שתף קטע נבחר

זירת הקניות

הממשלה התכנסה לישיבה השבועית במערה בגליל

לרגל פתיחת אירועי "שבוע האהבה לטבע ולסביבה" התכנסה ישיבת הממשלה במערה בגן הלאומי בית שערים בגליל התחתון המערבי והעבירה שתי החלטות לקידום ועידוד הבילוי בחיק הטבע: האחת לשידרוג אתרי קמפינג והשניה לעידוד הרכיבה על אופניים בטבע. "אדם טבע ודין": אותה ממשלה מקדמת במקביל הקמת תחנת כוח פחמית מזהמת באשקלון; "הירוקים": זו זריית חול בעיני הציבור"

ישיבת הממשלה השבועית התכנסה לפני הצהריים (א') בגן הלאומי בית שערים סמוך לקריית טבעון, כדי לציין את פתיחת אירועי "שבוע האהבה לטבע ולסביבה" של רשות הטבע והגנים. במהלך הישיבה הועברו שתי החלטות ממשלה לעידוד הבילוי בחיק הטבע - האחת לשידרוג אתרי לינה (קמפינג) והשניה לעידוד רכיבת אופניים בחיק הטבע.

 

זמן קצר לפני תחילת הישיבה סייר ראש הממשלה, אהוד אולמרט, במערות הקבורה שבאתר, בהן קבור בין היתר מי שהיה נשיא הסנהדרין וחותם המשנה, רבי יהודה הנשיא (רבי). במקום אף מוצגת מנורת אבן שהתגלתה לפני כ-50 שנה ושוחזרה.


"איזו מורשת אדירה הייתה פה". ישיבת הממשלה בבית שערים (צילום: אבי אוחיון, לע"מ)

 

ראש הממשלה אמר בעת הסיור כי יש חשיבות רבה להיכרות עם העבר ההיסטורי של הארץ. "צריך לזכור מאיפה באנו, מה קדם לנו, ומה נוצר בארץ הזו לפני אלפי שנים. איזו מורשת אדירה הייתה פה, מורשת של חוכמה וצדק שאפיינה את אבותינו, שישבו כאן, חשבו כאן, כתבו כאן והנחילו לנו".

 

בהמשך, במערה סמוכה, התקיימה ישיבת הממשלה, בה השתתפו נציגי רשות שמורות הטבע והגנים וארגוני שמירת טבע וטיולים נוספים. אולמרט אמר עם פתיחת הישיבה, כי אין דרך מרשימה, מרגשת וראויה מזו לציין את פתיחת שבוע האהבה לטבע ולסביבה.

 

"רצינו באמצעות היציאה מחדר הישיבות של הממשלה, לתת ביטוי למשהו שחורג מהשגרה. לומר לכל תושבי המדינה שאנחנו אוהבים את המדינה והטבע שלה, ושצריך לשמור את האהבה הזו גם בתוך השגרה שלנו. האהבה לטבע ולסביבה צריכה לקבל את המעמד הראוי לה", הוסיף, "אולי יותר מכפי שהדבר בא לידי ביטוי בסדר היום של הממשלה ומשרדיה".

 

אולמרט הציג את ההחלטות שאמורה הממשלה לקבל בהמשך הישיבה, בהן תקצוב של כ-30 מיליון שקל לשדרוג אתרי קמפינג, ועידוד רכיבת אופניים בחיק הטבע.

 

בהמשך היום אמור ראש הממשלה להשתתף בטקס הכרזת שבוע האהבה לטבע ולסביבה, שייערך בכרמל. מחלקה הראשון של ישיבת הממשלה, נעדרו שלושת השרים הבכירים - שר הביטחון, אהוד ברק, שר האוצר, רוני בראון, ושרת החוץ ציפי לבני.

 

ארגוני הסביבה: זה גימיק

אך האקט הסמלי של הממשלה גרר גם ביקורת: "הממשלה מצהירה כי היא מאמצת אנג'נדה סביבתית, אך בה בעת היא מקדמת פרוייקטים לא סביבתיים בעליל - דוגמת תחנת הכוח הפחמית באשקלון - ונראה שגם מעכבת את חקיקת חוק אוויר נקי", אמרו בעמותת "אדם טבע ודין". "אם הממשלה באמת מתעניינת בבריאות הסביבה והתושבים, עליה להתמודד עם הנושא באופן נחוש ורציני - ולא באמצעות כינוס ישיבות מיוחדות והזדמנויות צילום".

 

גם במפלגת "הירוקים" ראו בכינוס המיוחד טעם לפגם. "הצהרותיו של ראש הממשלה על פעולותיה של הממשלה למען הסביבה והטבע הן לעג לרש וזריית חול בעיניו של הציבור", אמרו במפלגה. "על ממשלת ישראל להצהיר ולבצע מדיניות כוללת נגד הבנייה המשתלטת על כל שטח פתוח, ונגד הפגיעה הבלתי נסבלת בחופי הים".

 

במפלגה קראו לממשלה, לצד הפיתוח של שבילי האופנים, לפעול כדי להבטיח שניתן יהיה להעלות איתם לתחבורה הציבורית - לרכבות ולאוטובוסים - כדי לצמצם את השימוש בכלי רכב ממונעים. "פעולות כאלה מצד ממשלת ישראל והעומד בראשה ישדרגו את הטבע למעמד ראוי", לשון התגובה.

 

רוכבי אופניים: לעודד שבילים בערים - לא רק בטבע

בעמותת "ישראל בשביל אופניים" ברכו על החלטת הממשלה לפתח שבילי אופניים בחיק הטבע, אך קראו לממשלה לקדם גם שבילי אופניים בערים, כדי לשמור על ביטחון הרוכבים, לתרום להפחתה בזיהום האוויר ולשפר את בריאות הציבור.

 

"92 אחוז מתושבי ישראל גרים בערים, ו-60 אחוז מהם עובדים במרחק רכיבה ממקום המגורים. יתרה מזאת - 40 אחוז נמצאים בקבוצת סיכון למחלות כרוניות בשל מחסור בפעילות גופנית על בסיס קבוע (על פי נתוני הלמ"ס ומשרד הבריאות). אנחנו קוראים לממשלת ישראל לאמץ מדיניות של פיתוח שבילי אופניים בערים שתעודד פעילות גופנית על בסיס יומיומי - ולא רק פעילות רכיבה בסופי שבוע למגזרים מסוימים", אמר יותם אביזוהר, מנכ"ל העמותה.

 

אביזוהר ציין כי רשויות מקומיות רבות מקבלות מיליארדי שקלים בתקציבים ממשלתיים לפיתוח כבישים וחניונים - שמעודדים את השימוש במכוניות, מחריפים את הגודש וזיהום האוויר, מגבירים את תופעת המעבר לפרברים ומעמיקים את הפערים החברתיים - אבל 0 שקלים לפיתוח שבילי אופניים. הוא קרא לממשלה להצטרף ל-71 ח"כים ולתמוך בהצעת החוק לעידוד תחבורת אופניים, הכוללת הסדרת האפשרות להעלות אופניים על הרכבת והאוטובוסים העירוניים, פיתוח שבילי אופניים בערים, פיתוח מקלחות וחניה לאופניים במקומות העבודה ותמריצים כלכליים לעידוד הרכיבה על אופניים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"צריך לזכור מאיפה באנו". אולמרט חושף את המנורה
צילום: אבי אוחיון, לע"מ
הממשלה תעודד. טיול אופניים
צילום: אילנה פישר
מומלצים