שתף קטע נבחר

"אולג לא פחד לעבוד ליד הגבול עם עזה"

אולג ליפסון ולב צ'רניאק, שני חברים מבאר-שבע, נרצחו בפיגוע בנחל עוז. אולג, שעלה לישראל לפני 17 שנה, לא התקבל ללימודי רפואה ופנה לעבודה אחרת. אשתו של לב אמרה: "זה חוסר אחריות לתת להם לעבוד שם". לב התכוון לצאת בימים הקרובים לרוסיה כדי לבקר את אמו

"אולג אף פעם לא אמר שהוא פוחד לעבוד ליד הגבול עם עזה. הוא עבד שם כבר הרבה שנים ואף פעם לא התלונן" - כך אמר אמש (יום ד') דודו של אולג ליפסון מבאר-שבע, שנהרג מירי מחבלים יחד עם חברו לב צ'רניאק גם הוא מבאר-שבע, בפיגוע במסוף הדלקים במעבר נחל עוז.

 

חזית הדרום שוב גובה קורבנות 

 

אולג, בן 38, עלה לארץ לפני 17 שנה מטשקנט, שם למד רפואה. בארץ הוא לא התקבל ללימודי רפואה, ולכן פנה לעבודות אחרות. דודו סיפר כי הוא שמע על הפיגוע בטלוויזיה וכשקרא באינטרנט כי המחבלים פתחו באש במסוף הוא הבין כי אולג נפגע. אולג ליפסון הותיר אחריו אשה, ג'אנה, וילד בן 10, ליאון.

 

לביתו של אולג הגיעו בשעות הערב קרובי משפחה וחברים - שהתקשו לעכל את הבשורה המרה. הם ישבו בחצר הבית ולא הצליחו לעצור את הדמעות. לדברי בני משפחותיהם של ההרוגים בפיגוע שעבדו במסוף הדלקים, השניים שהכירו עוד מרוסיה בילו זמן רב יחד גם לאחר שעות העבודה.

 

"זה חוסר אחריות של המדינה"

אשתו של לב, אירנה, חזרה בשעת לילה מאוחרת לביתה בבאר שבע, לאחר שנסעה למכון הפתולוגי באבו כביר כדי לזהות את גופת בעלה. חברותיה שחיכו לה בכניסה לבית חיבקו אותה והחלו לבכות. "איך אני אספר לילדה שלי מה קרה לאבא שלה?" שאלה אירנה בדאגה.


זירת הפיגוע בנחל עוז (צילום: זאב טרכטמן)

 

קרובי משפחתו סיפרו כי לב, בן 53, התכוון לנסוע בימים הקרובים לבקר את אמו ברוסיה. אירנה סיפרה כיצד ברגע אחד חרב עליה עולמה: "דיברנו בבוקר, הכל היה בסדר עד השעה שלוש, אז שמעתי על הפיגוע. אני וג'אנה (אשתו של אולג, י.א.) שלחנו בעלים טובים, יפים ובריאים לעבודה, ותראו איך החזירו לנו אותם".

 

אירנה מתחה ביקורת על רמת האבטחה במסוף הדלקים. "זה חוסר אחריות לתת להם לעבוד שם, זאת הרגשה של חוסר ביטחון במדינה הזאת. לא יכול להיות שנתנו להם לעבוד כל כך קרוב לגבול ולא אבטחו את הגדר ונתנו למחבלים לחדור". לב הותיר אחריו אשה, ושתי בנות, אחת מהן בת 12, והשנייה, מאשתו הראשונה, מתגוררת בגרמניה.

 

צה"ל בודק: איך המחבלים לא זוהו?

סמוך לשעה 15:00 חצו ארבעה מחבלים את הגדר וירו מנשק קל לעבר עובדים שהיו באותה עת במסוף הדלקים. מהירי נהרגו ליפסון וצ'רניאק. המחבלים עברו את הגדר בחזרה לרצועת עזה. בערב דיווח צה"ל כי חלק מחברי החולייה נפגעו בכמה תקיפות.

 

בצה"ל בודקים כיצד המחבלים, שהגיעו למסוף באור יום, לא זוהו על-ידי מערך התצפיות של צה"ל וכיצד הם הצליחו לחתוך את הגדר, לחדור לישראל, לבצע את הפיגוע ולחזור לרצועת עזה. גורמים בצה"ל אמרו: "אנו מצליחים בפעמים רבות לסכל פיגועים, עוד בזמן התכנון שלהם ופיגועים אחרים מסוכלים בסמוך לגדר. היום נורו פצצות מרגמה לאזור כחלק מפעולת הסחה, אבל כאשר זוהו המחבלים פעלנו מהר וללא ספק צמצמנו הפגיעה".

 

בירושלים הטילו את האחריות לפיגוע על חמאס. שר הביטחון, אהוד ברק, אמר כי "החמאס נושא באחריות לפיגוע והוא גם יישא בבוא העת בתוצאות. חמאס הוא הגורם השולט בעזה והוא נושא מבחינת ישראל באחריות פעולות הירי והפיגוע מעזה, כולל הפיגוע במעבר".

 

בעקבות הפיגוע העבירה ישראל תלונה חריפה לאו"ם על הפיגוע. שגריר ישראל באו"ם, דני גילרמן, העביר את התלונה למזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, ולנשיא התורן של מועצת הבטחון, דומיסאני קומלו מדרום אפריקה. בתלונה נכתב בין היתר: "ההתקפה הוכיחה שוב שמטרת המחבלים מעזה היא לא רק לגרום לפגיעה בתשתית אזרחית, המאפשרת מראית עין של חיים נורמליים ברצועת עזה. ישראל רואה בחמאס האחראי המלא להתקפות הללו ולתוצאותיהן. המחבלים שתקפו את מסוף הדלק מנסים לחבל בכל מאמץ להשגת שלום והם פוגעים בחיים וברווחה של תושבי רצועת עזה".


פורסם לראשונה 09/04/2008 23:28

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולג ליפסון. למד רפואה בטשקנט
צילום רפרודוקציה: הרצל יוסף
לב צ'רניאק. "שלחנו בעלים טובים ויפים", אמרה אשתו
צילום רפרודקציה: חיים הורנשטיין
כוחות ההצלה בנחל עוז
צילום: זאב טרכטמן
מומלצים