שתף קטע נבחר

במקום עשרת-אלפים שוטרים, גויסו רק 31

ההר הוליד עכבר: מה שהחל כיוזמה חגיגית לתגבור מאסיבי של גורמי האכיפה בישראל, מסתכם בינתיים בגיוס דליל ביותר. ח"כ אהרונוביץ', ניצב בדימוס: "לא יודע אם לצחוק או לבכות. ככה לא בונים משטרה וככה לא נלחמים בפשיעה"

מתמטיקה של משרדי ממשלה:  דיון שנערך היום (ב') בוועדת הפנים של הכנסת הצליח להמחיש כיצד הצעת חוק לתגבור המשטרה בעשרת-אלפים שוטרים הפכה בסופו של דבר לתוספת עלובה, של 31 מגויסים חדשים בלבד.

 

לפני מספר חודשים הגיש ח"כ שי חרמש (קדימה) הצעת חוק לתגבור המשטרה בעשרת-אלפים שוטרים. ההצעה עברה וזכתה אפילו לתמיכה של הממשלה. כעבור זמן קצר, חזרה בה הממשלה מעמדתה, אך ראש הממשלה אולמרט הבהיר כי ידאג לכך שכאלף שוטרים חדשים יגויסו - הרבה פחות מעשרת אלפים, אבל עדיין תוספת משמעותית.

 

בדיון בוועדת הפנים של הכנסת גילה היום מנכ"ל המשרד לביטחון פנים, רן פלק, כי החלטתו של אולמרט, שלא גובתה עדיין על-ידי הממשלה, הצטמקה עוד יותר ובסופו של דבר נקבע כי למשטרה יצורפו 200 שוטרים. השוטרים הללו אמורים היו להיות מגויסים ב-3 סבבים של 60 שוטרים כל אחד וסבב רביעי של 20 נוספים. בינתיים כאמור, גויסו 31 שוטרים בלבד.

 

כנראה שהקיצוץ הזה לא הספיק לאנשי משרד האוצר, שהודיעו כי ינתן תקציב לתוספת של 60 שוטרים בלבד. האוצר ניחם את המשרד לביטחון פנים באפשרות שיימצא התקציב לכל הסבבים אם יאושר הקיצוץ הרוחבי בתקציב 2008 של כמיליארד שקלים. הבעיה היא שקיצוץ רוחבי עשוי להביא את המשטרה לצמצום משמעותי בכוח האדם.

 

יו"ר ועדת הפנים, אופיר פינס, נזף במשטרה על כך שלא שלחה את נציגיה לדיון: "זהו מהלך חובבני של יחסי ציבור שלא ישפר את חוסר האונים של הציבור שלא מרגיש מוגן ובטוח ולא יעלה אותנו מהמקום הנמוך בעולם במספר השוטרים ביחס לאוכלוסיה", אמר. ביחס לתוספת הקטנה מדי של שוטרים,

העיר: "המשטרה צריכה לעמוד בשורה אחת עם צה"ל בסדר העדיפויות של הממשלה".

 

דיכטר: אלף שוטרים עד סוף השנה

ח"כ יצחק אהרונוביץ (ישראל ביתנו), שכיהן בעבר כניצב ומפקד מחוז במשטרה, הגיב גם הוא להתנהלות הבעייתית: "אני לא יודע אם לצחוק או לבכות. ככה לא בונים משטרה וככה לא נלחמים בפשיעה".

 

פינס החליט בסיכום לפנות במכתב לאולמרט לאשר גיוס של אלף שוטרים בצורה מסודרת ומעוגנת בתקציב המדינה. במקביל תקודם הצעת החוק לגיוס עשרת-אלפים שוטרים חדשים, על מנת להפעיל לחץ על הממשלה.

 

במכתב ששלח אתמול השר לביטחון פנים אבי דיכטר לשר האוצר רוני בר-און, מפכ"ל משטרה דודי כהן ומזכיר הממשלה עובד יחזקאל הוא התייחס לגיוס 1000 השוטרים:

 "בהמשך לשיחות ולהתכתבויות בנושא הבהיר לי שר האוצר לפני ישיבת הממשלה אתמול באופן חד משמעי כי יש לי, את אישורו לגייס את הקבוצה הראשונה של 200 השוטרים מתוך ה-1000 המתוכננים על פי הפילוג הבא: במרס 2008, 60 שוטרים, באפריל עוד 60 שוטרים ובמאי 80 שוטרים. האסמכתה התקציבית לגביי 60 השוטרים הראשונים כבר ניתנה על ידי החשב הכללי של האוצר בהנחיית שר האוצר".

 

דיכטר כתב עוד כי: "האישור לגביי שתי קבוצות הגיוס הנוספות יינתן עד סוף חודש אפריל. האישור התקציבי הכולל לכל 1000 השוטרים יינתן עם גיבוש הגיוס הרוחבי המתוכנן על ידי משרד האוצר". דיכטר הוסיף כי המשטרה תקבל תוספת של 1000 שוטרים נוספים עד סוף שנת 2008.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האוצר צמצם את התוספת
צילום: דורון גולן
מומלצים