שתף קטע נבחר

גפני: שצה"ל ימצא פתרון למי שלא רוצה מדריכה

ח"כ גפני שאל את סגן השר וילנאי מדוע אולצו בני ישיבות מהר ברכה לקבל הדרכה מבנות. סגן השר השיב מעל בימת הכנסת: "יש בני ישיבות, בדגש על יוצאי הישיבה בהר ברכה, שעושים הכל למנוע הדרכה ע"י נשים. אלה שסירבו להשתתף נשלחו למחבוש, הרוב המוחלט השתתף בהדרכה"

שלושה חיילים מישיבת הר ברכה נשפטו ל-21 ימי מחבוש לאחר שסירבו להשתתף בקורסים המועברים על-ידי מדריכות. החיילים נימקו את סירובם בכך שזה מנוגד לאורח-חייהם הדתי. ח"כ משה גפני העלה אמש (יום ב') את הסוגייה במליאת הכנסת, בשאילתה שהגיש לסגן שר הביטחון, מתן וילנאי.

 

ח"כ גפני (יהדות התורה) שאל את סגן השר, מדוע אולצו החיילים להשתתף בקורס זה, בעוד שבעבר במקרה דומה הוחלט שמדריכים יעבירו את הקורס? בנוסף, על-פי גפני, בהתאם לפקודת "השילוב הראוי" אסור לשלב חייל במסגרת מעורבת בניגוד לדעתו. ועל כן הוא שואל מדוע כאן זה לא נעשה?

 

סגן שר הביטחון מתן וילנאי, השיב לגפני כי "המקרה המדובר אירע בחיל מודיעין השדה, שפועל על-פי פקודת מטכ"ל באשר לשירות משולב של חיילים וחיילות ובהתאם להנחיות אכ"א באשר לכללי השילוב הראוי. בתוך כך, ביחידה המדוברת, הקפידו המפקדים למלא אחר בקשות של חיילים, אשר בשל אורח-חייהם הדתי ביקשו שלא להיות מודרכים על-ידי בן/בת המין השני, בהדרכות שיש בהן חשש למגע פיזי, או במשימות בלבוש חשוף".

 

"יחד עם זאת", על-פי וילנאי, "אין ולא צריכה להיות מניעה להכשרה על-ידי בן/בת המין השני במשימות אשר אינן עונות להגדרת כללי השילוב הראוי". לדברי וילנאי, "על-פי דיווח המפקדים ביחידה זו, חלק מחיילי מסלול בני הישיבות, בדגש על יוצאי הישיבה בהר ברכה, פועלים – לדבריהם, בהנחיית רבם - למנוע כל הדרכה על-ידי נשים, והגיעו עד כדי סירוב פקודה באופן מפורש. שלושת החיילים החליטו לעשות דין לעצמם ולסרב להיכנס להדרכה אשר מועברת על-ידי מדריכות בנות. החיילים נקראו לשיחה על-ידי מפקדיהם, אשר הסבירו להם את המצב ואת משמעות הסירוב. החיילים התעקשו לסרב, ולפיכך נשפטו ונגזר על שלושתם עונש מחבוש של 21 יום".

 

סגן שר הביטחון הוסיף כי "אפשר לנחש שבקורס היו יותר משלושה חיילים. זאת אומרת, חלק ניכר – לא בקי במספר - של בני ישיבות שהיו שם, חשבו שהם יכולים כן להיות מודרכים באותו סוג של הדרכה. צה"ל ימשיך לפעול על מנת לשלב ככל האפשר את כלל מגזרי האוכלוסייה, ובכלל זאת את בני הישיבות. עם זאת, יקפיד שלא לאפשר התנהגות הנוגדת את רוח צה"ל, את כלליו ואת חוקיו".

 

להיות צודק או חכם?

ח"כ גפני ביקש להוסיף עוד שאלה: "האם אדוני סגן השר, צריך להיות צודק או צריך להיות חכם. יכול להיות – אני לא בדקתי כמה היו שם וכמה הסכימו – אבל באים שלושה תלמידי ישיבה שמשרתים, והם אומרים: על-פי דתנו, אנחנו מבקשים שיהיה מדריך ולא מדריכה. אתה לא סבור שצריך למצוא לעניין הזה פתרון? הרי הם לא עשו את זה בגלל שהתחשק להם. הרי הם משרתים, והם משרתים ביחידה הזאת ומעוניינים לשרת. האם לא מן הדין למצוא לעניין הזה פתרון? ואני אומר לך: תדע לך שיש אנשים דתיים, שזאת אמונתם. מה אפשר לעשות. אתה לא חושב שצריך למצוא לזה פתרון?".

 

סגן שר הביטחון מתן וילנאי השיב כי "הדבר האחרון שאפשר לבוא בטענות לצבא היום, שהוא לא רגיש וער לנושאים האלה. עצם העובדה שבקורס שיש בו יותר משלושה חניכים דתיים, רק השלושה האלה סירבו, זאת סיבה לחשוב מה היה מעבר לזה. אני לא בקי, אני רק יכול לנחש, אני לא הייתי שם. לא תיחקרתי אותם עד לרמה הזאת, אבל אפשר להבין שאם המפקדים קראו להם, הסבירו, רוב הקורס נכנס, והשלושה האלה חשבו שהם לא צריכים להיכנס – אני לא רואה ברירה אחרת מאשר לנקוט בצעדים שהמפקדים נקטו במקרה הזה".  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אפי שריר
חיילת כשרה בצה"ל
צילום: אפי שריר
מומלצים