שתף קטע נבחר

רן כהן: מרצ לא מאמינה בשילוב אוכלוסיות חלשות

בראיון ראשון אחרי התבוסה במירוץ לראשות מרצ, מדבר רן כהן על ההצבעה ה"שבטית" במפלגה, על הטעות בהזנחת הקו החברתי, ועל חוסר הקבלה של אוכלוסיות שאינן "תומכות טבעיות" של מרצ. "בהנהגה אין אמונה אמיתית שאוכלוסיות מוחלשות ומעמד הביניים-הנמוך יצביעו מרצ"

ממשיך הלאה: חבר הכנסת רן כהן החליט לא לתת להפסד במירוץ לראשות מרצ לפני כשבועיים להשפיע עליו, בימים אלו יצא ספרו החדש "המלחמה על הבית", המגולל את סיפורו של חוק הדיור הציבורי שיזם. בראיון ראשון לאחר התבוסה, מספר כהן ל-ynet על החמצת ההזדמנות לעשות מהפך בציבור, ועל ההחלטה לא להתמודד שוב בעתיד.

 

במהלך הבחירות, הבטיח שיביא מצביעים מהפריפריה. היום הוא טוען שייתכן שבמפלגה כלל לא מאמינים שמצביעים כאלו יכולים להשתלב במרצ ולהצביע עבורה. "אוכלוסיות ערי הפיתוח כבר הצביעו למפ"ם בעבר. אני לא יודע אם מרצ לא רוצה אותם בהכרה, אבל אני יודע שבהנהגת מרצ אין אמונה אמיתית שאוכלוסיות מוחלשות ושל מעמד הביניים הנמוך ישתלבו במרצ ויצביעו מרצ. זה חוסר אמונה אמיתית בייעוד של השמאל. 

  

"ניסיתי להציג במערכת הבחירות את האופציה לפתוח את מרצ למעמד הביניים, לזוגות צעירים ולאוכלוסיות מוחלשות בערי פיתוח ושכונות העוני. לצערי הרב, מרצ לא קיבלה את האופציה שלי".

 

כהן דוחה את הטענות כי ההתגייסות המוחלטת של חברי הקיבוצים לטובת אורון כוונה למנוע את נצחונו. לטענתו, המגמה רק מוכיחה את ההצבעה ה"שבטית" במרצ. "אני לא בטוח שההצבעה בקיבוצים היתה אנטי-רן. העצוב הוא שהמרכיב המרכזי בסיפור הזה היה ההצבעה השבטית, ההצבעה עבור 'האיש שלנו'. ג'ומס הוא איש אותנטי של הקיבוץ הארצי. אני לא חושב שהיתה פה הצבעה עדתית. לחלוטין לא. המאכזב הוא, שחשבתי את עצמי לנציג לא פחות אותנטי של הקיבוץ הארצי, בגלל היותי איש קיבוץ רוב חיי".

 

לדבריו, בחירתו לתפקיד הייתה יכולה ליצור שילוב אידיאלי של כל העולמות. "לא נעים לומר, אבל הייתי המועמד האידיאלי עבור כל המגזרים. אבל החיבור של הצבעה שבטית מצד אחד, עם הפירגון העצום של התקשורת לג'ומס וההתגייסות של המנגנון כולו למענו - הביא לג'ומס את הניצחון". 

 

גם לשמועות שאורון וזהבה גלאון עשו יד אחת נגדו במהלך המירוץ, מתייחס כהן בספקנות. "שמעתי את השמועות. העובדה שזהבה לא שלחה משקיפים לקלפיות בקיבוצים, וג'ומס לא שלח משקיפים לקלפיות שבהם היו הקולות של זהבה אולי מצביעים על זה, אבל זה מאחוריי".

  

"מרצ חייבת לשאת את הדגל האידאולוגי של השמאל"

כהן סבור שהחלטתה של המפלגה להתמקד יותר בפן המדיני ופחות בחברתי, מהווה טעות מהותית. "לא הייתי מציג את מועמדתי אם לא הייתי חושב שבחירתי היא הדבר הכי נכון למפלגה. עד שמרצ לא תבחר בקו שלי, של אימוץ הדגל החברתי כדגל מאוד מאוד מרכזי באג'נדה שלה ובעשייה היומיומית שלה - למרצ אין תקנה. זו טעות שמרצ היא בעיקר מדינית, והדגל המדיני שלה כל כך טוטאלי ומוחלט. בכל מקרה, אני לא מתכוון להתמודד שוב לראשות המפלגה, והודעתי על כך".

  

למרות האכזבה מהכשלון בבחירות, כהן עדיין לא שוקל פרישה מהחיים הפוליטיים. "כרגע אני חבר כנסת של מרצ, ואני חבר כנסת בכנסת ישראל. ידיי מלאות עבודה בעשייה חברתית. מה שיקרה בעתיד - העתיד יגיד. הבחירות הבאות כל כך רחוקות, שרק העתיד יגיד מה יהיה. אני לא הולך לקבל שום החלטות כרגע". 

 

רעיון של איחוד מפלגות השמאל אינו קורץ לו. לדעתו, מרצ צריכה להמשיך ולמלא את תפקידה כמפלגה חברתית. "מרצ חייבת להיות מפלגת השמאל החברתית המדינית והאזרחית של ישראל, לשאת את הדגל האידאולוגי של השמאל בכל הרמות הללו. רק כך יש סיכוי לאידאולוגיה שלנו על המפה הפוליטית. רק כך יש סיכוי שהשמאל בכללותו יגדל להיות שמאל שיגיע לשלטון".

 

את עצותיו למנהיג החדש מעדיף לשמור לפגישה אישית, שתיערך כנראה בימים הקרובים. "אני מציע לג'ומס לא לבדוק מי הצביע בעדו ומי לא. הוא צריך להנהיג את המפלגה כולה. את כל שאר הדברים שיש לי לומר לו, אני מתכוון לומר לו בימים הקרובים בארבע עיניים".

 

כהן מתרכז בימים אלה בספרו החדש, "המלחמה על הבית" בהוצאת "ידיעות אחרונות". "הספר הזה מנחם אותי. מבחינתי, הבחירות הסתיימו בניצחונו של חיים אורון. ג'ומס נבחר, זו עובדה. בירכתי אותו באותו הלילה, ובזה נגמר העניין. אני לא עוסק הרבה בניתוח הבחירות. לא רצתי כדי להפסיד, אבל אני לא עוסק בזה הרבה. מראיית הדמוגרפיה של המצביעים, עוד לפני יום הבחירות, היה לי ברור שזה יכול לקרות, ואכן זה קרה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כהן. היה מועמד אידאלי
צילום: חיים צח
אורון. "האיש שלנו"
צילום: עופר עמרם
קשר נגדו בקיבוצים? גלאון
צילום: דודי ועקנין
מומלצים