שתף קטע נבחר

"הסנהדרין" דורשים: צבא בלי נשים

רבני ארגון הימין טוענים ל"זיקה בין העדר אבחנה מגדרית להעדר אבחנה בין ידיד לאויב" ופוסקים: "לא ישלחו רבנים והורים את בניהם לצבא שמשרתות בו נשים ביחידות אורגניות מעורבות"

חודשיים לאחר שנכלאו שלושת חיילי ישיבות ההסדר שסירבו להשתתף בהדרכת מפקדות ובעיצומו של מאבק מתוקשר בין צה"ל לראשי הישיבות, מפרסמים היום דייני "הסנהדרין" פסק הלכה תקדימי הקובע כי יש לבטל את שירות הנשים בצבא. הרבנים טוענים כי בשיבוץ חיילות ביחידות מעורבות נכנע צה"ל לדרישות פוליטיות-אידיאולוגיות ובכך גרם ל"תקלה מהותית שחיבלה בייעודו". לפיכך קובעים חברי הסנהדרין כי "לא ישלחו רבנים והורים את בניהם לצבא שמשרתות בו נשים ביחידות אורגניות מעורבות", מבהירים כי "אין מקום לגילוי גמישות ולהסכמה כלשהי" ומציבים דרישה "לביטול שרות נשים בצבא".

  

פרופ' הלל ויס, מדייני בית הדין, מדגיש בשיחה עם ynet כי אין להסתפק בהפרדת המינים והקריאה היא להפיכת צה"ל לצבא של גברים בלבד. "אני זוכר שהייתי עושה מילואים והיו שולחים אלינו מדריכות מק"כ (מקלע כבד). הן היו יושבות לפנינו ולא מצליחות אפילו לדרוך את הנשק הגדול הזה, אז פשוט היו אומרות 'שלוש-ארבע'. היום אני פוגש כל מיני בנות שמתגאות בכך שהן משרתות בשריון ובתותחנים. זו ממש בדיחה".

 

עם זאת מבהיר ויס כי "יש מקום לכל מיני יחידות טכנולוגיות ואחרות בהן משרתות רק נשים, אבל זה לא צריך להיות במסגרת צבאית. כמו שיש שירות לאומי למדינה יכול להיות גם שירות לאומי לצבא. הן גם לא צריכות ללכת במדים".

  

בהמשך הפסק שפרסמו מנתחים הרבנים את מה שהם מכנים "כישלונות הצבא בשדה הקרב" ומסבירים כי מימוש האידיאולוגיה והקמת יחידות מעורבות ושוויוניות גרם לשיבוש תודעתי: "יש לפי הנראה זיקה בין העדר אבחנה מגדרית להעדר אבחנה בין ידיד לאויב. שניהם מאפיינים את הצבא הפוסט-ציוני הרואה באבחנה גזענות". בית הדין קורא ל"תיקון מן היסוד" בנושא זה נוכח האיומים הגוברים על קיומו של העם וצבאו.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרופ' הלל וייס
צילום: אלי מנדלבאום
צילום: אפי שריר
אילוסטרציה
צילום: אפי שריר
מומלצים