שתף קטע נבחר

משרד החינוך: האוצר פוגע בחוק החינוך החדש

בדיון בוועדת החינוך של הכנסת אמרה מנכ"לית משרד החינוך כי האוצר משבש את יישום החוק, שהורחב את כיתה י"ב. במשרד האוצר אמרו שלא יחרגו ממסגרת התקצוב הסטנדרטי כדי למנוע נשירה מבתי ספר. ח"כ מלכיאור: "הכנסת לא תאפשר לאוצר לעשות מהחוק חוכא ואיטלולא"

הכנסת אישרה לפני כשמונה חודשים להאריך את תוקפו של חוק חינוך חובה עד לכיתה י"ב, אך לדברי מנכ"לית משרד החינוך, שלומית עמיחי, האוצר משבש את יישום החוק החדש במלואו. 

 

התחמקות האוצר מחובתו לקיים את החוק, נדונה היום (ב') בוועדת החינוך של הכנסת. משרד האוצר מסכים לתקצב את החוק, אבל רק על-פי ההשקעה הנדרשת בכל תלמיד. המחלוקת, שנחשפה בדיון, היא על המחיר - 24 אלף שקלים לתלמיד לפני חישוב משרד החינוך, סכום כפול מזה שאליו הגיעו במשרד האוצר.

 

נציג אגף התקציבים באוצר, רביב סובל, טען בדיון שמשרדו לא יחרוג ממסגרת התיקצוב הסטנדרטית. "לא התחייבנו לתקצב את פעילות המשרד לצמצם את מספר הנושרים או להשיב את הנושרים למערכת", הוא אמר. לעומתו טענה עמיחי כי לא מדובר פה בטיפול סטנדרטי, אלא בתהליך מורכב ורב תחומי הרחוק מהסטנדרט. "אין לי נוסחת קסם איך להחזיר למסלול את התלמידים שנשרו, אבל בטוח שזה לא יקרה במסגרות הרגילות".

 

מכבסת מילים

יו"ר הוועדה, ח"כ מיכאל מלכיאור, תמך בעמיחי והזדהה עם תחושתה של שרת החינוך, יולי תמיר, שאמרה לו כי לאוצר אין נכונות לממן את החוק וכל טיעוניו הם "מכבסת מילים". לדבריו, "הכנסת לא תאפשר לאוצר לעשות מהחוק חוכא ואיטלולא כפי שנהג עם חוקי חינוך קודמים".

 

ח"כ מלכיאור הזכיר בדיון כי האוצר עצמו צמצם את אומדן עלות החוק מ-350 מיליון שקלים ל-190 מיליון, לאחר שהוסכם לפרוס את הביצוע על פני ארבע שנים עד לשנת 2012 במקום לשנתיים. יו"ר הוועדה: "מה שאני שומע מעמדת האוצר זה שמשרד החינוך לא יודע לנהל את תקציבו ואם הוא לא מוכן לשנות את השקפת עולמו, האוצר לא ייתן לו לבצע את החוק כלשונו". נציג האומר אמר בתגובה שלא מדובר בהשקפות עולם מנוגדות, אלא בשינוי סדרי עדיפות פנימי בתקציב החינוך.

 

מלכיאור דחה את הטיעונים: "החוק הטיל משימה כבדה נוספת על משרד החינוך ואותנו מעניין שתוספת 20 אלף התלמידים למערכת תזכה לתקציב גדול מהממוצע".

 

אבל כדי שהדיון לא ייקלע בסופו למבוי סתום, תבע יו"ר הוועדה מהאוצר להשתלב בצוות היישום שהוקם במשרד החינוך, "במקום להמשיך לעשות צחוק מהעבודה".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עלות כפולה. ארכיון
צילום: ויז'ואל/פוטוס
ח"כ מלכיאור. לא לעשות צחוק מהעבודה
צילום: דודי ועקנין
מומלצים