שתף קטע נבחר

ועדת החוקה: המתים לא יצביעו בבחירות הבאות

הכנסת יוצאת למאבק בתופעת ההתחזות והצבעה בבחירות בזהויות בדויות. כיום רשומים במרשם האוכלוסין 5,711 תושבים מעל גיל 110, מתוכם 30 מקבלים קצבאות. רובם כנראה נפטרו, אך למרות זאת הם רשומים בפנקס הבוחרים

למתים יהיה קשה יותר להצביע בבחירות הבאות: ועדת החוקה של הכנסת אישרה היום (ה') את תקנות מרשם האוכלוסין הקובעות תנאים למחיקת המען של תושבים לא פעילים. לפי התקנות החדשות, במקרה של מחיקת תושב ממרשם האוכלוסין ייפלט שמו גם מפנקס הבוחרים.

 

התקנות החדשות נועדו כדי למנוע מקרים של התחזות והצבעה בבחירות בזהויות בדויות.

על-פי התקנות שאושרו, תושבים לא פעילים הם מי שמלאו להם 110 שנים ואינם מקבלים קצבה לפי חוק ביטוח לאומי או מכוח חוק הבטחת הכנסה.

 

ועדת החוקה קבעה, כי כתובתו של תושב אשר אינו פעיל תימחק, לאחר שתישלח לו הודעה על הכוונה למחוק את כתובתו ולאחר שתפורסם הודעה בעניין בעיתונות. בנוסף, תקבל הרשות המקומית, אשר בתחומה רשום מענו של התושב, הודעה על הכוונה למחוק את מענו, כדי שתנסה לסייע באיתורו.

 

במהלך הדיון בוועדה מסר משרד הפנים כי כיום רשומים במרשם האוכלוסין 5,711 תושבים מעל גיל 110, מתוכם שלושים בלבד מקבלים קצבאות. במשרד הפנים סבורים כי מרבית התושבים הלא פעילים נפטרו, אך למרות זאת הם רשומים בפנקס הבוחרים.

 

התקנות ייכנסו לתוקף ביום פרסומן בשבועות הקרובים.

המשמעות היא כי הן יחולו על הבחירות לרשויות המקומיות בחודש נובמבר השנה.

 

יו"ר ועדת החוקה, ח"כ פרופ' מנחם בן-ששון, אמר: "התקנות נועדו לשם הבטחת טוהר הבחירות וכדי להימנע מזיופים בהצבעות. הן נוסחו בקפידה ובזהירות על מנת לצמצם עד למינימום פתח לטעויות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ניב קלדרון
בחירות. לא למתים
צילום: ניב קלדרון
מומלצים