שתף קטע נבחר

למרות החוק, הרב מצגר בדרך לנשיאות בית הדין

"חוק מצגר" שעבר במליאה נועד למנוע מהרב יונה מצגר להחליף את הרב עמאר בתפקיד נשיא בית הדין הרבני העליון. ל-ynet נודע: בלחץ גורמים ברבנות, הרב עמאר החליט לסיים את תפקידו כנשיא בית הדין ולבקש לכהן בתפקידו של מצגר - נשיא מועצת הרבנות

על אף שחוק הרבנות הראשית תוקן במיוחד לשם כך, ל-ynet נודע כי הרב הראשי לישראל הרב שלמה משה עמאר החליט בכל זאת לסיים את תפקידו כנשיא בית הדין הרבני הגדול ולעבור לכהן כנשיא מועצת הרבנות הראשית. המשמעות היא שהרב מצגר יכהן כנשיא בית הדין - תפקיד מקביל לנשיא בית המשפט העליון.

 

מאז נודע כי קיימת האפשרות שהרבנים הראשיים לא יהיו חייבים להתחלף בתפקידיהם, הוצפה לשכתו של הרב עמאר מצד גורמים ברבנות ורבני ערים בבקשה שהרב עמאר ישקול בכל זאת לכהן במועצת הרבנות הראשית, זאת בשל בעיות רבות הדורשות פיתרון וכן הדחיפות שבשיפור מעמדה של הרבנות הראשית בקרב הציבור בישראל.

  

במשך זמן רב שקל הרב עמאר את הדברים ולאחרונה אף הודיע לפטרונו הרוחני הרב עובדיה יוסף כי בכוונתו לסיים את תפקידו כנשיא בית הדין הרבני הגדול ולעבור לשבת על כס מועצת הרבנות הראשית. על פי תיקון החוק אותו אישרה הכנסת לפני כשבועיים לא יהיו מחויבים הרבנים הראשיים לקיים רוטציה בשני התפקידים המרכזיים אותם נושאים הרבנים הראשיים. עד לתיקון החוק נהגו הרבנים הראשיים בתקופת כהונתם להתחלף בתפקידיהם - נשיא בית הדין הרבני הגדול, תפקיד אותו נשא עד היום הרב עמאר ונשיא מועצת הרבנות הראשית, תפקיד בו נשא עד היום מקבילו לתפקיד, הרב יונה מצגר.  

 

בראש חודש ניסן האחרון אמורים היו שני הרבנים להתחלף בתפקידיהם אולם לאור הביקורת הציבורית הנוקבת על הרב מצגר בעניין פרשת המלונות, הוחלט לקיים תיקון בחוק. בישיבת הוועדה למינוי דיינים אשר דנה בכשירותו של הרב מצגר להמשיך ולכהן כדיין, זאת לאור המלצתו של היועץ המשפטי לממשלה מזוז לפרוש מתפקידו לאחר שבחן את האישומים נגד הרב מצגר בפרשת המלונות, הודיע שר המשפטים דניאל פרידמן כי הוא מתכנן להעביר בכנסת תיקון לחוק הרבנות הראשית, וכך היה.  

 

הרב מצגר מצידו, לא הביע התנגדות למהלך ואף שלח מכתב לרב עמאר בו הביע את נכונותו להישאר בתפקידו כנשיא מועצת הרבנות הראשית ובכך למעשה לוותר על כהונה כנשיא בית הדין הרבני הגדול. מכתבו נועד, בין השאר להכשיר את המהלך לתיקון החוק, זאת לאחר שהבין ככל הנראה את הבעייתיות שבכהונתו כנשיא בית הדין הרבני הגדול, תפקיד המקביל לנשיא בית המשפט העליון.

  

גורמים בסביבתו של הרב עמאר אמרו ל-ynet כי הרב שקל במלוא הרצינות את הדברים ולאור הרפורמות הנחוצות לשיפור מעמדה של הרבנות הראשית בקרב הציבור הישראלי החליט כי עליו לעבור מתפקידו כנשיא בית הדין הרבני הגדול ולעמוד בראש מועצת הרבנות הראשית. עוד נמסר כי בין הרפורמות אותן מצפה הרב עמאר לקיים - הנגשת שירותי הרבנות הראשית לציבור בנושאים שונים כגון הנפקת תעודות רווקות ופתיחת תיקי נישואין באינטרנט וכן הקמת רשות לוויות שתרכז את פעילות חברא קדישא. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב יונה מצגר
צילום: דודי ועקנין
הרב עמאר
מומלצים