שתף קטע נבחר

זירת הקניות

גילגולה של פחית

חשבתם שפחית משקה קרה מסיימת את תפקידה כשהיא ריקה? טעיתם. יוסי וייס מראשון לציון מפיח חיים בפחיות הריקות, והופך אותן ליצירות אמנות ייחודיות

יש מי שאוסף פחיות כדי לקבל בעבורן 25 אגורות. ויש את יוסי וייס, שהופך אותן ליצירות אמנות. וייס (54) הוא כנראה האדם היחיד בארץ - ובין היחידים בעולם - שהופך פחיות שתייה ליצירות אמנות. דירתו הצנועה בראשון לציון הפכה למוזיאון, בה הוא מציג את מאות יצירותיו - פיסות מתכת קרות לתוכן יצק בכישרון רב - חיים חדשים.

 

 

איך הכל התחיל? "ראיתי תערוכה שעסקה במחזור פחיות והפיכתן לדגמים, אבל מה שהיה שם לא הרשים אותי במיוחד, והחלטתי שאני יכול לעשות את זה טוב יותר - וכך קרה", מספר וייס, ומדגים כיצד הוא חותך פחית במהירות שיא ומפרק אותה לרכיבים שכל אחד הופך לחלק מהדגם: הלשונית הופכת לרגל אנושית, המכסה לגלגל של כבאית ועוד ועוד כיד הדימיון. "אני לא יכול לעשות את אותו הדגם פעמיים כי אב טיפוס יש רק אחד; כל פעם כשאני יוצר, אני משנה משהו כך שאין שני דגמים זהים".

 

וייס יוצר את הדגמים לא רק בשביל עצמו. הוא בעל מודעות סביבתית מפותחת ומטרתו, לדבריו, היא להעלות את המודעות למיחזור ולשמירה על הסביבה. את הפחיות הוא אוסף בכל מקום, מה שעורר תמיהה במקום עבודתו.

 

"אנשים התחילו להתלחש שמצבי הכלכלי חמור ואני משלים הכנסה במכירה של פחיות שאספתי. זו הסיבה שאני מקפיד להחזיק בארנק עשרות תמונות של היצירות שלי, ומראה שהמציאות תודה לאל שונה, ומה שמניע אותי זה שמירה על איכות הסביבה", הוא אומר. 

 

בפינת הדירה שלו מיקם וייס את בית המלאכה הקטן שלו. מהרגע שהפחית בידו אי אפשר לעצור אותו, ופס הייצור מוציא דגם ייחודי תוך שעות ספורות - או כמה ימים בדגמים מורכבים במיוחד.

 

וייס מכיר כל פחית ויודע לציין שהחומר מהן עשויות הפחיות בארץ שונה מהחומר בחו"ל. בארץ, לדבריו, מערבבים באלומיניום גם מעט ברזל - שמקשה עליו את העבודה. "אם אתה מקרב מגנט לפחית לא מקומית היא לא מגיבה כלל כי היא עשויה מאלומיניום טהור. מאוד קל לי לעבד פחיות כאלה כי הן ממש רכות".

 

לעומת זאת, עם הפחיות בארץ קצת קשה לו יותר לעבוד, אבל הוא לא מתלונן, ורק מבקש לנצל את ההזדמנות להודות ליפית תמיר ממפעל "קוקה קולה", שדואגת לו לאספקה קבועה של פחיות ריקות.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפחיות בארץ קשות יותר. יצירה של וייס
צילום: שי רוזנצוויג
כל דגם ייחודי. אין שניים דומים
צילום: שי רוזנצוויג
מומלצים