שתף קטע נבחר

המילואימניקים: החוק טוב, עדיין לא מושלם

בארגוני המילואים קיבלו את החוק החדש בשביעות רצון רבה ואמרו כי ינסו גם להצמיד את התגמולים לשכר הממוצע במשק ולקבל תשלומים עבור שירות בשישי-שבת. סגן שר הביטחון אמר: "זהו יום היסטורי, שנוגע כמעט לכל המשפחה". כל שנותר כעת זה למצוא את מי יחליף את חיילי המילואים שהנטל הוסר מכתפם

חוק המילואים שאושר אתמול (יום ד') בכנסת  הוגדר על ידי סגן שר הביטחון, מתן וילנאי, ועל ידי מילואימניקים רבים כ"יום היסטורי". ואולם חלק ניכר מהצלחתו המעשית של החוק תלוי בעבודת מטה שתיערך בצה"ל, שעיקרה מציאת חלופות לחיילי המילואים - שאם לא כן, יהיה קשה מאוד להוריד את הנטל ב-2010.

 

קצין מילואים ראשי, תא"ל דני ון בירן, אמר ל-ynet כי לצורך העניין יש מספר חלופות שנבדקות, בהן העסקת פלוגות קבע ואיזרוח משימות, כך שהנטל

על חיילי המילואים יקטן בצורה משמעותית.

 

כמה שעות לאחר אישור החוק אמר וילנאי כי "זהו יום חשוב למערך המילואים, שנוגע כמעט לכל משפחה". סגן הרמטכ"ל, האלוף דן הראל, הוסיף כי "חשיבותו היא בכך שהוא מגדיר מרכיבים בסיסיים בבניין הכוח והפעלתו, ומסביר את הפיצוי, תגמול וההוקרה". 

 

אז מה אומר החוק בפועל?

לפי שעה, ועד 2010, ימשיכו חיילי המילואים לשרת עד 36 ימי בשנה, ועשויים להיקרא לתעסוקה מבצעית אחת לכל היותר במהלך השנה. מ-2010 יבצעו חיילי מילואים 54 ימים בלבד במשך שלוש שנים, מפקדים זוטרים יקראו ל-70 יום ואילו קצינים ל-84 יום. בפרק זמן זה יבצעו פרק אחד של תעסוקה מבצעית. שינויים קרובים יותר יהיו כבר באוגוסט השנה: חיילי מילואי שמשרתים עד שבעה ימים לא ייפגעו בשכרם.

 

שינוי משמעותי יהיה לכשליש מחיילי המילואים, שמרוויחים שכר עד 3,710 שקל. חיילים אלו, שיבצעו 30 ימי שירות בשנה וקיבלו עד כה את אותו סכום כאילו עבדו במקום עבודתם, יזכו לצ'ופר נאה ותגמול המילואים שלהם יהיה יותר מ-10,000 שקל.

 

"עוד לא מושלם"

בארגוני המילואים הביעו שביעות רצון רבה מהחוק, אך ציינו כי הוא עדיין לא מושלם: "הצלחנו לאתגר את הממשלה ובכך ליצוק תוכן מהותי לחוק ויש בו הישגים רבים. עם זאת, עלינו לעקוב אחר יישומו וניאבק להשלמתו".

 

עלה מיקנובסקי, אחד ממובילי המאבק למען החוק, מסביר כי עדיין יש כמה נקודות שצריך להידרש אליהן, כגון: פיצוי עבור שירות בשישי-שבת, הצמדת התגמולים לשכר הממוצע במשק ולא ל"שכר הבסיס" המוגדר על ידי ביטוח לאומי, הסדרת הגנות אזרחיות למגויסים בצווי חירום או בהתראה קצרה והטבות לסטודנטים.

 

במסגרת החוק החדש חלה חובת דיווח מסודרת של שר הביטחון לממשלה ולוועדת חוץ וביטחון של הכנסת על היקף האימונים, הכשירות ואפילו סטטוס התגמולים שניתנו בכל שנה. עד יום המילואים הקרוב, שחל בל"ג בעומר, יקבלו כל המשרתים מעל עשרה ימים בשנה את התעודה שאמורה לזכות אותם בהטבות שונות - הנחה באגרות והטבות ברשות הטבע והגנים - אך הדבר טרם הוסדר סופית.

 

יו"ר בלתם, רועי רון, בירך על החוק החדש: "התנועה מצדיעה לכנסת על הצבעתה החשובה וההיסטורית. נמשיך להיאבק לתיקון סעיפי הפיצוי והתגמול שלא תוקנו בחקיקה הנוכחית".

 

 

בהכנת הידיעה השתתף אמנון מרנדה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
וילנאי. היסטוריה
צילום: גיל יוחנן
מתגייסים
צילום: דובר צה"ל
מומלצים