שתף קטע נבחר

תוצאות ראשונות באיטליה: ניצחון לברלוסקוני

תוצאות חלקיות ומדגמים שפורסמו בארץ המגף מעניקים לגוש המרכז-ימין בראשות איל ההון השמרן ניצחון בפער של שניים עד חמישה אחוזים בשני הבתים של הפרלמנט, על פני גוש המרכז-שמאל בראשות ולטר ולטרוני. אם אכן ינצח ברלוסקוני הוא צפוי להתמנות לראש ממשלה בפעם השלישית בחייו

איל ההון השמרן, סילביו ברלוסקוני, ניצח ככל הנראה בבחירות הכלליות שנערכו ביומיים האחרונים במדינה - כך עולה מתוצאות חלקיות וממדגמים שפרסמו רשתות הטלוויזיה RAI וסקאיי.

 

מספירת כ-20 אחוז מהקולות עולה כי גוש הימין-מרכז בראשות ברלוסקוני זכה ב-45.4 אחוז בבחירות לבית העליון של הפרלמנט (הסנאט). גוש המרכז-שמאל בראשות ראש עיריית רומא לשעבר, ולטר ולטרוני, זכה ל-40.16 אחוז. מוקדם יותר, הצביעו מדגמים כי הגוש התומך בברלוסקוני ניצח גם בבחירות לבית התחתון של הפרלמנט, לאחר שזכה ב-45-46.5 אחוזים לעומת 37.7-39 אחוזים לגוש התומך בוולטרוני. יצויין כי בהתייחס לבחירות לסנאט העניקו המדגמים יתרון של שני אחוזים בלבד לטובת גוש המרכז-ימין (42-40). 

 

עוד על הבחירות באיטליה:

 

עם פרסום התוצאות, הביעו פרשנים באיטליה ספק באשר ליכולתה של ממשלת איטליה הבאה לקדם רפורמות משמעותיות להוצאת הכלכלה המקרטעת מהבוץ. "התוצאה צמודה מאוד. אנו עלולים למצוא את עצמנו במצב דומה לזה שנוצר לאחר ניצחונו של פרודי בבחירות האחרונות, בו לא ניתן לקדם רפורמות משמעותיות. זו תהיה התוצאה הגרועה ביותר לכלכלה האיטלקית", אמרה הפרשנית ולנטינה פראריס. "בכדי לקדם רפורמות משמעותיות יש צורך ברוב משמעותי בפרלמנט. בהתחשב בתוצאות המתקבלות נראה כי לממשלה החדשה לא תהיה אפשרות של ממש לשנות דברים", אמר הפרשן לואיגי ספרנזה.     

 

ברלוסקוני טרם הגיב באופן רשמי לתוצאות המסתמנות בבחירות, אולם בשיחת טלפון שקיים עם ראש מפלגת "הקואליציה הלאומית", ג'יאנפרנקו פיני, הביע איל ההון את "סיפוקו הרב" מניצחונו המסתמן. "הקואליציה הלאומית" התאחדה לפני הבחירות עם מפלגתו של ברלוסקוני, "קדימה איטליה", ויחד הקימו השניים את מפלגת "חירות העם", הזוכה בין היתר לתמיכת מפלגת הימין הקיצוני - "הליגה הצפונית". 

 

גם ברלוסקוני, בן ה-71, וגם ולטרוני, בן ה-52, הבטיחו במהלך מערכת הבחירות לפעול לצמצום החוב הלאומי האדיר של איטליה, לקצץ במסים ולהפריט שירותים במגזר הציבורי. ברלוסקוני, אחד האנשים העשירים בארצו, מתמודד בבחירות זו הפעם השישית ואם ינצח תהיה זו הפעם השלישית שהוא מתמנה לראשות הממשלה. עבור ולטרוני זו התמודדות ראשונה.

 

שיעור ההצבעה ביום ההצבעה הראשון עמד על כ-62 אחוזים, ירידה מ-66.5 אחוזים ביום המקביל בבחירות הקודמות, שנערכו רק לפני שנתיים. בבחירות ההן ניצח מנהיג המרכז-שמאל רומנו פרודי ברוב הזעום ביותר בתולדות איטליה. ממשלתו החזיקה מעמד 20 חודשים בלבד לפני שנפלה בהצבעת אמון בסנאט.

 

"הצבעתי, אך ללא התלהבות כלשהי", אמר מאסימו רוסי, בן 47 שרואיין בבית קפה ברומא בעודו לוגם מספל קפוצ'ינו. "אם ולטרוני ינצח או אם ברלוסקוני ינצח, אני צופה שינוי קטן בלבד במדינה, יש לי מעט מאוד תקווה בכל הנוגע לפוליטיקה האיטלקית". רבים מאסו בבחירות התכופות ותולים את האשם

בחוקי הבחירות שקידם ברלוסקוני בממשלתו האחרונה, בין 2001 ל-2006.  


פורסם לראשונה 14/04/2008 14:17

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ישוב להנהיג? ברלוסקוני
צילום: AFP
סופרים קולות באיטליה
צילום: AP
מומלצים