שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  נאום תמורת תקציב

  מנכ"ל משרד התרבות, יואב רוזן, דרש לנאום בטקס פתיחת פסטיבל דוקאביב. כשנענה בסירוב, רמז שלא יתקצב את הפסטיבל בעתיד. במקביל הורה לכל עובדי משרד התרבות שלא להגיע לאירוע

  לפני כשבועיים הודיע שר התרבות ראלב מג'אדלה כי ייאלץ להיעדר מאירוע הפתיחה של פסטיבל דוקאביב שיחל הערב (ה') את חגיגות העשור להיווסדו. את מקומו באירוע אמור היה לתפוס מנכ"ל המשרד, יואב רוזן.

   

  אתמול הפתיע רוזן את מנכ"לית הפסטיבל, אילנה צור, בדרישה לנאום בטקס הפתיחה החגיגי שייערך הערב באולם המשכן לאמנויות הבמה בתל אביב. צור הסבירה לרוזן כי את האירוע יפתח נשיא המדינה שמעון פרס, כי מעולם לא נאם מנכ"ל משרד התרבות באירוע הפתיחה וכי בכל מקרה סדר האירוע כבר נקבע שבועות מראש.

   

  בתגובה לכך רמז לה מנכ"ל המשרד, רוזן, כי במידה ולא תמולא דרישתו, עלול הדבר להשפיע על תמיכת המשרד בפסטיבל דוקאביב בעתיד.

   

  "לתדהמתי הרבה רמז מנכ"ל המשרד על קשר בין ההקצבות של המשרד לנוכחות בערב הפתיחה", ספרה צור ל-ynet, "אמרתי לו שחבל שלא הקלטתי את השיחה כי זה נשמע כמו איום ואז הוא נסוג. היום נודע לי שהוא שלח דואר-אלקטרוני  לכל עובדי משרד התרבות בו הוא אומר להם שלא יגיעו לאירוע. לצערי, אכן, בעקבות זה, רבים מהם בטלו את הגעתם".

   

  צור ממשיכה ואומרת כי "אני תמהה אם זה הדבר הכי תרבותי שמנכ"ל של משרד תרבות יודע לעשות. לאורך כל שנותיי כמנהלת פסטיבל דוקאביב מעולם לא נתקלתי בסגנון אלים שכזה. לאורך כל השנים הרבות שבהן אני מבקרת בפסטיבלים ברחבי העולם מעולם לא פתח מנכ"ל של משרד ממשלתי את האירוע ואינני חושבת שהשנה צריך היה לנהוג באופן יוצא דופן".

   

  צור הוסיפה והדגישה: "אמרתי לו שלא מדובר בכסף של אבא שלו אלא בכסף ציבורי. הזכרתי שגם חברת הלוויין יס ובנק הפועלים תרמו סכומים נאים לפסטיבל ולא הציבו דרישה שכזו. אין לי שום כוונה להפוך את חגיגת העשור לדוקאביב לבמה של כיבודים. אנשים באים לראות סרט ולא לשמוע נאומים. זו החגיגה של היוצרים והיצירה הדוקומנטרית הישראלית ולא של פוליטיקאים".

   

  תפוצת נאטו

  במקביל כאמור, הודיע היום מנכ"ל משרד התרבות לעובדי מנהל התרבות שלא לפקוד את האירוע. באי-מייל שהופץ בשמו של רוזן בין העובדים נכתב: "לבקשת המנכ"ל, עקב סירוב מארגני פסטיבל דוקאביב לתת ייצוג הולם למשרד בערב הפתיחה של הפסטיבל, יש להימנע מלהשתתף באירוע". בעקבות כך ביטלו רבים מהם את השתתפותם.

   

  "עובדים רבים במשרד ביטלו את ההשתפות כי הם לא רצו להתעמת איתו. זה אקט של טרור שמעמיד אותם בין הפטיש לסדן", אומרת צור ומדגישה כי בכוונתה לקרוא את האימייל של רוזן בטקס הפתיחה הערב של הפסטיבל.

   

  "אני רוצה שיבינו למה חשוב שהפסטיבל, והעשייה התיעודית, יהיו עצמאיים. זה לא האיום הראשון שאנחנו מקבלים ולכן חשוב לי להלחם על כך שאנשים יבינו את חשיבות חופש הדיבור והנאורות".

   

  את תגובתו של רוזן לא ניתן היה להשיג. במשרד התרבות אומרים היום בשמו: "כל גוף הנתמך על ידי כסף ציבורי, חייב לתת לכך ביטוי הולם. לצערנו, פסטיבל דוקאביב, בו ממשלת ישראל תומכת במאות

  אלפי שקלים מראשית דרכו, בחר להשמיט את סמל המדינה מההזמנה ולבטל את ייצוגה על הבמה בטקס הפתיחה. משרד התרבות ימשיך לעמוד על כך שאזרחי ישראל יראו וישמעו בראש חוצות לאן מגיעים תקציבי המשרד".

   

  בתגובה לכך נמסר מדוברות פסטיבל דוקאביב: "מעולם לאורך כל שנותיו של פסטיבל דוקאביב לא הופיע סמלה של מדינת ישראל על ההזמנות לפתיחה. סמל המדינה מופיע בתכנייה ובמודעות הפרסום. דרישת משרד התרבות להוסיף את סמל המדינה על ההזמנות התקבלה בדיעבד לאחר שאלה כבר נשלחו. הבקשה של המנכ"ל מעובדיו שלא להגיע לאירוע, נולדה זמן רב לאחר שעלה נושא ההזמנות והיא תולדה ישירה של דרישתו לנאום בערב הפתיחה. כל ניסיון לקשור בין הדברים אחרת, מעוות ואינו תואם את המציאות. פסטיבל דוקאביב מעצם מהותו עוסק בהוויה הישראלית ומעצם כך מכבד את מדינת ישראל. כל ניסיון לרמוז אחרת, הוא דמגוגיה".

   

  בעקבות פנית ynet לנציבות שירות המדינה, מסר הדובר אריה גרינבלט כי: "על פניו, אם הפרטים נכונים, זה נראה כהתנהגות בלתי הולמת. אם תתקבל תלונה  בנציבות נערוך בירור מול משרד התרבות ומנכ"לו".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  רוזן. איום מרומז
  המלך לאטי הראשון. סרט הפתיחה של הפסטיבל
  לאתר ההטבות
  מומלצים