שתף קטע נבחר

חשוד בפלילים? רוץ בבחירות - והפרסום ייאסר

על פי הצעת חוק חדשה - בשנה שלפני עריכת בחירות, ייאסר פרסום שמם של אנשי ציבור או מועמדים החשודים בפלילים. היוזמים: "כך יימנע ניצול מערכת המשפט וחופש העיתונות להשחרת שמם של מתחרים פוליטים"

מה יש להם להסתיר? אחרי הכוונה לאסור בחוק פרסום שם חשוד עד שיוגש נגדו כתב אישום - הצעת חוק שהוקפאה לעת עתה - הונחה השבוע הצעת חוק חדשה על שולחן הכנסת. הפעם מציעים חברי הכנסת מאיר פרוש ורוברט אילטוב לאסור פרסום שמותיהם של אנשי ציבור חשודים בשנה שלפני הבחירות לכנסת או לרשויות המקומיות.

 

על פי הצעת החוק, בשנה שלפני בחירות יחול איסור על פרסום שמו של איש ציבור החשוד בפלילים, ועל כל פרט מפרטי החקירה, אם טרם הוגש נגדו כתב אישום. עם זאת, בית המשפט יהיה רשאי להתיר פרסום שכזה "אם מצא שיש להעדיף את העניין הציבורי שבפרסום על פני מניעת הנזק שעלול להיגרם לחשוד עקב הפרסום".

 

הצעת החוק קובעת כי "איש ציבור" יהיה מי ששמו מופיע באחת הרשימות המתמודדות בבחירות הכלליות לכנסת או לרשות המקומית, או אדם המכהן כחבר כנסת, או חבר מועצה של רשות מקומית.

  

בדברי ההסבר להצעת החוק כותבים השניים: "אין חולק בדבר חשיבות עקרון פומביות הדיון, אולם עקרון זה יש לאזן כנגד הפגיעה בפרסום שלילי חד-צדדי. בשנים האחרונות הולכת וגוברת התופעה שיריבים פוליטים מנצלים את מערכות המשפט וחופש העיתונות ומגישים תביעות כנגד מתחריהם במטרה לפגוע בשמו הטוב של נבחר הציבור. הדבר חמור ביותר כאשר מדובר בשנת בחירות.

 

"לא פעם קיים חוסר איזון בין הסיקור הנרחב שמקבלת ידיעה בדבר חשדות לכאורה נגד איש ציבור, תוך כדי פגיעה בשמו הטוב, עד כדי הטיית תוצאות הבחירות. בכך נגרם נזק בלתי הפיך לשמו הטוב של איש הציבור, וגם נזק למשטר הדמוקרטי. גם אם צדקתו של הנתבע מוכחת בסופו של הליך המשפטי, הרי שכבר מאוחר, והנזק לא ניתן לתיקון.

 

לעצור את האינטרסנטים

לטענת יוזמי החוק, לא ייגרם כל נזק לציבור אם יידחה פרסום החשדות נגד איש הציבור, זאת בעוד שהפרסום בשנת

הבחירות יגרום נזק בלי הפיך. 

 

בשיחה עם ynet אמר רוברט אילטוב, מי שהיה גם בין יוזמי החוק שביקש להטיל איסור גורף על פרסום שמות חשודים עד להגשת כתב אישום, כי "הצעת החוק הקודמת הקופאה עד לפגישה עם נציגי מועצת העיתונות, בכוונה לבחון אפשרות להגיע להסכמות ללא צורך בחקיקה".

  

על הצעת החוק החדשה, הסביר: "הרציונל שלנו הוא למנוע מגופים אינטרסנטים להכפיש מועמדים בבחירות ולנצל את הבמה התקשורתית לכך. זה מאוד עסיסי לכתוב על איש ציבור, אבל לפעמים אין מאחורי זה שום דבר. למה להרוס קריירה של בן אדם אין שום ראיה או סיבה?".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מיכאל קרמר
פרוש. איזון לעקרון הפרסום
צילום: מיכאל קרמר
בניזרי. בשנת בחירות הייתם יודעים?
צילום: גיא אסיאג
מומלצים