שתף קטע נבחר

פרידמן: העליון בעד חופש ביטוי - אך לא עליו

שוב ניצוצות בהתנגשויות שבין שר המשפטים פרידמן וצמרת מערכת המשפט. בטקס הרמת כוסית לקראת החג אמר: "מי שמבקר את בית המשפט העליון צפוי להתקפות אישיות". שר המשפטים לשעבר יעקב נאמן ועורך הדין נבות תל-צור תמכו בשר

המתיחות בין שר המשפטים, דניאל פרידמן, לבין צמרת מערכת המשפט מסרבת לגווע. הערב (יום ב'), בטקס הרמת כוסית לקראת הפסח, שוב שיגר פרידמן חצי ביקורת חדים: "בית המשפט העליון הוא אביר חופש הביטוי. הוא העניק לו דרגה עליונה, אבל רק עד לרגע שאומרים משהו על העליון. האם חופש הביטוי לא כולל גם את זה?".

 

פרידמן הוסיף כי מערכת המשפט מנסה ליצור דה-לגיטימציה להשמעת ביקורת על בית המשפט העליון. "זה הפך ללא-לגיטימי, הם מגדירים זאת כחזרה לימי הביניים", אמר. "מי שמבקר את בית המשפט העליון צפוי להתקפות אישיות. נשמעו ביטויים כמו מצמיד אקדח לרקה, מפי אותם אלו שקוראים לריסון עצמי".

 

בדבריו אלה כיוון השר לביקורת שהשמיע לפני ימים אחדים נשיא העליון לשעבר, אהרון ברק, שאמר בכנס משפטי: "נעשה ניסיון מכוּון להחליש את בית המשפט, ולהניח אקדח לרקתו. נעשה ניסיון מכוון לפגוע בעצמאותה של הרשות השופטת ולהנמיך את אופקיו של השופט".


חזרה על סיסמאות. פרידמן בהרמת הכוסית (צילום: מיכאל קרמר)

 

השר פרידמן טען גם כי תופעה נוספת שנתקלים בה מותחי הביקורת על מערכת המשפט היא "חזרה על סיסמאות, כאילו אי-אפשר לכפור בהן, והן תורה מסיני. לדוגמה 'פגיעה בוועדה למינוי שופטים היא אנטי-דמוקרטית'. ואני שואל, האם מה שמתרחש בחלק מהעולם המערבי הוא לא דמוקרטי?".

 

בטקס נשא דברים גם עורך הדין נבות תל-צור, שתהה מדוע היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז,

לא שם גבול לדברים. תל-צור טען כי לא ניתן לקבל את האופן בו מדברים על שר המשפטים - "לעתים תוך אלימות מילולית ממש".

 

שר המשפטים לשעבר, יעקב נאמן, אמר כי מערכת המשפט בקריסה מוחלטת. "יש עינויי דין ששיאי גינס יתביישו בהם", אמר, "ובמקום לתת כתף לשר המשפטים ולעשות שינויים, מערימים קשיים ומשתמשים בלשון קשה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרידמן. מנסים ליצור דה-לגיטימציה
צילום: מיכאל קרמר
וביניש. הקרב נמשך
צילום: חיים צח
מומלצים