שתף קטע נבחר

תיקנתם את הרכב בשטחים? תיכנסו לכלא

הכנסת אישרה חוק חדש, לפיו מי שיתקן את מכוניתו בשטחים עלול להישלח לשלוש שנות מאסר. יוזם החוק, ח"כ כחלון: "חלק גדול מהמכוניות שנגנבות בישראל מפורקות וחלקיהן מותקנים בכלי רכב שמגיעים למוסכים בשטחים. החוק הזה יקטין באופן משמעותי את הגניבות"

זול יעלה לכם ביוקר: מליאת הכנסת אישרה הערב (יום ב') בקריאה שנייה ושלישית הצעת חוק האוסרת על תיקון כלי רכב בשטחי הרשות הפלסטינית. מי שיעבור על החוק החדש - שאותו יזם ח"כ משה כחלון (ליכוד) - יהיה צפוי לעונש של עד שלוש שנות מאסר.

 

החוק תקף לשנתיים הקרובות בלבד, אולם לאחר מכן יהיה רשאי השר לבטחון פנים, בהסכמת שר התחבורה ובאישור ועדת הכלכלה, להאריכו בשנתיים נוספות. אם תרצה הכנסת להאריך את החוק לתקופה ממושכת יותר, היא תצטרך לאשר הוראת שעה בעניין.

 

לצד האיסור הפלילי על תיקון רכב בשטחים, מעניק החוק החדש הגנה למי שימסור את רכבו לתיקון ויוכיח שלא נסע לצורך כך - אלא נאלץ לעשות כן מאחר שהמשך הנסיעה היה מסכן עוברי דרך.  

 

יושב ראש ועדת הכלכלה של הכנסת, ח"כ גלעד ארדן, שהציג את הצעת החוק במליאה, סיפר על הרציונל העומד מאחוריה: "הצעת החוק נועדה למנוע העברת כלי רכב מישראל לשטחים הפלסטינים. מנתונים שהובאו בפני ועדת הכלכלה על-ידי נציגי המשטרה עלה כי חלקי כלי רכב המשמשים לתיקון במוסכים בשטחי הרשות מגיעים לרוב מכלי רכב שנגנבו בישראל.

 

"חמור מכך, מהנתונים עלה גם כי בחלק ניכר מכלי הרכב שתוקנו בשטחי הרשות התגלו ליקויים חמורים עד כדי צורך

להורידם מהכביש. כלומר, המכוניות ש'תוקנו' יו למעשה סכנה בטיחותית מיידית למשתמשים בדרך".

 

לדברי ארדן, הטלת איסור על תיקון רכב תצמצם את התמריץ לגניבות רכב בישראל ותביא גם לניתוק זיקה אפשרית בין משחטות הרכב לבין גורמי טרור. 

 

ח"כ כחלון אמר לאחר ההצבעה: "החוק הזה יקטין באופן משמעותי את גניבות הרכב בישראל. חלק גדול מהמכוניות שנגנבות בישראל מפורקות בשטחים וחלקיהן מותקנים בכלי רכב שמגיעים למוסכים בשטחים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
היה אוטו? ארכיון
צילום: יחידת אתגר, משטרת ישראל
מומלצים