריסט כדי שתהפוך להיות גיבור בעינינו, ממש כפי שישנם כאלה שרואים בבן לאדן גיבור, משום שהוא עוין את ארצות הברית? האם חטיפת מטוס אמריקני אזרחי והריגת אחד מנוסעיו מכפרת לך על פשע שביצעת בחטיפת מטוס כווייתי והריגת כמה מנוסעיו?" מעלה-בן טפלה רצף של שאלות רטוריות.

 

"'זהו היום השמח בחיי', אמרה אמו של אחד הקורבנות של המטוס הכווייתי, באימרה המייצגת את רגשותיהם של רבים בכוויית כלפי פושע כמו עמאד מורניה שהרג את בנה על המטוס והשליך את גופתו...", כתב הפרשן. "'זוהי פעולה פחדנית שביצע המוסד הישראלי נגד לוחם חופש הגיבור עמאד מורנייה', אמר אחד הפרשנים שתומכים במחנהו של מורנייה ואשר רואים בו גיבור. מעניין לדעת האם אותו פרשן סבור כי הרג חפים מפשע וחטיפת מטוסים אזרחיים נחשבים גם כן לפעולה פחדנית?

 

"ההיגיון אשר מנסה להפוך טרוריסט לגיבור אגדי הוא אותו הגיון אשר שיווק את סדאם חוסיין כגיבור, למרות כל הפשעים שביצע נגד עמו ונגד האנושות. סדאם ירה טילים על ישראל ונשאר עויין לה, לפחות ברמת ההצהרות, עד לרגע האחרון בחייו, ולפי אותו הגיון הוא גיבור לאומי למרות כל המעשים הנוראים שעשה... תם עידן היוצאים מן הכלל. מורנייה הוא פושע וטרוריסט שהפיל את חיתתו על אזרחים, חטף מטוסים והרג חפים מפשע, וזאת, גם אם הרג חיילים ישראלים אחר כך".

 

אהבה גדולה לישראל לא תמצאו בסיפור הזה, אבל לצערו של נסראללה גם לא אהבה וקונצנזוס סביב מורנייה. קונצנזוס שכזה חשוב למזכ"ל חיזבאללה, בוודאי אם הוא מתכנן לנקום בישראל. נראה כי התיעוב למורנייה היה עז עד כדי כך שאפילו התנקשות רבת עוצמה בבירה ערבית, מחוץ לשטחה של לבנון, לא הצליחה ליצור קונצנזוס של נקמה. לא ברור מה יעשה נסראללה, אבל מורנייה לבטח מתהפך בקברו על הדברים שנכתבו עליו במדינות ערב.

 

נתקלתם בדיווח מעניין מהעולם הערבי? אתם מוזמנים לשתף אותנו באמצעות האימייל האדום

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מורנייה. שמחו בכווית
צילום: רויטרס
חוטף מטוסים. מורנייה (מאחור)
צילום: AFP
מומלצים