שתף קטע נבחר

הכנסת אישרה חוק עסקה קצובה וחוק התנתקות מספקי שירות

חוק עסקה קצובה יחייב ספקי שירות להודיע ללקוחות לפני שתקופת המבצע מסתיימת. חוק ההתנתקות יאפשר לצרכנים להודיע לספקי השירות על רצונם להתנתק בשיחת טלפון, בדואר אלקטרוני ואף בפקס כשההתנתקות תתבצע תוך שלושה ימים

יום של חקיקה צרכנית בכנסת. מליאת הכנסת אישרה היום (ד') בקריאה שנייה ושלישית שני תיקונים לחוק הגנת הצרכן, לאחר דיונים רבים בועדת הכלכלה של הכנסת. התיקון הראשון זכה לכינוי חוק "עסקה קצובה" של ח"כ אורית נוקד (עבודה), אותו התחילה לקדם עוד בקדנציה הקודמת ביחד עם ח"כ שאול יהלום.

 

מטרת תיקון זה היא להבטיח כי ספקי השירות השונים במשק יידעו את הצרכנים מראש על כך שתקופת המבצע שהתחייבו אליו עומדת להסתיים, כך שיוכלו לבחור האם לחדש את ההסכם או לפנות לספקי שירות אחרים על מנת לקבל הצעות אחרות.

 

אם הצרכנים לא יתנו את הסכמתם המפורשת להמשיך את החוזה מול החברה, היא תהיה מחויבת לנתק את השירות בתום תקופת העסקה ולא להאריכו באופן אוטומטי. החל משלושה חודשים לפני תום מועד העסקה יחויבו הספקים להודיע בכל חשבונית חודשית לצרכן על משך הזמן שנותר לו עד לסיום תקופת התחייבותו בעסקה זו.

 

החוק יכנס לתוקפו בתחילת שנת 2009, אולם הוא יחול גם על כל עסקה קיימת שמועד סיומה יחול רק לאחר מכן. החוק לא יחול על מבצעים שנמשכים פחות מארבעה חודשים, בתנאי שהלקוחות יודעים כי המחיר החודשי לאחר תקופת המבצע יגדל, אולם ביכולתם להתנתק מהשירות ללא תשלום קנס.

 

ניתוק תוך שלושה ימים

התיקון השני שאושר במליאה יאפשר לצרכנים להודיע לספקי השירות על רצונם להתנתק מן השירות בשיחת טלפון, בדואר אלקטרוני ואף בפקס. ספקי השירות יחויבו לנתק את הצרכנים בתוך שלושה ימים, בתנאי שהצרכנים מסרו פרטים מזהים שונים, למניעת בקשות כוזבות לניתוק. את הצעת החוק הזו יזמו ח"כים גלעד ארדן (ליכוד) ואלי אפללו (קדימה).

 

ח"כ נוקד ציינה לאחר ההצבעה, כי "הצעת חוק זו היא מהחשובות בהצעות החוק הצרכניות. הכנסת מעבירה את המסר שהיא לא תסכים לתופעה בה חברות גדולות מנצלות את תמימותו של הצרכן הקטן."

 

ח"כ ארדן ציין, כי "החוק יסיים את ההמתנה האין סופית לנציגי חברות כמו סלולר, אינטרנט מהיר ודומיהם, ותאפשר לצרכן הודעה קלה ופשוטה באופן חד צדדי על רצונו לבטל ההתקשרות." 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: טל כהן
מוקד שירות לקוחות. יחוייבו לנתק
צילום: טל כהן
מומלצים