שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אושר בטרומית: חיילים יקבלו שכר מינימום
  הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעתו של ח"כ עמיר פרץ לשלם לחיילים בשירות חובה שכר מינימום, שעומד כיום על כ-3,800 שקל. השר בר-און מתנגד: "זו הצעה קלוקלת שפוגעת בערכים". הערכה: העלות - 4 מיליארד שקל בשנה

  האם שכרם של חיילי החובה יעלה באופן משמעותי? מליאת הכנסת אישרה היום (ד') בקריאה טרומית הצעת חוק לפיה יקבלו חיילים בשירות חובה שכר מינימום - כלומר כ-3,800 שקלים. הצעתו של ח"כ עמיר פרץ (העבודה) עברה למרות התנגדות הממשלה ושר האוצר. חייל, שאינו לוחם, מרוויח כיום כ-350 שקלים לחודש.

   

  בחוק תמכו 41 חברי כנסת לעומת 38 מתנגדים. ח"כ פרץ נימק את הצעתו במטרה לאפשר לחיילים לקבל שכר הוגן, המשקף את העובדה כי בגיוסם הם מעניקים למדינה שלוש שנים של שירות מסור.

   

  שר האוצר, רוני בר-און, השיב כי הצעת החוק עלתה לדיון גם בקבינט הביטחוני מדיני, עקב השאלות שהיא מעוררת. "ברור לחלוטין שנימוקי המציע עמדו לעיני הממשלה, אבל זו הצעה קלוקלת שפוגעת בערכים עליהם חינכנו ששירות החובה איננו צבא מקצועי", טען שר האוצר.

   

  השר קרא לחברי הכנסת לגלות אחריות, נוכח העלויות הכבדות של הצעת החוק, שיבואו על חשבון תקציבים חיוניים הדרושים למערכת, להתעצמות צה"ל על פי המלצות ועדת ברודט. גורמים באוצר אמרו כי עלות החוק תהיה ארבעה מיליארד שקלים בשנה.

   

  ח"כ פרץ דחה את התנגדות השר ובעיקר את הניסיון שלו לגלגל את הבעיה לשאלות ערכיות. "אין סיכוי שחיילי החובה יראו בפיצוי המוצע דבר מרכזי, כי הם מתגייסים כדי לשרת את מדינתם ומולדתם מבחינה ערכית".

   

  לדברי פרץ, "יציאת החייל לאזרחות לאחר שיחררו, בלי כלים להתמודד עם חייו העצמאיים מחייבת לפצות אותו במידה מוגבלת ונכונה". פרץ טען כי הוא יהיה מוכן לתאם את הליך החקיקה עם הממשלה, גם לגבי העלויות - כך שהחוק לא יבוצע במכה אחת. לדבריו, הוא מוכן להעלות את התשלום בהדרגה עד גובה שכר המינימום.

   

  ח"כ פרץ ציין כי הצעתו מעמידה את המגזר החרדי והערבי, שאינם מתגייסים לצה"ל, במקום אחר לעומת פיצוי דומה שניתן בעבר למשפחות החיילים. הוא אמר כי קצבה זו יצרה עיוות אמיתי שאיננו קיים בהצעתו הנוכחית. לדבריו, "הפיצוי ניתן למשרתים בצה"ל והוא ראוי לשירותם ואיננו מעוות. זאת לעומת הנחות שניתנות לסטודנטים שהינם חיילים משוחררים שיוצרות בעיניו עיוות".

   

  על רקע הצעת החוק הזו פרץ עימות בין שר הביטחון, אהוד ברק, לח"כ פרץ בישיבת סיעת העבודה שהתקיימה ביום שני.

   

  בתוך כך, אישרה מליאת הכנסת בקריאה טרומית הצעת חוק הקובעת כי חיילים בודדים יהיו זכאים לפטור מתשלום אגרת טלוויזיה. אישורה של הצעת החוק התאפשר בעקבות הסכמה שהושגה בין יוזם החוק ח"כ אלכס מילר (ישראל ביתנו) ובין הממשלה.

   

  בהכנת הידיעה השתתף אמנון מרנדה
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: AFP
  חיילים. יקבלו יותר כסף?
  צילום: AFP
  פרץ. שכר מינימום גם לחיילים
  צילום: גיל יוחנן
  מומלצים