שתף קטע נבחר

מערך הגיור הוצג בכנסת: "יהיה נקי מפוליטיקה"

בדיון בוועדת קליטה, הציג מזכיר הממשלה, עובד יחזקאל, את המערך "שיאפשר לכל עולה מכוח חוק השבות פתרון מהיר להפוך ליהודי". ח"כ סולודקין חוששת: "שמו את הרב עמאר בראש המערך, התוצאות יהיו עצובות"

מזכיר הממשלה, עובד יחזקאל הבטיח היום (ב') בכנסת כי מערך הגיור החדש שיקים משרד ראש הממשלה במסגרת הרפורמה שהוא מתכנן בנושא, "יהיה נקי מפוליטיקה". יחזקאל אמר לוועדה לעלייה ולקליטה כי מטרת המערך החדש לאפשר לכל אדם שעלה לישראל מכוח חוק השבות ורוצה להפוך ליהודי על פי ההלכה לקבל פיתרון מהיר במערך הגיור החדש. "הכוונה לעורר מוטיבציה לגיור בקרב קהילה המונה כ-300 אלף איש שעלו לארץ מכוח חוק השבות", אמר יחזקאל.

  

מזכיר הממשלה ציין כי הממשלה אישרה את מרבית ההמלצות של ועדת חלפון שעסקה בנושא ובתחילת החודש נבחרו כבר 22 דיינים נוספים כתגבורת למערך. הוא עמד על החשיבות שבפרסום תהליך הגיור בקרב הציבור הרלוונטי ועל ההשקעה בהגברת המוטיבציה שלו להתגייר. יחזקאל ציין כי בחמש השנים האחרונות לא הושקעו די משאבים שיהפכו את השירות למסביר פנים למתגייר.

  

לדבריו אם עד סוף השנה לא ייראה שיפור בהיקף המשתתפים בהליכי הגיור תצטרך הממשלה לחשוב מחדש על כל הנושא.

  

חברי הוועדה קראו לקיים דיון בנושא אצל הראשון לציון, הרב הראשי שלמה עמאר שהתמנה לעמוד בראש מערך הגיור. הם התעלמו מהעובדה שוועדת הפנים כבר קיימה דיון כזה בלשכתו של הרב במשרדי הרבנות הראשית בשבוע שעבר. הרב אמר לחברי ועדת הפנים כי גם בכוונתו להפוך את מערך הגיור לידידותי יותר למעוניינים להתגייר בין השאר בקיצור הליכי הכנת המועמדים לטקס הגיור.  

 

סולודקין: אז איך הרב עמאר עומד בראש?

ח"כ מרינה סולודקין אמרה היום לוועדת הקליטה כי: "למרות הכוונות הטובות של הממשלה ההחלטה להעמיד את הרב עמאר בראש המהלך כשמדובר באיש שאינו ידוע כליברלי ותפקידו להנחות את מנכ"ל מערך הגיור בתכני הלימודים ובמדיניות בתי הדין לגיור-יוצרת הליך הפוך מן המצופה. בדרך זו פוסלים את זכותם הטבעית להתגייר של מי שזורם בהם דם יהודי והגיעו על פי חוק השבות".

  

סולודקין חוששת כי במקום להקל על המתגיירים, "התוצאות יהיו עצובות ומספר המתגיירים לא יגדל, כך שיש אולי מקום לאפשר לרבני הערים להשתתף בגיור". 

 

ח"כ זאב אלקין (קדימה) אמר כי על מנכ"ל מערך הגיור שייבחר להיות בעל ניסיון מוכח מול ציבור העולים שהוא הקהל הנזקק לשירותיו מאחר שעיקר תפקידו כרוך בפרסום ובהסברה לציבור המועמדים להתגייר.

  

ח"כ משה גפני (יהדות התורה) שאל אם לא הגיע הזמן להודות בטעות של הקמת מערך הגיור בתוך משרד ראש הממשלה: "אין עוררין על כך שבתי הדין הרבניים הם הכתובת המתמחה בתחום זה מן הבחינה המקצועית". בשבוע שעבר בפגישה עם הרב עמאר טען ח"כ גפני כלפי מי שהציעו להקל עד כמה שאפשר על תהליכי הגיור כי "בגישה הזו יהיה עוד מעט יותר קל להיפך ליהודי מאשר להיכנס למועדון שותי הבירה".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום גלי תיבון
תעודת גיור
צילום גלי תיבון
מומלצים