שתף קטע נבחר

אושר: אין התיישנות על עבירות רצח ראש ממשלה

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את החוק שיזם ח"כ צבי הנדל, לפיו לא תחול התיישנות על עבירות הקשורות לרצח ראש ממשלה. עם זאת, בשל הסתייגות שהוגשה, החוק לא יחול על העבירות שבוצעו ברצח רבין

מליאת הכנסת אישרה בצהריים (יום ג') בקריאה שנייה ושלישית הצעת חוק הקובעת כי לא תחול התיישנות על עבירות של רצח ראש ממשלה, ועל העבירות הנלוות לרצח. הצעת החוק אושרה ברוב של 35 ח"כים ללא מתנגדים או נמנעים.

  

את הצעת החוק יזם ח"כ צבי הנדל (האיחוד הלאומי-מפד"ל). עם זאת, דחתה הכנסת הסתייגות שהגישו ח"כ הנדל יחד עם חבר סיעתו ח"כ יצחק לוי, לפיה החוק יחול גם על עבירות שכבר התיישנו שקשורות לרצח ראש הממשלה יצחק רבין. המשמעות למעשה היא כי הצעת החוק תחול בעיקרה על מקרה בו - חלילה - יירצח שוב ראש ממשלה בישראל.

 

עד כה, חוק סדר הדין הפלילי משנת 1982 קבע תקופות התיישנות שונות לעבירות, בהתאם לחומרתן.

 כך לדוגמה תקופת ההתיישות של חטא (עבירה שעונש המאסר המירבי למבצעה הוא שלושה חודשים) היא שנה ותקופת ההתיישנות של עוון (עד שלוש שנות מאסר) היא חמש שנים.

 

תקופת ההתיישנות המירבית היא על פשעים שדינם מיתה או מאסר עולם, והיא עומדת על 20 שנה. יוצאי הדופן היחידים עד כה הם עבירות של השמדת עם, שעליהן לא חלה התיישנות.

 

הנדל: "זה קורע את העם"

"הסוגיה של רצח ראש ממשלה קורעת את העם", הסביר ח"כ הנדל את הסתייגותו. "אני מאמין באמונה שלמה ומקווה שלא יהיה עוד רצח כזה, אך אני רוצה שאם יתברר שמצאו מישהו שראוי להעמידו מישהו לדין בסוגיה של סיוע לרצח, אני לא רוצה שיעמוד לו התירוץ שישנה התיישנות".

  

יו"ר ועדת חוקה, ח"כ מנחם בן-ששון, אמר בעקבות אישור הצעת חוק: "אין מדובר ברצח רגיל, אלא בעבירה שמאחוריה כוונה לקעקע את יסודות המשטר הדמוקרטי. משום שזו עבירה חריגה, גם ההתייחסות אליה צריכה להיות חריגה".

 

בחודש דצמבר אישרה הכנסת בקריאה טרומית את הצעת החוק המכונה "חוק יגאל עמיר". על פי ההצעה, נשיא המדינה לא יוכל להעניק חנינה או לקצוב את עונשו של מי "שרצח ראש ממשלה ממניעים פוליטיים-אידיאולוגיים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
עצרת לזכר רבין
צילום: ירון ברנר
צילום: גיל יוחנן
ח"כ הנדל. "שלא יהיה תירוץ"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים