שתף קטע נבחר

הסיכוי לתיקון חוק החמץ לפני החג: קיים, אך קלוש

חבר הכנסת רביץ העלה הצעת חוק פרטית לשינוי חוק החמץ עד לפסח, אבל בדיקת ynet מגלה: גם עם תמיכה משמעותית מצד הממשלה - הסיכוי לא גבוה. הודעת ש"ס כי תנסה להגיש הצעת חוק דומה - אך ממשלתית - אולי תסייע

חבר הכנסת אברהם רביץ רוצה לתקן את חוק החמץ עוד לפני חג הפסח, האם יש לכך סיכוי? מזכיר הכנסת לשעבר, אריה האן, אמר ל-ynet כי מדובר בצעד נדיר שסיכוייו נמוכים מאוד, אך לא בלתי אפשריים. 

 

במקביל להצעת החוק של רביץ הודיעה ש"ס כי תיזום ותנסה להגיש ביום ראשון הקרוב הצעת חוק דומה - ממשלתית - שתסיר את המילה "פומבי" מחוק החמץ. גם בש"ס מתכוונים לזרז את הליכי החקיקה כך שיסתיימו לפני חג הפסח.

 

על פי הנוהל הקבוע, במהלך עבודת הכנסת ממתינות הצעות חוק פרטיות 45 יום לפני שיעלו להצבעה בקריאה טרומית. עם זאת, לוועדת הכנסת שמורה הזכות לבטל את הצורך בהמתנה זו - על פי בקשת יוזם הצעת החוק. הבעייתיות בהצעת החוק של רביץ נעוצה בכך שהינה פרטית ובכך שהכנסת נמצאת כעת בפגרה. ככלל,

בתקופה זו המליאה אינה מתכנסת, אלא במקרים מיוחדים - כגון בקשת 25 ח"כים לקיים דיון מיוחד. 

 

הצעת חוק מצד ש"ס יכולה לקצר תהליכים שכן בפגרה יש אפשרות לכנס את המליאה לדון בהצעת חוק ממשלתית. גם כך, פרק הזמן הקצר שנותר עד לחג הפסח מטיל בספק רב את סיכויי ההצעה לצלוח את מסלול החקיקה ולהיכנס לרשומות.

  

מזכיר הכנסת לשעבר האן אמר בשיחה עם ynet כי  אם הממשלה תתמוך בהצעת החוק יש סיכוי קלוש לעלותה להצבעה עוד לפני החג. "הצבעות על הצעות חוק פרטיות בפגרה הן הליך נדיר, אבל לא בלתי אפשרי", הוא אומר, "פוליטית, אם ש"ס תתמוך בהצעת החוק ותדחוף את המהלך, ואם הממשלה תירתם לנושא, החקיקה תיצלח". 

 

"אפשר לחוקק אפילו ביום"

יושב ראש הכנסת לשעבר, ח"כ ראובן ריבלין, קובע: "אפשר להעביר הצעת חוק פרטית במהלך הפגרה גם ביום אחד. התנאי הוא שהממשלה תאמץ את הצעת החוק - אם זה יקרה אין בעיה טכנית להעביר את החוק.

 

"אם הממשלה רוצה לתמוך בחוק היא יכולה לאמץ את החוק ולהפוך אותו לחוק ממשלתי ואז הצעת החוק הפרטית והממשלתית מוגשות יחדיו.

בנוסף, על פי הלכה שנקבעה בתקופתי כיו"ר הכנסת, ניתן להחתים 61 חברי כנסת בבקשה שהכנסת תכונס לדיון בהצעת החוק הפרטית".

 

גורם בכנסת אמר ל-ynet כי "הנוהג והנוהל המקובלים הוא שלא מביאים חקיקה פרטית בתקופת פגרה, אם כי היו בעבר מקרים חריגים ספורים. ליושב ראש הכנסת שמורה הזכות לכנס את מליאת הכנסת במהלך הפגרה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האן. תלוי גם בש"ס
צילום: גיל יוחנן
ריבלין. אפשר גם ביום
צילום: דן בלילטי
רביץ. החוק יעבור?
צילום: גיל יוחנן
מומלצים