שתף קטע נבחר

אולמרט: אל תהפכו את החמץ למלחמת תרבות

"צריך שכולם יחיו כאן יחד", אמר ראש הממשלה, בהתייחסו לפסיקה השנויה במחלוקת בעניין מכירת החמץ. הוא נזכר בימיו כראש עיר: "מאה שערים מצד אחד - שכונות ערביות מן הצד השני". השרה לבני ביקשה להיות בין ישי ללפיד: "חולקת על המפלגות החרדיות בהרבה דברים, אך יש לנו עניין בשמירה על ערכים וסמלים שעוסקים במדינה יהודית"

תיק החמץ, שחולל סערה-רבתי בקרב הציבור הדתי ובכל הנוגע ליחסי דת ומדינה ערב חג הפסח, הגיע גם אל שולחנו של ראש הממשלה. בפורום "שרינו" הבוקר (יום א') ניסה אהוד אולמרט להנמיך את גובה הלהבות: "אין להפוך את פסיקת בית-המשפט למלחמת תרבות".

 

את הסערה חוללה ביום חמישי האחרון שופטת בית-המשפט לעניינים מקומיים בירושלים, תמר בר-אשר צבן. היא פסקה שהחוק, האוסר מכירת חמץ בפומבי במהלך הפסח - אינו חל על חנויות. לפיכך הורתה למחוק כתבי האישום נגד ארבעה בעלי מסעדות בבירה, שנגדם נטען כי עברו אשתקד על "חוק המצות" כשמכרו חמץ בפסח.

 

במיגזר הדתי והחרדי הגיבו בזעם רב, וש"ס איימה במשבר קואליציוני. "אישור מכירת החמץ הוא כמו הצמדת אקדח לרקה של מדינת ישראל", הכריז השר האמון על שירותי הדת, יצחק כהן. על הפרק - דיון מיוחד בכנסת, בזמן הפגרה.   

 

בעקבות הדברים, דנו היום שרי מפלגת קדימה בסוגייה הטעונה. "הייתי ראש עיריית ירושלים", הזכיר אולמרט לשרים ממפלגתו, "היה לי את מאה שערים מצד אחד, שכונות חילוניות מצד שני ושכונות ערביות. למדתי שצריך שכולם יחיו ביחד".

 

שרת החוץ ציפי לבני - אולי כרמז לבאות - בחרה להתעמק הפעם דווקא בנושאי פנים רגישים, ואמרה לעמיתיה: "בין אלי ישי לטומי לפיד, בין מרצ

 לאגודת ישראל, אין ואקום - קדימה נמצאת שם. רובנו לא שומרי מצוות ואני חולקת על המפלגות החרדיות בהרבה דברים, אך יש לנו עניין משל עצמנו בשמירה על ערכים וסמלים שעוסקים במדינה יהודית. לצערי, מאז שמפלגות דתיות לקחו מונופול על העניין היהודי באופן שמביא ביטוי רק לעניין הדתי ותקציבים לציבור הדתי - נוצרו כעסים ומתיחויות שגרמו נזק לעניין עצמו, והוא שמירה על זהות יהודית כעניין של כולנו, ללא קשר לאינטרסים של הציבור החרדי".

 

בין השרים התפתח ויכוח: בעוד שחיים רמון צידד במכירת חמץ, רוני בר-און יצא נגדו. הוא הזכיר שהשופטת בר-אשר באה ממשפחה דתית. גורמים רשמיים בלישכת ראש הממשלה אמרו, שאולמרט ביקש לבדוק עם היועץ המשפטי לממשלה האם בכוונתו לערער על הפסיקה השנויה במחלוקת, וכיצד יש להתמודד משפטית עם העניין.  

 

בישיבת הממשלה מאוחר יותר סיפר יו"ר ש"ס, אלי ישי, כי ביקש מהפרקליטות לערער על פסיקת השופטת: "מדובר בהחלטה המהווה כתם שחור על הזהות היהודית של מדינת ישראל. רוב הציבור מתנגד להחלטה כזאת". הוא הוסיף כי הצעת חוק פרטית שהוא מגבש "לא תאפשר פרשנות ושיקול דעת סובייקטיבי, אלא תשמר את אחת מאבני היסוד של הזהות היהודית".    

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כעסים ומתיחויות: לבני
צילום: דניאל בר און- ג'יני
בלי מלחמות: אולמרט
צילום: רויטרס
כתם על הזהות: ישי
צילום: דניאל בראון – ג'יני
מומלצים