שתף קטע נבחר

אחרי תקדים המס: "מעמד הביניים ירוויח יותר"

אישי ציבור וארגוני הנשים בירכו על פסק הדין שקבע כי הוצאות טיפול בילדים יוכרו לצורכי ניכוי מס. "יש אמהות שהשיקול הזה מנע מהן לצאת לעבוד", אמרה ל-ynet עו"ד ורד פרי, שהובילה את המאבק. השחקנית שרה פון שוורצה: "במקום לעודד נשים להישאר בבית - צריך לעודד אותן לעבוד". בשדולת הנשים קוראים למשפחות לפנות למס הכנסה ולתבוע החזרים

"אני מקווה שההחלטה תאפשר להרבה נשים לצאת לעבודה, וזה יאפשר למשפחות ממעמד הביניים להרוויח יותר" - כך אמרה אמש (יום א') ל-ynet עו"ד ורד פרי בעקבות פסק הדין התקדימי שקבע כי הוצאות בגין השגחה וטיפול בילדים ייחשבו כהוצאות מוכרות במס של ההורים. פרי, אם לשני ילדים שהפכה לסמל המאבק, אמרה כי מדובר ביתרון משמעותי למשפחות מעמד הביניים. "אני מאמינה שיש אמהות שהשיקול הזה מנע מהן לצאת לעבוד", אמרה.

 

חברי כנסת וארגוני נשים רבים בירכו על השינוי, שהמאבק להשגתו החל עוד בשנות התשעים, כשבדרך נפלו כמה הצעות חוק שהועלו בכנסת בנושא. לפי פסק הדין, הוצאות על מטפלת בבית יוכרו במלואן וינוכו מהכנסות ההורים למס הכנסה - כתוצאה מכך, ישלמו ההורים העובדים פחות מס הכנסה.

 

לדברי יו"ר נעמ"ת, עו"ד טליה לבני, "עד היום יציאה לעבודה של שני ההורים היתה כרוכה בעלות גבוהה מאוד של הוצאות הטיפול בילדים. מי שכמובן שילמו את המחיר - באובדן קריירה - היו האמהות. מהיום יוכלו אמהות עובדות לנכות את הוצאותיהן בגין הטיפול בילדים, באופן שתיוותר בידיהן הכנסה נטו גבוהה יותר, ויציאת נשים לעבודה תהיה כדאית יותר לכלכלת המשפחה".

 

"לא היו מודעים לנושא בגלל השוביניזם"

שחקנית הקולנוע והתיאטרון, שרה פון שוורצה, שהצטרפה למאבק לאחר שהגישה לרואה החשבון שלה חשבוניות על המשפחתון של בתה, אמרה ל-ynet: "אין כאן עניין של לבקש טובה, כי זה פשוט חוקי ובגלל השוביניזם לא היו מודעים לכך. מדובר בגורל של משפחות צעירות שאין להן אפשרות לשרוד בתנאים נוראיים אלה, כי מדובר בהוצאה של אלפי שקלים בחודש.

 

"אין שום עזרה מהמדינה כמו באירופה - מקבלים פה משהו כמו מאה שקלים לחודש, וזה מגוחך. במקום לעודד נשים להישאר בבית - צריך לעודד אותן לצאת לעבודה. בשנות המאבק הבינו המפלגות את החשיבות של הצעות החוק בנושא אבל הרבה כלכלנים, שפשוט לא למדו את החומר, התנגדו לזה ושום דבר לא התקדם".

 

גם בשדולת הנשים בישראל בירכו על הפסיקה. יו"ר שדולת הנשים, רינה בר-טל, אמרה: "אנו קוראות לנשים נוספות לעשות את הצעד ולדרוש ממס הכנסה החזרי מס על הוצאות טיפול בילדים". לצד הברכות, ציינו בנעמ"ת כי יש עדיין יותר מ-60 אחוז נשים שכלל לא מגיעות לסף המס ולכן ימשיכו להיאבק על זכות חינוך חינם לגיל הרך.

 

"בית המשפט זרק כפפה למחוקק"

מחקר כלכלי שערך משרד רואי החשבון "גיזה-זינגר-אבן" עבור שדולת הנשים בישראל גילה, כי הוצאות טיפול בילדים מהווה חסם משמעותי לנשים ליציאה לעבודה. מבדיקת המשרד עולה,

 כי עם הסרת החסם יתווספו עשרות אלפי נשים למעגל העבודה, וכתוצאה מכך יגדלו גם הכנסות המדינה ממסים ופחות נשים תאלצנה לחתום אבטלה, דבר שאף הוא יסייע בצמצום עלויות למדינה.

 

בשנים האחרונות הוגשו כמה הצעות חוק בעניין מתן נקודות זיכוי או ניכוי מס בעבור הוצאות טיפול בילדים, אך ההצעות לא עברו בהצבעה. אחד ממגישי ההצעה, ח"כ גדעון סער (ליכוד) בירך על החלטת בית המשפט: "את מה שלא השכילה הרשות המחוקקת, עשה בית משפט עם שכל ישר". גם ח"כ זהבה גלאון (מרצ) בירכה: "בית המשפט זרק כפפה למחוקק לתת תמריץ לאמהות להשתלב בשוק העבודה".


פורסם לראשונה 06/04/2008 21:56

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביגיל עוזי
ורד פרי. "משפחות מעמד הביניים ירוויחו"
צילום: אביגיל עוזי
צילום: גיל יוחנן
רינה בר-טל. "דרשו החזרי מס"
צילום: גיל יוחנן
ח"כ סער. מברך
צילום: גיל יוחנן
טליה לבני. לנשים יהיה כדאי לעבוד
צילום: ישראל מלובני
מומלצים