שתף קטע נבחר

משפט זדורוב: יותר משנה, עוד לא בחצי הדרך

הנערה תאיר ראדה נרצחה לפני שנה וארבעה חודשים. כחודשיים אחר-כך החל משפטו של הנאשם רומן זדורוב, שיוצא כעת לפגרה. בפרקליטות מבטיחים עוד עדויות מרשיעות, ההגנה מתעקשת שכל האישומים יתמוססו - אבל הסיום לא נראה באופק. וזדורוב? "לי יש זמן, אני רוצה זיכוי מוחלט"

24 דיונים של הוכחות ועשרות עדים עברו באולם בית המשפט המחוזי בנצרת כחלק ממשפט הרצח של הנערה תאיר ראדה, שאירע בחודש דצמבר 2006. היום (ה'), לאחר יותר משנה וחודש של דיונים אינטנסיביים ורגע לפני שהמשפט יוצא לפגרה ארוכה של חודשיים, אומרים בפרקליטות שהגיעו מבחינתם רק למחצית הדרך - וזאת עוד לפני תחילת דבר ההגנה בבית המשפט.

 

 

בתביעה בטוחים כי בית המשפט יאמר את דברו על סמך הראיות, בעוד בהגנה מבטיחים שאלו יקרסו אחת אחת. הנאשם, רומן זדורוב, לא מתכוון לוותר ואומר: "יש לי זמן ואני לא רוצה ללכת עד שבית המשפט יגיד שאני חף מפשע, אבל לא סתם חף מפשע - אלא חף מפשע באופן מוחלט".


המדובב בבית המשפט, בשבוע שעבר (צילום: חגי אהרון)

 

גם היום שמעו הרכב שופטי בית המשפט - סגן הנשיא יצחק כהן והשופטים חיים גלפז ואסתר הלמן - את תשובותיו של המדובב "ארתור" לשאלות ההגנה. אנשי ההגנה, מצידם, ביקשו להראות כיצד הפעיל המדובב לחץ על זדורוב, ניסה לשבור את רוחו ולטעת בו את רעיון אפקט השיכחה. זאת, תוך כדי שהוא מסביר לנאשם שאם יודה, ייגזר עליו עונש מאסר מופחת.

 

"המדובב הינו שקרן פתולוגי ששתל גרסה בפיו של רומן תוך כדי שהוא משכנע אותו שזהו הפיתרון האולטימטיבי", אמר  עו"ד דוד שפיגל,

 שמבטיח להמשיך לסדוק את עדותו של ארתור ואת ראיות התביעה האחרות. גם זדורוב עצמו התייחס למדובב ואמר: "פחדתי מפניו של ארתור. אני לא עבריין, זו פעם ראשונה שאני בבית סוהר אז ברור שכל בן-אדם היה פוחד ממנו".

 

הפרקליטות מטעם התביעה, עו"ד מירית שטרן ושילה ענבר, אומרות שהמשפט התנהל על פי הציפיות. "מי שעוקב אחרי הדיונים יכול להיווכח בעצמו שמדובר בתיק המבוסס על ראיות רציניות וכבדות משקל, ולא כפי שמצטייר לעיתים בחלק מכלי התקשורת. הראיות נפרסות בהדרגה בפני השופטים ואנו בטוחות שהם ייתנו את פסק הדין על סמך הראיות".

 

לפחות שנה נוספת של דיונים - והמשך קרב הגרסאות

כמו הרכב השופטים, גם הנאשם שמע ב-13 החודשים שחלפו את עדי התביעה - החל מראש צוות החקירה המיוחד, עבור בנערים והנערות מבית הספר בקצרין בו אירע הרצח, המשך בעד המומחה בעקבות טביעות הנעליים וכלה בסיור שהתקיים בבית הספר "נופי גולן", זירת הרצח.

 

בהגנה מכנים כעת את כל מה שהוצג עד כה כסיפורי בדים: "בכל הקשור למעורבות של רומן נמצאנו למדים כי השחזור אינו תואם את המציאות ומצביע על אדם שלא יודע מה הוא משחזר, אינו יודע פרטים בסיסיים שהרוצח אמור לדעת. חוסר הידע הזה מצטלב עם היעדר נתונים של המעבדות הפליליות".

  

עוד אמר עו"ד שפיגל, הסנגור: "שאף אחד לא יספר לי שאדם שהודה ברצח כל כך אכזרי לא יודע איך הגופה הייתה מונחת". בתביעה דווקא מגלים שביעות רצון ממה שעלה עד כה ומבטיחים כי מוטב יהיה להמתין בסבלנות לסוף המשפט: "אני בטוחה שבית המשפט שומע וישמע את המארג הראייתי שמוצג בפניו - ובבוא היום ייתן את פסק דינו על סמך הראיות".

 

בחודש יוני צפוי המשפט להתחדש, אז ימסרו בין השאר את עדויותיהם מטעם התביעה אולגה, אשתו של זדורוב, חמותו וגם אחיו - שהותקף על ידי הנאשם כאשר גרו ברוסיה.

עם זאת, בחודש יולי צפויה הפגרה התקופתית במערכת המשפט, כך שבסך הכל מדובר בלפחות שנה נוספת עד לתום המשפט.

 

אחרי שלב הצגת הראיות והעדויות מצד התביעה, תחל פרשת הגנה - אותה תפתח עדותו של זדורוב. בהמשך צפויים להעיד מומחים שייתנו הסבר לשערות השחורות שנמצאו בכפות ידיה של תאיר ז"ל; יתברר נושא לוח הזמנים שלטענת עורכי הדין אינו מסתדר עם מה שמיוחס לנאשם; ויוזמנו עדים נוספים.

 

זדורוב, שלא ראה את בנו הקטן כבר 16 חודשים, אמר כי אינו ממהר. "אני לא אשם, אין לי ממה לפחד והזמן הוא לא בעיה. עד ששופטים יגידו שאני יכול ללכת, אני מבקש להישאר כאן. רק כשיגידו שאני חף מפשע באופן מוחלט, אז אחזור הביתה לאישה ולילד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זדורוב, בסיור בזירת הרצח
צילום: אביהו שפירא
צילום: רפרודוקציה
תאיר ראדה. בת 13 בהירצחה
צילום: רפרודוקציה
מומלצים