שתף קטע נבחר

בירור הלכתי: מהו היחס לערביי ישראל?

תנועת הימין "קוממיות" תקיים לאחר הפסח יום עיון תורני שיעסוק במקומם של המיעוטים המדינה היהודית, בהשתפות בכירי הרבנים בציונות הדתית. מארגני הכנס: "ייעודה של המדינה כבית לאומי לעם ישראל סותר את מחויבותה לערכי מוסר וצדק אוניברסליים"

האם ההלכה מכירה בקיומם של מיעוטים בארץ ישראל? האם איסור "לא תחנם" מתיישב עם הבחירה ב"דרכי שלום"? האם קיימת חובה הלכתית להעסיק יהודים בלבד בענפי הכלכלה המסורתיים? קרוב למיליון וחצי אזרחים ערבים חיים בישראל ועוד כ-300 אלף "אחרים" שאינם יהודיים (על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה), ובציונות הדתית מבינים כי הגיע הזמן לדיון הלכתי מעמיק בשאלת יחסה של מדינת ישראל לקבוצות המיעוטים. תחת הכותרת "בין ישראל לעמים - על מקומם ומעמדם של הגויים החיים בתוכנו" תקיים תנועת הימין "קוממיות" כנס מיוחד בנושא, בהשתתפות בכירי הרבנים, בהם הרב דב ליאור, הרב זלמן מלמד, הרב יעקב אריאל והרב שמואל אליהו. האירוע יתקיים לאחר חג הפסח ברמלה – עיר מעורבת בעצמה, ביוזמת הגרעין התורני "עמיחי" הפועל במקום. 

 

בפתח יום העיון יקבלו המשתתפים סקירה על מצב המיעוטים בישראל מפי סגן ראש השב"כ לשעבר, ח"כ ישראל חסון (ישראל ביתנו). אחריו ידון ראש ישיבת בית אל, הרב זלמן מלמד, בשאלת "קיומם של המיעוטים בארץ מבחינה הלכתית", ורב העיר צפת, הרב שמואל אליהו, ירצה בנושא "בין לא תחונם לדרכי שלום".

 

במושב השני, שיעסוק בערים המעורבות, יספרו רבנים ותושבים מלוד, פקיעין ועכו על מציאות החיים המורכבת והדילמות המלוות אותה, וח"כ אורי אריאל ישוחח על "דרכי התמודדות עם הבעיה". בהמשך ידון יו"ר ועד רבני יש"ע, הרב דב ליאור, בסוגיות ההלכתיות והמוסריות הנובעות מהמגורים בערים אלה ויענה על שאלות הקהל בנושא.

 

חלקו האחרון של היום יהיה בסימן "עבודה עברית", כשרב העיר רמת-גן, הרב יעקב אריאל, ורב הישוב יצהר, הרב דודי דודקביץ, יתפלמסו בשאלה "האם בעולמינו המודרני יש עניין בעבודה עברית בענפים הכלכליים המסורתיים?". בנוסף תוקרן בוידאו ברכתו של הרב הראשי לישראל לשעבר, הרב מרדכי אליהו, למשתתפים.  

 

"מטרת הכנס היא להעלות לדיון ציבורי את המציאות המורכבת הנובעת מהיותה של מדינת ישראל מדינתו של העם היהודי, ובתוכה בני עמים נוספים", מסבירים המארגנים, "מציאות זו מעמידה בפנינו סתירות וקשיים בין מטרתה של מדינת ישראל להוות בית לאומי לעם ישראל ובין הצורך לקיים שלטון המתבסס על ערכי מוסר וצדק אוניברסאליים. בנוסף קיימת כמובן התמודדות עם סיכונים ואיומים הנשקפים מצד גורמים לאומניים הרואים במדינת ישראל ישות לא לגיטימית מיסודה".  

 

בגרעין התורני ברמלה מסבירים עוד כי הכוונה היא ליצור מסגרת דיון המבוססת על דעת תורה ומתוכה להציע דרכי התמודדות עם הנושא. "בנוסף נדון ונתמודד עם הדעות הרווחות בציבור הרחב, אשר ברובן נוטות להתעלם מבעיות אלו או להסתירן, מתוך מגמה להשפיע עליהן ואף לשנותן לכיוון חיובי ישראלי ומקורי. פתיחת דיון ציבורי מתוך דרכה של תורה היא מהלך שראוי להקיף עוד נושאים רבים בחיינו הציבוריים".  

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביהו שפירא
הרב שמואל אליהו
צילום: אביהו שפירא
מומלצים