שתף קטע נבחר

אולמרט: ניתן להגיע להבנות, אי אפשר ליישמן

בטקס הרמת כוסית לרגל פסח בבית קדימה, אמר ראש הממשלה, אהוד אולמרט, כי ניתן להגיע להבנות עם הפלסטינים עוד השנה, אך לא יהיה ניתן ליישם הסכם בתקופה הקרובה: "אף אחד לא ילמד אותי על מעמדה, על חשיבותה ועל סמליותה של ירושלים כבירת ישראל"

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, אומר הערב (יום ה') כי ניתן להגיע השנה להבנות שיובילו להסכם שלום, אך אי אפשר יהיה ליישמן. עם זאת, הדגיש כי לא ניתן לערער על מעמדה של ירושלים: "איננו זקוקים לשיעורים מאף אחד, ודאי לא מיריבינו באופוזיציה, מהם הנושאים החשובים שעלינו להקפיד עליהם לשמור עליהם מכל משמר. אף אחד לא ילמד, לא אותי ולא את שר קדימה משהו על מעמדה, על חשיבותה ועל סמליותה של ירושלים כבירת ישראל".

 

אולמרט דיבר בטקס הרמת כוסית לקראת החג בבית קדימה בפתח תקווה. "המשא ומתן הזה אינו פשוט, אך הוא מתנהל בצורה רצינית מתוך תשומת לב מירבית לצורכי הביטחון של מדינת ישראל, אלה של היום ואלה שיהיו בעתיד. אני מבטיח לכם שנגיע להבנות כאלה שיבטיחו שמדינת ישראל תוכל להיות מדינה בטוחה, שיודעת להגן על עצמה, שיש לה מרחבי מחיה, שלא יעמידו בשום מצב ובשום תנאי את עצם קיומה. אני מאמין שאפשר להגיע להבנות שיולידו פתרון שאין בלתו. אני מאמין שאפשר להגיע להבנות כאלה עוד במהלך השנה הזאת".

 

אולמרט הדגיש: "איני רואה סיכוי כלשהו שנוכל ליישם הסכם בתקופה הקרובה. כשנגיע להבנות, נעמוד על כל התביעות של מפת הדרכים ובראש ובראשונה הפסקת הטרור, כתנאי ליישומה של כל הבנה. אבל את הצעד הראשון היוצר אופק של תקווה גם לנו וגם לפלסטינים אפשר לעשות, צריך לעשות, ואנחנו נעשה כל מאמץ כדי להצליח בו במהלך השנה הזאת".

 

ראש הממשלה התייחס גם למצב ברצועת עזה: "החמאס נושא במלוא האחריות למה שקורא שם. לא מעניין אותנו באיזה ארגון חבר איזה מחבל. מי שמנהל היום את מה שקורה בעזה הוא החמאס, והארגון הזה על כל חבריו נושא באחריות לטרור הבלתי נפסק ויאלץ לשאת בתוצאות הבלתי נמנעות של מעשיו בדרום הארץ. אני מבטיח לכם שהתשובה לחמאס תהיה כזאת, שהוא לא יוכל להמשיך לפעול כלפי אזרחי ישראל כפי שהוא פועל".

 

בסיום דבריו אמר ראש הממשלה: "יכולתי לדבר רבות על איומים על ישראל מקרוב ומרחוק - לפעמים כשמדברים פחות עושים יותר. לקראת יום העצמאות ה-60 אנו יכולים לזקוף את גבינו ולומר לעצמנו יש לנו מדינה נפלאה, יש לנו הישגים, יש לנו עוצמה, יש לנו ביטחון ואיתם נצעד קדימה".

  

איציק שיבחה את אולמרט

לפניו דיברה יו"ר הכנסת, דליה איציק, שאמרה כי בשנה שעברה האווירה בטקס היתה פחות טובה. "ערב פסח שעבר ישבנו כאן בקומה נמוכה וראה מה קורה עכשיו. כולם הספידו אותנו, כולם אמרו שלא נשאר והנה כולנו כאן. אומרים לנו על ראש הממשלה, הוא יודע לשרוד. הם לא צודקים, זה לא הישרדות ולא שרידות. אתה יודע לטפל במשברים נכון, אתה יודע לטפל בשרים נכון.

 

איציק לא חסכה בשבחים לאולמרט: "ראיתי ראשי ממשלות בישראל, טובים ופחות טובים. אני יכולה להגיד בלב שלם אהוד, אתה ראש ממשלה טוב ואפילו טוב מאוד. אני יודעת שעברו עליך שנתיים לא פשוטות, אך שריך אומרים עליך דברים טובים כשאתה לא שומע".

 

לטקס בקדימה הגיע גם ח"כ אלחנן גלזר (הגמלאים): "ההימצאות שלי כאן בהרמת הכוסית של קדימה לפסח, היא האמירה החזקה ביותר לכך שאני נשאר בקואליציה. בימים האחרונים איש לא שאל אותי מה אני מתכוון לעשות. העובדה שהגעתי לכאן אומרת הכל". הוא הכחיש את השמועות כי בכוונתו להצטרף למפלגתו של ארקדי גאיידמק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כן להבנות, לא ליישום. אולמרט
צילום: ירון ברנר
הספידו אותנו. איציק
צילום: ירון ברנר
מומלצים