שתף קטע נבחר

מסתמן: ח"כ ברוורמן ימונה ליו"ר ועדת הכספים

מינויו ברוורמן, פרופ' לכלכלה ולשעבר איש הבנק העולמי, צפוי לעבור לאישור סיעת העבודה, לאחר שיו"ר המפלגה, אהוד ברק, סיכם על כך עקרונית עם ראש הממשלה

ראשות ועדת הכספים עומדת לעבור מישראל ביתנו למפלגת העבודה והיו"ר החדש המיועד הוא ח"כ אבישי ברוורמן, פרופ' לכלכלה ולשעבר איש הבנק העולמי, שכתב את המצע הכלכלי-חברתי של העבודה ערב הבחירות לכנסת ה-17.

 

יו"ר העבודה ושר הביטחון, אהוד ברק, הודיע על המינוי הצפוי בישיבת סיעת העבודה, לאחר סיכום עקרוני עם ראש הממשלה, אהוד אולמרט, שקיבל את תמיכת שר האוצר, רוני בר-און. ברק התחייב להביא את המינוי לאישור הסיעה.

 

ברוורמן מצפה זמן רב לקבל את ראשות ועדת הכספים מידי ח"כ סטס מיסז'ניקוב (ישראל ביתנו). במסירת התפקיד לברוורמן משלים ברק את קירובם של אנשי עמי אילון, שהתמודד מולו בבחירות הפנימיות הקודמות לראשות העבודה, ולקראת הבחירות הפנימיות הצפויות למוסדות המפלגה. ראשות ועדת הכספים בידי העבודה תחזק את השפעתה בקביעת סדר היום הכלכלי הלאומי.

 

ברק היה מוכן לוותר על התיק הפנוי היחיד בממשלה - התיירות, שלא אוייש מאז פרישת ישראל ביתנו, מפני שראשות ועדת הכספים שקולה לתפקיד שר. התיק יעבור לקדימה כדי לאפשר לאולמרט לשדרג את אחד מאנשיו. המועמדים הם השרה רוחמה אברהם, סגן שרת החוץ, מגלי והבה, ויו"ר הקואליציה אלי אפללו.

 

היו"ר הנוכחי נשאר למרות פרישת מפלגתו

היו"ר הנוכחי, ח"כ מיסז'ניקוב, נשאר בתפקיד באישור ראש הממשלה, למרות פרישת ישראל ביתנו מהקואליציה, נוכח תפקודו המוצלח ונאמנותו. לפני פחות מחודש אמר מקור בכיר במשרד ראש הממשלה, כי לאולמרט אין כוונה להחליף את מיסז'ניקוב, ובכל מקרה - עדיף להשאיר את התפקיד הבכיר דווקא בידי ח"כ נאמן מהאופוזיציה.

 

עמדה זו התגבשה בעקבות הניסיון המוצלח שהצטבר מתפקודם של מיסז'ניקוב, לפני ואחרי פרישת סיעתו מהממשלה, ושל קודמו ח"כ יעקב ליצמן (יהדות התורה), למרות שסיעתו החליטה שלא להצטרף לקואליציה לאחר התלבטות ממושכת. ליצמן נאלץ לפנות את מקומו למיסז'ניקוב כאחד התנאים של ישראל ביתנו להצטרפותם המאוחרת לממשלה.

 

המקור הבכיר במשרד ראש הממשלה הוסיף ואמר אז, כי "עם יו"ר ועדת הכספים מהאופוזיציה אנחנו יכולים להיות שקטים ובטוחים שהוא יגשים את מה שאנחנו מצפים ממנו בתפקידו והוא חוסך לנו את כאב הראש הצפוי מיו"ר מהקואליציה שיהיו לו חשבונות וסדר יום שונים משלנו. הלוואי שיכולנו לעשות זאת בכל הוועדות". מצב זה התקיים עד שהחלו לחצי העבודה לתיק נוסף.

 

אם וכאשר ייאלץ גם מיסז'ניקוב לפנות את מקומו, קרוב לוודאי שלא יאבד את מעמדו הבכיר, לפחות לא לזמן רב. בסוף יוני מתפנה ח"כ גלעד ארדן (ליכוד) מתפקיד יו"ר ועדת הכלכלה, ועל פי הסכם רוטציה מראשית כהונת הכנסת בין סיעות האופוזיציה, עוברת ראשות הוועדה לסיעת ישראל ביתנו.

 

בנסיבות אלה, מיסז'ניקוב אמור להיות המועמד המועדף גם הודות לניסיון שצבר בוועדת הכספים, שיאפשר לו להתמודד מהר עם תחומי המשק הנוספים שבסמכות ועדת הכלכלה אשר חלקם חופפים לתחומי סמכותו הנוכחיים. יו"ר סיעתו, ח"כ אביגדור ליברמן, אמר אמש על אפשרות זו רק כי "אין לי מושג".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ניב קלדרון
ברוורמן. מצפה זמן רב לתפקיד
צילום: ניב קלדרון
מיסז'ניקוב. נשאר למרות פרישת מפלגתו
יריב כץ
מומלצים