שתף קטע נבחר

פרופ' קרמניצר: משאל על י-ם יביא לשפיכות דמים

בדיון בוועדה בכנסת הזהיר פרופ' מרדכי קרמניצר כי "אם ההכרעה במשאל תיפול ברוב קטן, אז ציבור מסויים יכול להיאבק נגדה באמצעים כוחניים". בתום הדיון הפתיע נציג הממשלה שאמר שהיא מתנגדת לעריכת משאל

"משאל עם על חלוקת ירושלים ונסיגה מרמת הגולן, עלול להסתיים בשפיכות דמים" - כך אמר היום (ד') המשפטן פרופ' מרדכי קרמניצר בוועדה המשותפת בכנסת, המטפלת בהצעת חוק פרטית להסדרת משאל, שאמור לאשר את החלטות הממשלה והכנסת על נסיגה משטחים.

 

בדיון בוועדה הזהיר פרופ' קרמניצר: "אם ההכרעה במשאל תיפול ברוב קטן, אשר כולל מצביעים ערבים - אז ציבור מסויים שדעתו לא התקבלה עלול לכפור בלגיטימיות של המשאל ולהיאבק נגדה באמצעים כוחניים". אלא שבתום הדיון הפתיעה הממשלה בהודעה כי היא מתנגדת בכלל לעריכת משאל עם.

 

עד כה לא היתה לממשלה עמדה בנושא, וההחלטה להתנגד לקיום משאל התקבלה ביום שני בוועדת השרים לחקיקה. עם זאת, בהחלטה נאמר שהממשלה אינה מתנגדת למשאלי עם באופן עקרוני, והיא מוכנה שהם יערכו רק בתנאי שיוסדרו בחוק יסוד, ולא בדרך המוצעת.

 

הצעת החוק הפרטית, עליה חתמו 64 חברי כנסת, נולדה ביוזמת ח"כ לשעבר אביגדור יצחקי, כשהיה יו"ר סיעת קדימה והקואליציה בשעה שגברו החששות בכנסת לחלוקת ירושלים ולנסיגה מהגולן, בהסדרים מדיניים.

 

"המשאל עלול למוטט את הדמוקרטיה"

פרופ' קרמניצר הזהיר את חברי הוועדה כי משאל עם הוא "מקסם שווא", שעלול למוטט את הדמוקרטיה הישראלית, שבעיניו היא "צעירה ושבירה" אבל עמוסת שאלות כבדות. לדבריו, יש סכנה מזרם של משאלים חדשים, אשר יערערו את הלגיטימיות של מוסדות השלטון.

 

הוא הדגיש כי "תהליך שחיקת האמון במוסדות הפוליטיים בישראל הוא דרמטי. רוב הציבור לא חושב שלפוליטיקאים יש יתרון יחסי על-פניו. בציבור חשים שהם יודעים מה טוב לעם ולמדינה - אולי יותר טוב מחברי הכנסת , שלהם יש שיקולים אחרים וזרים. אני חושב שאם נעמיד את העם בעימות מול המערכת הפוליטית במשאלי העם המוצעים, זה יהיה מרשם לפגיעה קשה בדמוקרטיה, יותר מכפי שהיא פגיעה כיום".

 

הפיתרון הרצוי בעיניו, הוא להסדיר את משאלי העם בחוק יסוד, אבל בדרך שאיננה מכוונת לקבל באמצעותו את התוצאה הרצויה. "משאל עובד יפה מבחינת הלגיטימיות שלו, רק אם הרוב המוחלט - 70-80 אחוזים - של בעלי זכות הבחירה משתתפים בו, והתוצאה חותכת. כל זה, בתנאי שגם השאלה הוצגה באופן נקי, ואיננה מוטה מראש לעמדה כלשהי. אחרת, אתה יוצר מהומת אלוהים שאני לא רוצה להעלות אותה על שפתיי".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
פרופ' קרמניצר. הסכנות שבמשאל
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים