שתף קטע נבחר

אנשי בל"ד: השב"כ הורה לא לדבר עם בשארה

בחודשים האחרונים נקראים פעילי בל"ד לחקירה בשב"כ שם הם מתבקשים לחתום על הצהרה לפיה ידוע להם שכל פגישה עם הח"כ לשעבר בשארה עלולה לשמש לצורך גיוס לחיזבאללה. אחד הנחקרים: "הפחדות כאלה יכולות לעבוד על ילד בן 17, לא עליי"

האם בשב"כ חוששים שחבר הכנסת לשעבר, עזמי בשארה , מוסיף להיות מעורב במתרחש במפלגתו גם כשהוא נמצא מחוץ לגבולות ישראל? באגודה לזכויות האזרח טוענים כי בחודשים האחרונים זומנו לחקירה כ-18 פעילים של בל"ד, וחלקם נדרשו לחתום בסיום החקירה על מסמך התחייבות שלא לקיים קשר עם מייסד המפלגה בשארה, בטענה שהדבר עלול להוביל לגיוס לארגון חיזבאללה.

 

במכתב ששיגרה היום (ב') האגודה לזכויות האזרח ליועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, ביקשו ממנו שיורה לאלתר על הפסקת החקירות.

 

"בשנות ה-50' היו הרבה סיפורים כאלה, אבל לא ידעתי שהשב"כ משתמש באמצעי הפחדה גם בשנות ה-2000", אמר מזכיר תנועת בל"ד בשפרעם, ד"ר ריאד סליבא, שזומן לחקירה לפני כחודשיים.

 

באגודה לזכויות האזרח טוענים כי פעילי המפלגה סיפרו שבתחילת החקירות נשאלו שאלות סתומות, ולאחר מכן עברו החוקרים לפסים של "הפחדה". הנחקרים נשאלו על פעילותם בבל"ד ועל מפגשים שקיימו עם בשארה, ואז נאמר להם כי מטרת החקירה היא לשמור עליהם שלא יפגעו ושלא "ייפלו ויהפכו לסוכני חיזבאללה".

 

בתום החקירה התבקשו לחתום על נוסח ההתחייבות הבאה: "ידוע לי כי מר עזמי בשארה מבוקש לחקירה עקב קשריו עם ארגון חיזבאללה. הוזהרתי היום על-ידי שירות הבטחון הכללי כי כל פגישה עם מר עזמי בשארה עלולה לשמש לצורך גיוס לארגון חיזבאללה, אפילו אם מטרת הפגישה לא נראית לשם כך".

 

"הם לא מפחידים אותי"

ד"ר סליבא סיפר כי בתחילת החקירה שאל האם מדובר בחקירה פוליטית, והחוקר שתק. "הוא שאל אותי מה חסר לנו, הנוצרים, הרי יש לנו כסף ויש לנו בתים גדולים, ואז ניסה להפחיד אותי ואמר עוד מעט יבואו המוסלמים וישלטו, מה אתם רוצים שיהיה כאן שלטון מוסלמי?". בהמשך עברה השיחה לעניין בשארה: "החוקר אמר לי עזמי בשארה מחבל ואני אמרתי שזה לא נכון, שתפרו לו תיק ושהוא עוד ישוב לארץ".

 

חבר מועצת שפרעם מטעם בל"ד, איברהים שלוויט, מספר איך הגיב בפני החוקרים: "צחקתי. שאלתי אותם,

מה אני ילד, נראה לכם שבגיל 50 אתגייס לחיזבאללה? הפחדות כאלה יכולות לעבוד על ילד בן 17, לא עליי".

 

במכתב ליועץ המשפטי כתבו חברי האגודה: "ד"ר עזמי בשארה ייסד ועמד עד לאחרונה בראש מפלגה המיוצגת בכנסת. עבור רבים הוא נחשב מנהיג פוליטי חשוב ואינטלקטואל ערבי בולט... החקירה של השב"כ והניסיון שלולהחתים אותם על ההתחייבות הנ"ל, בדומה לנהוג במדינות טוטליטריות, מעבירים לנחקרים את המסר כי הם נמצאים תחת עינו הפתוחה של האח הגדול באופן המנוגד לרוח הדמוקרטיה".

 

מהשב"כ נמסר בתגובה לטענות: "ייעוד השב"כ ותפקידו נקבעו בחוק שירות הביטחון הכללי התשס"ב 2002. מטבע הדברים השב"כ אינו נוהג לפרט את דרכי פעולתו".

 

בהכנת הידיעה השתתפה אפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ניב קלדרון
בשארה. סוכן?
צילום: ניב קלדרון
מומלצים