שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  התגלה החור השחור הקטן ביותר
  קוטרו של החור השחור שהתגלה – 25 קילומטרים בלבד ומסתו - 3.8 מסות שמש
  נדמה כי לחורים שחורים אין גבול עליון. ישנם חורים שחורים בעלי מסה הגדולה פי מאות מיליונים מהשמש. אבל כמה קטנים הם יכולים להיות? אסטרונומים גילו את מה שנחשב עד כה לחור השחור הקטן ביותר שהתגלה, מסתו רק 3.8 מסות שמש, וקוטרו 25 קילומטרים. על התגלית הכריזו ניקולאי שפושניקוב
  ועמיתיו ממרכז טיסות החלל "גודארד" של נאסא במפגש השנתי של האגודה האסטרונומית האמריקנית – החטיבה לאנרגיות גבוהות.

   

  החור השחור הזעיר, ששמו XTE J1650-500, התגלה עוד ב-2001 במערכת כפולה ביחד עם כוכב רגיל. השפעת הכבידה של החור השחור על הכוכב הרגיל העידה על קיומו. לאחרונה בוצעו מדידות מדויקות תוך שימוש בטלסקופ חלל רוסי כדי לאתר את המסה המדויקת של שני מרכיבי המערכת.

   

  עוד ב"הידען": קומפיוג'ן מדווחת על מציאת סמן לזיהוי הרס רקמת הלב

   

  התפרצויות קרני X

  למרות שחורים שחורים הם בלתי נראים, ניתן להבחין בהם באמצעות טבעת של גז חם ואבק הנמשכים אליו כמו מים היורדים בכיור. כאשר הגז החם מצטבר, הוא משחרר קרני X במרווחים קבועים. האסטרונומים העריכו מזמן כי תדירותן של התפרצויות קרני X תלויה במסה של הכוכבים. ככל שהמסה של החור השחור גדלה, מתפשטת טבעת האבק החוצה ואז יורדת תדירות פליטת קרני ה-X.

   

  באמצעות הצלבת המידע שהתקבל בשיטה זו עם שיטות אחרות, הצליחו המדענים לפתח טכניקה למדידת משקלם של חורים שחורים. כאשר  יישמו את הטכניקה על XTE J1650-500 הם גילו כי מסתו היא 3.8 מסות שמש בקירוב. (שיעור סטייה: חצי מסת שמש). נתון זה קטן באורח משמעותי מאשר השיא הקודם - חור שחור שמסתו 6.3 מסות שמש.

   

  נשאלת איפוא השאלה: מהו הגבול התחתון האפשרי לחור שחור? האסטרונומים מעריכים כי הוא שוקל בין 1.7 ל-2.7 מסות שמש. מסה קטנה יותר מכך, משמעה כוכב ניוטרונים. מציאת חור שחור המתקרב לגבול התחתון תסייע להבין טוב יותר כיצת מתנהג החומר כאשר הוא מתנגש בסביבה קיצונית זו.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: נאס"א
  טבעת של גז חם סביב חור שחור
  צילום: נאס"א
  לאתר הידען
  מומלצים