שתף קטע נבחר

"ומה יעשו אם נמכור לחם - יכניסו אותנו לכלא"?

בעלי עסקים המתכוונים למכור חמץ בפסח אינם מתרגשים מיוזמת "יהדות התורה" לחוקק חוק עוקף בית משפט ואומרים כי "זו סתם התחכמות של חרדים". אבי בן דוד, בעל מסעדת המבורגר בירושלים: "יהיה חוק? נשלם קנס ונמשיך למכור"

בתי העסק שעמדו במוקד הפסיקה התקדימית של בית המשפט לעניינים מקומיים בירושלים, שקבעה כי מותר למכור חמץ בפסח, לא מתרגשים מכוונת המפלגות החרדיות בכנסת לחוקק חוק עוקף בית המשפט, שיאסור למכור חמץ. הם מבטיחים להמשיך בעבודתם בכל מקרה. "מכרנו ונמשיך למכור, ושיעזבו אותנו בשקט", אומר אבי בן דוד, הבעלים של "איוו מיט בורגר" בירושלים.

 

הסיכוי לתיקון חוק החמץ לפני החג: קיים, אך קלוש

 

חבר הכנסת אברהם רביץ (יהדות התורה) הגיש אתמול (ב') הצעה לתיקון חוק החמץ. במסגרת הצעתו, מבקש ח"כ רביץ להסיר את המילה "פומבי" מגוף החוק, ולאסור מכירת חמץ במהלך ימי הפסח באופן גורף. הוא פנה במכתב דחוף ליו"ר הכנסת, דליה איציק, בו הוא מבקש כי הכנסת תתכנס במהלך ימי הפגרה עוד לפני חג הפסח הקרוב, על מנת לאשר את החוק.

 

אייל להב, הבעלים של פיצריית "צ'ילי" בירושלים, בטוח שחוק כזה לא יעמוד במבחן בג"ץ. "זו התחכמות נוספת של החרדים, שמנסים שוב לכפות דברים אחרי שנכשלו בפעם הראשונה. השופטת אמנם בחרה לבטל את התביעה כנגדנו, על בסיס המונח "פומבי" שאותו החרדים רוצים להסיר. אבל היא לא התייחסה לפגיעה בחופש העיסוק ובזכויות הפרט שנפגעות. בג"ץ לעולם לא ייתן לכך יד".

 

לדברי להב, דבר לא ימנע ממנו למכור חמץ בפסח. "עם כל מה שאנחנו סובלים במדינה הזו מבחינת הכפייה, עדיין קשה לי לראות כיצד מישהו מצליח למנוע ממני לאכול לחם מתי שאני רוצה. אני מקווה שאני לא תמים מדי. ההיסטוריה לימדה אותנו שכשזה נוגע לחופש הפרט, אי אפשר לכפות על אנשים לעשות דבר שהם אינם רוצים", אמר.

 

"למה החרדים משתוללים עכשיו?"

אבי בן דוד, הבעלים של "איוו מיט בורגר", סבור כי סוגיית החמץ איבדה כל פרופורציה. "לנו כבר לא אכפת מה יחליטו. אנחנו נמשיך למכור לחמניות - מה יעשו, ישימו אותנו בבית הסוהר? אנחנו רוצים להתפרנס, לשרת את הלקוחות. בכל השנים הללו מכרנו וכך גם הפעם, החיים ימשיכו כסדרם גם אם יהיה חוק".


"רק רוצים להתפרנס". איוו מיט בורגר (צילום: גיל יוחנן)

 

לדבריו, "מקסימום יהיה חוק, נשלם קנס ונמשיך למכור. תעזבו אותנו כבר, תנו לנו להתפרנס ולשרת את ציבור הלקוחות שלנו. המפלגות הדתיות מנסות לעשות מזה הון פוליטי כי יש להם סופסוף משהו שבאמצעותו יוכלו לרצות את הבוחרים שלהם. כל השנה הם לא עושים כלום ופתאום יש להם הזדמנות לומר - 'תראו מה עשינו בשבילכם'".

 

עו"ד גלעד ברנע, שייצג בתביעה את מסעדת "רסטו בר", סבור כי הניסיון של המפלגות החרדיות לאכוף איסור על מכירת חמץ, חסר בסיס משפטי. "מלכתחילה, חוק שמנסה לקחת איסור דתי ולהפוך אותו לסנקציה פלילית הוא נדיר, בגלל הפגיעה בזכויות היסוד. מעבר לכך, אי אפשר לאכוף דבר שכזה".

 

על יוזמתן של המפלגות החרדיות אומר ברנע: "המניע, כמו בסוגיית מצעד הגאווה, הוא תוצאה של מאבקי כוח במגזר החרדי. הרי כבר 20 שנה שהחוק הקיים לא נאכף, אז מה הם משתוללים עכשיו? אני מתפעל מחריצותם של החרדים, אבל אם הם כל כך פעילים שיפעלו לטובת הציבור כולו. במקום להתעסק בחמץ שיתעסקו בחובת אמירת האמת. יש איסור במקרא על לשקר, ועדיין אין חוק שאוסר על אנשי ציבור לשקר. זה חוק ראוי יותר, אולי כדאי שיתעסקו בו".

פורסם לראשונה 07/04/2008 22:35

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חמץ בלב המחלוקת
צילום: גיל יוחנן
צילום: חיים זיו
רביץ. עוקף בית משפט
צילום: חיים זיו
מומלצים