שתף קטע נבחר

חזיר במטבח: הדתיים ממד"א אילת השעו עצמם

לעשרות מתנדבים דתיים בתחנת מד"א נודע על אכילת חזיר במטבח - חלקם מאיימים בצעדים משפטיים בנוסף לנטישת המקום. "זאת שערוריה, הסתירו מאיתנו. מדובר בדריסה ברגל גסה של עקרונות היהדות". גם מוסלמים זעמו. מד"א: היה מקרה לפני שנה, והוא טופל

מהומת אלוהים במגן-דוד אדום באילת. עשרות מתנדבי מד"א הדתיים בעיר הדרומית השעו עצמם אמש (יום ו') מהתנדבות בעקבות טענות על אכילת חזיר בתחנה. הדבר נודע אמש לאחר שאחד העובדים שהדבר חרה לו, עדכן את המתנדבים הדתיים שיזהרו באכילה במטבח התחנה אחרי שראה מספר רב של פעמים עובד ומתנדבת אוכלים חזיר, וכן אנשי מד"א נוספים שאוכלים בשר וחלב יחד במטבח התחנה.

 

המידע על המקרים שאירעו לאחרונה לטענתם לפני כחודש, גרם לזעם בקרב המתנדבים הדתיים והחרדיים, אך לא רק. גם בקרב מתנדבים ועובדים רבים נוספים בתחנה השומרים כשרות ומסורת הובעה מחאה חריפה - בהם מתנדבים ערבים, שכן החזיר אסור לאכילה גם על פי האיסלאם.

 

"מדובר בדריסה ברגל גסה של עקרונות היהדות והאמונה, ובמצב הקיים כיום בו אוכלים חזיר בתחנת מד"א, אנחנו פשוט לא יכולים להיות שם", אומר אחר מהמתנדבים הדתיים, שלטענתם הדבר נעשה בידיעת בכירים בתחנה המקומית. לדבריהם, "החמור מכל הוא העובדה כי הדבר נעשה במודע, תוך הסתרת המידע מהמתנדבים הדתיים והחרדיים".

 

"זאת פשוט שערורייה", אומר מתנדב חילוני במד"א אילת, "לא שמענו על הדבר ואנחנו המומים, אם אכן זה קרה חייבים להשעות אותם מאחר שמדובר באיסור חוקי לאכול חזיר במקומות ציבוריים, ומד"א הוא גוף ציבורי".

 

"הפעילות בהצלת חיים לא תיפסק"

בסניף אילת מתנדבים עשרות דתיים וחרדים המתגוררים באילת ובישובי הסביבה הנותנים מענה חירום לכלל התושבים. ההתנדבות נעשית ברובה במסגרת מבצעית של מד"א כאשר הם מתנדבים על אמבולנסים במשמרות. כאמור, המתנדבים הדתיים הודיעו כי יחרימו את התחנה עד להחלפת כל הכלים ולחקירת הנושא וטיפול חמור במעורבים.

 

"הפעילות בהצלת חיים לא תיפסק, אך לא נוכל להגיע לתחנה עד שייחקרו הדברים ויתחילו להקפיד על כשרות מינימלית בתחנה", אמר אחד המתנדבים. ל-ynet נודע כי מספר מתנדבים שוקלים, במידה שהנושא לא יטופל בחומרה, לפנות בתביעה משפטית ופנייה לרשויות.

 

דובר מד"א הארצי, ירוחם מנדולה, אמר ל-ynet כי מדובר במקרה חד פעמי שאירע לפני כשנה. מוטי חכים ממד"א אילת היה זה שהעלה בפני סגן מנהל המחוז את הנושא, שלדבריו טופל. חכים אמר כי "מה שהיה לידי היה לפני הרבה זמן, אני יודע שאותו פרמדיק התחייב לא להביא יותר חזיר לתחנה. אולי היה מקרה נוסף, לי לא ידוע".

 

ממד"א נמסר עוד כי "מדובר באירוע חד-פעמי וחריג שהתרחש לפני למעלה משנה. כשנודע אז על המקרה, הנהלת מד"א ראתה בחומרה רבה והובהר לעובד כי עליו לכבד את רגשות חבריו לעבודה ואכן ככל שידוע להנהלת מד"א המקרה לא חזר על עצמו מאז.

 

"יחד עם זאת, אם יועלו בפני הנהלת מד"א מקרים חדשים יתקיים ברור מעמיק. במד"א פועלים זה לצד זה אלפי עובדים ומתנדבים חילונים ודתיים, יהודים, מוסלמים ונוצרים, והארגון מנחה אותם לנהוג בכבוד ובסובלנות איש כלפי רעהו - ורוח זו מאפיינת את הפסיפס האנושי הכל כך מיוחד של עובדי ומתנדבי מד"א העוסקים כל כולם בהצלת חיים".

פורסם לראשונה 28/03/2008 21:44

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"פשוט לא יכולים להיות בתחנה"
צילום: אמיר כהן
צילום: שי רוזנצוויג
בשר חזיר
צילום: שי רוזנצוויג
מומלצים