שתף קטע נבחר

תלמידי שדרות באושוויץ: גאים להיות ישראלים

24 נערים משדרות משתתפים במשלחת של מאות בני-נוער ישראלים בפולין: "אחרי שמבקרים באושוויץ מבינים, עם כל הכבוד לבעיות שלנו בבית, הפרופורציות משתנות, פתאום הדברים נראים אחרת"

משלחת משדרות לאושוויץ: מאות בני נוער מישראל, חלקם משדרות, השתתפו אמש (יום ה') בטקס הוקרה לחסידי אומות העולם בעיר קראקוב שבפולין. בני הנוער, שיצאו לפולין במסגרת מסע בין מחנות הריכוז, נפגשו עם שתי נשים שקיבלו את תואר "חסיד אומות העולם", על-כך שהסתירו יהודים בתקופת השואה בבתיהן ובכך הצילו את חייהם.

 

מירוסלבה ברושצ'וסקה, אחת מהנשים, אמרה לנערים מישראל: "אנו מבקשות שתעבירו את ברכותינו למשפחות כדי שיבוא שלום על ישראל". בני הנוער כיבדו אותן במשך דקות ארוכות בתשואות, עד שעזבו את האירוע.

 

בין התלמידים המשתתפים במשלחת, גם קבוצה של 24 תלמידי תיכון משדרות, שהגיעו לפולין בעקבות התערבותה של חברת אל על, שהחליטה לממן להם את הטיסה ואת השהייה. מנכ"ל החברה, חיים רומנו, קרא ב-ynet על המקרה והחליט לסייע לתלמידים מהעיר מוכת הקסאם. התלמידים ביקרו גם במחנה ההשמדה באושוויץ, ובימים הקרובים גם יגיעו לורשה וישתתפו בטקס לציון 65 שנה למרד גטו ורשה, אירוע בו ישתתף גם נשיא המדינה, שמעון פרס.

 

הריחוק של הנערים משדרות מהבעיות היומיומיות בבית לא הצליחה להסיר מלבותיהם את הדאגה לבני משפחתם ולחברים שנותרו בארץ. עם זאת, התלמידים ספרו בשיחה עם ynet, כי לאחר הביקור באושוויץ ולמרות הבעיות הביטחוניות בבית הם מבינים את משמעות קיומה של מדינת ישראל ומעריכים אותה יותר. "אחרי שמבקרים באושוויץ מבינים, עם כל הכבוד לבעיות שלנו בבית, הפרופורציות משתנות, פתאום הדברים נראים אחרת. הרגשתי גאה להיות ישראלי היום. גאה להיות יהודי" אמר אחד התלמידים בהתרגשות.

 

בין לבין, התקיים ערב שירה בציבור, בהנחיית דני כץ, שנמשך כשעתיים. התלמידים הניפו את גדל ישראל ושרו שירים מוכרים בעברית. "זה כל פעם מרגש מחדש", אמר ל-ynet אחד ממארגני המסע. "אני עובד בפולין שנים רבות עם משלחות, ולראות נערים ישראליים שרים, מתחבקים ומניפים דגלים זה אירוע של ניצחון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
משלחת ישראלית באושוויץ. ארכיון
צילום: איי אף פי
ילדי שדרות בדרכם לנתב"ג
צילום: זאב טרכטמן
מומלצים