שתף קטע נבחר

נגד בצה"ל חשוד בהעברת מידע לחיזבאללה

הערב הותר לפרסום כי נגד בשירות קבע בצה"ל חשוד שהעביר פרטים על פעילות צבאית לחיזבאללה, כחלק מפעילותה של רשת להברחת סמים. בנוסף אליו, שני אזרחים מועמדים לדין בפרשה. קצין משטרה: "הנגד ממש 'פתח להם ציר' כדי להקל את ההברחות מלבנון"

הותר לפרסום: נגד בצה"ל חשוד שסייע להעביר מידע על פעילות צבאית וסמים לחיזבאללה. לפני כחודש עצרה היחידה המרכזית במרחב הגליל שלושה מתושבי הצפון, הנאשמים בהברחת סמים מלבנון וסחר בהם. בין העצורים איש קבע, נגד בצה"ל.

 

מי שנחשב ראש ההתארגנות הוא עבד זועבי, בן 30 מנצרת. עמו נעצר שיר הייב, בן 26 מטובא-זנגריה. כאשר נעצרו השניים, נמצאו אצלם כ-2 ק"ג הירואין בשווי מיליון שקל. נגד השניים הוגש אתמול כתב אישום לבית המשפט המחוזי בנצרת. במשטרה אמרו ל-ynet כי נגד איש הקבע יוגש כתב אישום, ככל הנראה ביום חמישי השבוע.

 

מחקירת היחידה המרכזית עלה כי הנגד סייע לשני סוחרי הסמים, מתוך היכרותו את אזור הגבול, תמורת תשלום. החשד הוא שהאיש העביר מידע על פעילות הצבא לידי אנשי החיזבאללה בדרום לבנון.

 

הנגד "פתח ציר" לסוחרי הסמים

מפקד היחידה המרכזית במרחב גליל, סגן-ניצב שמואל בוקר, סיפר ל-ynet כי החקירה של יג"ל (יחידת גבול לבנון) וכל המחלקים בימ"ר, נמשכה כחודשיים. "החקירה החלה בעניין רשת של מבריחי סמים", אמר בוקר. "בהמשך גילינו שאנשי הרשת גייסו לשורותיהם איש קבע בצה"ל, בשנות ה-30 לחייו.

 

"הוא ממש 'פתח להם ציר' כדי להקל את ההברחות מלבנון, אבל הבנו שהוא עבר גם עבירות על ביטחון המדינה והעביר מידע לגורמים עוינים בלבנון. אספנו ראיות בעניין והעברנו אותן לשב"כ ולצה"ל". לדברי בוקר, לאחר המעצר של הנגד המשיכו אנשי היחידה לחקור את פרשת הסחר בסמים, עד למעצרם של שני הנאשמים.

 

מכתב האישום שהוגש אתמול בבית המשפט המחוזי בנצרת עולה כי בסוף פברואר 2008 יצר זועבי קשר עם אדם המכונה חאג' (ששימש בהמשך סוכן משטרתי - א.ר.), והציע לו לשמש בלדר לייבוא סמים מלבנון. הוא הבטיח לו 2,500 דולר בעבור כל קילוגרם סם שיכניס לארץ.

 

בהמשך מתואר כיצד נתן הייב לאותו חאג' 13 אלף דולר וכן כרטיסי SIM להעבירם לאדם בלבנון, וכיצד בוצעה העסקה סמוך לגבול לבנון ומטולה. חאג' אסף באותה הזדמנות כשני קילוגרם הרואין, וזרק לעברו הלבנוני של הגבול את הכסף ואת כרטיסי הSIM. בהמשך העביר חאג' את הסמים למפעיליו וקיבל מהם 3,500 דולר- חלקו בעסקה.

 

באישום השני מתואר כיצד יצר זועבי קשר עם איש הקבע "לאחר שהגיעה לידיעתו נכונותו של איש הקבע לסייע בייבוא סמים לישראל באמצעות נגישותו לגבול". השניים נפגשו סמוך לקריית-שמונה ונסעו לאורך כביש הצפון, כאשר זועבי מבקש מאיש הקבע לשמוע היכן ניתן להעביר סמים מלבנון לישראל מבלי להיתפס.

 

איש הקבע, כך נטען, מסר לו את המידע המבוקש. עוד נטען כי זועבי הבטיח לאיש הקשר 20 אלף דולר בתמורה לסיוע בייבוא הסמים מלבנון. "איש הקבע אף הציע כי קרוב משפחתו, שרועה עזים קרוב לגדר הגבול, יסייע לו בייבוא סמים מלבנון לישראל", נטען בכתב האישום שהגישה פרקליטות מחוז הצפון.

 

היסטוריה חמורה של מגעים עם חיזבאללה

ביוני 2006 נגזרו 15 שנות מאסר בפועל על סגן-אלוף עומר אל-הייב, שהורשע בריגול חמור ובמגע עם סוכן של החיזבאללה. בית-הדין המיוחד בקריה גם פסק אז כי הוא יגורש לאלתר מצה"ל. אל-הייב הורשע בבית-הדין בעבירות של מגע עם סוכן זר וריגול חמור, וכן בשתי עבירות נוספות של ייבוא סמים מלבנון, האחת בהיקף של 6.9 קילו הרואין והשנייה בהיקף של 39 קילו חשיש. עם זאת, הוא זוכה מחמת הספק מעבירה של בגידה ועבירה נוספת של סחר בסמים.

 

במאי אשתקד הומתק עונשו של אל-הייב. בית הדין הצבאי לערעורים החליט לקבל את ערעורו ולקצר את עונש המאסר שנגזר עליו ל-10 שנים.

 

בראשית החודש שעבר דיווחו מקורות לבנוניים כי אדם אחד נהרג ושני נפצע קשה, בניסיון הסתננות של שלושה מבריחי סמים לישראל סמוך לכפר רג'ר בגבול לבנון. צה"ל פתח באש ומנע את החדירה. "החיים בגבול מתנהלים כרגיל", הדגישו אז בצבא. רג'ר ידוע כמוקד שדרכו מסתננים מבריחים לישראל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנאשמים בסחר בסמים
צילום: חגי אהרון
2 ק"ג הירואין. ארכיון
צילום: מיכאל קרמר
מומלצים