שתף קטע נבחר

עמיר פרץ בנאום מפויס: ברק, בוא נאחד כוחות

יו"ר מפלגת העבודה לשעבר כינס את תומכיו להרמת כוסית לקראת חג הפסח ואמר: "אין לנו שום כוונה לעזוב את מפלגת העבודה". לדברי ח"כ אפרים סנה, העבודה נמצאת במשבר העמוק ביותר זה 20 שנה. ח"כ מרציאנו: זה הבית שלנו, למרות הדלתות שמנסים להראות לנו

''אם יש למישהו ספקות, אין לנו שום כוונה לעזוב את מפלגת העבודה" - כך אמר אמר הצהריים (יום ד') יושב ראש המפלגה לשעבר, ח"כ עמיר פרץ, בכנס תומכים שארגן בתל-אביב. פרץ התייחס למשברים האחרונים שפוקדים את המפלגה ואמר: "עברנו ימים טובים וימים קשים. אנחנו נשארים בגלל הימים הקשים, שמחשלים ומחברים".

 

פרץ פנה ליו"ר המפלגה, אהוד ברק, ואמר: "בוא נעשה הכל כדי שהעבודה לא תהיה אבן רחיים על צוואר המדינה. אין בינינו אהבה גדולה, אבל אני מכיר בבחירתך ומוכן לסייע לך לטובת מדינת ישראל. בוא נבנה מערך משותף, נאחד את הכוחות ונתחיל לממש את האג'נדה".

 

יו"ר המפלגה לשעבר כינס את תומכיו להרמת כוסית לקראת חג הפסח, אך למרות העיתוי החגיגי לא מדובר באירוע תמים, אלא בכנס המשמעותי הראשון של פרץ בחודשים האחרונים. מאות מתומכיו של פרץ הגיעו לכנס וקיבלו אותו בתשואות. המסר העיקרי שמבקש פרץ להעביר לתומכיו הוא "חוזרים בגדול", לאחר שמחנהו נפגע בעקבות ההפסד בבחירות האחרונות לראשות המפלגה.

 

''כשניסינו להרים הראש בנושאים אחרים, כל הזמן רצו שנחזור לנושא החברתי", אמר פרץ. "אז הנה, אנחנו חוזרים, וחוזרים בגדול. קומו, התעוררו ותחזרו בגדול, כי זה מה שישראל צריכה''. לדבריו, "לעבודה יש תפקיד מכריע בהתוויית העתיד של המדינה. רוצים מפלגה עם ערכים. לא נסכים לאיחודים וקומבינות''.


חוזרים בגדול. ח"כ מרציאנו ופרץ יחד עם רעייתו (צילום: ירון ברנר)

 

סנה: העבודה במשבר העמוק ביותר זה 20 שנה

ח"כ אפרים סנה, שהיה סגנו של פרץ בתקופה בה כיהן כשר הביטחון, אמר כי "המפלגה במשבר עמוק. 20 שנה אני כאן ולא זכורים לי ימים רעים כאלה. לא תהיה העבודה שלא מובילה תהליכים חברתיים ומדיניים". לדבריו, "אפשר לצאת מהמשבר אם המפלגה תגדיר מחדש מה עקרונות היסוד שלה".

 

ח"כ יורם מרציאנו אמר כי אין בכוונת המחנה החברתי לעזוב את המפלגה. ''העבודה היא הבית שלי, כאן נולדתי ואין לי בית אחר. זה הבית שלנו. כאן ניאבק על הדרך שלנו, למרות הדלתות שמנסים להראות לנו. זו המפלגה עם החומר האנושי הטוב ביותר".

 

השר ראלב מג'אדלה קרא לאהוד ברק לחבק את פרץ. ''אהוד, חיבקת את עמי אילון. עכשיו תורך לחבק את עמיר כדי שנחזור להגה המדינה", אמר. "זה קריטי שנעמוד בראש המדינה בבחירות הבאות אני רוצה שתהיה ראש ממשלה, אהוד ברק".

  

ביום שני תקף פרץ בחריפות את ברק וכינה אותו אובססיבי ומנותק. ובמפלגת העבודה, התרחשות גוררת התרחשות: ביום שלישי בלילה, פרסם המוסד לבירור עתירות של העבודה החלטה לפיה על בית הדין העליון של המפלגה לפתוח בדיונים להדחתם של יושב הראש, השר אהוד ברק, והמזכ"ל, ח"כ איתן כבל, מהמפלגה.

 

פרשנות: שמט את השטיח של הספין

פרץ ותומכיו, מרציאנו, מג'אדלה וגם ראש המועצה האזורית, דני עטר, שמטו מתחת לרגלי רבים את השטיח שנשא עליו את הספין התמוה, לפיו פרץ מתכוון לפרוש ממפלגת העבודה. בניגוד למתקפות משולחות הרסן שהציג פרץ בחודשים ובשבועות האחרונים נגד ברק, סיפק יו"ר העבודה לשעבר נאום מתון, ממוקד ופייסני שמגלגל את כדור האחדות במפלגה לפתחו של היו"ר ברק.

 

עמיר פרץ לא יכול היה למצוא מלים טובות יותר כדי להבהיר את כוונותיו ולכרסם בטענות יריביו, לפיהן יש באמתחתו שאיפות לפילוג או להרפתקה פוליטית עצמאית נוספת, דוגמת "עם אחד". פרץ לא התאפק אמנם והזכיר לפעיליו ולתומכיו הרבים שהגיעו לבית המפלגה את מעשי העבר של ברק נגד אפרים סנה ויורם מרציאנו, אך בסך הכול נראה כי מאז יום שני בערב, אז תקף בישיבת הסיעה את ברק בחריפות יוצאת דופן, פרץ התפכח והתבגר. הוא ויתר על הרטוריקה המתאימה לשוק והחליט לשנות פאזה. במקום פילוג הוא דיבר על אחדות, פנה לברק ישירות והציע לו סיוע כדי לחזור לשלטון.

 

מי שעמלה קשות כדי לשנות את דעתו של פרץ, שהשליך לפח נאום כתוב תוקפני דקות לפני הנאום, היתה רעייתו אחלמה ועוד כמה תומכים ומקורבים. פרץ, לשם שינוי, שמע להם וסיפק נאום שהפתיע רבים מהפרשנים שחזו כי פניו למלחמה. גם יורם מרציאנו סיפק נאום פייסני שקרא לאחדות ויחד עם פרץ הבהיר: מפלגת העבודה היא הבית, ובית לא עוזבים בגלל שקצת קשה.

 

כעת נותר לראות האם אהוד ברק יגלה בגרות, ישתלט על רגשותיו הטמונים עמוק בבטן ויוביל לאיחוד שורות במפלגת העבודה ולפעילות משותפת. הערב נדמה כי לראשונה מזה זמן רב נוצרה במפלגת העבודה הזדמנות יוצאת דופן להשאיר מאחור את הסכסוכים והפילוגים ולפתוח דף חדש ונקי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אפרים סנה. "אפשר לצאת מהמשבר"
צילום: ירון ברנר
פרץ. לא עוזב
צילום: ירון ברנר
ברק. פיוס?
צילום: דניאל בר און/ג'יני 5
מומלצים