שתף קטע נבחר

האופוזיציה מכינה קבלת פנים "חמה" לברק

בורג הפעיל סעיף מיוחד בתקנון, המאפשר לקיים את ההצבעה על פיזור הכנסת כבר ב-2 באוגוסט, למרות נפילת ההצעה הקודמת . "בינתיים, חל שינוי של ממש בנסיבות הפוליטיות", הסביר

כאשר ישוב ראש הממשלה, אהוד ברק, מפסגת קמפ דייויד, מחכה לו אופוזיציה בועטת - חבר הכנסת אביגדור ליברמן הגיש הצעת אי אמון בנושא חלוקת ירושלים, וסילבן שלום ולימור לבנת הגישו הצעות חוק לפיזור הכנסת.
הצעת אי האמון של ליברמן תועלה לדיון בשבוע האחרון של מושב הקיץ. באשר להצעות החוק לפיזור הכנסת קבע אתמול (יום ג') בורג, כי הן יובאו לדיון ביום האחרון של מושב הקיץ - 2 באוגוסט.
על-פי התקנון, לאחר שהצעת החוק הקודמת לפיזור הכנסת לא התקבלה, אין להגיש הצעת חוק דומה במשך ששה חודשים. ואולם בורג החליט להפעיל סעיף אחר בתקנון, 143, המאפשר, בשל נסיבות השעה, לא להמתין חצי שנה. לדבריו, אפשר להפעיל סעיף זה, שכן "חל שינוי של ממש בנסיבות הפוליטיות".
חברת הכנסת לימור לבנת הביעה שביעות רצון מההחלטה. "אין בלבי ספק כי אכן השתנו הנסיבות הפוליטיות, וברור לכולנו כי לראש הממשלה אין רוב בכנסת", אמרה.
חבר הכנסת סילבן שלום, שהיה זה שביקש מבורג לקבוע את מועד ההצבעה, הודיע כי ימשיך במאמציו להפלת הממשלה. "ברק נסע לקמפ דייויד ללא מנדט מהכנסת ומהעם לוויתורים שהוא מתכנן", אמר.
יו"ר הקואליציה, חבר הכנסת אופיר פינס, הודיע כי הוא מכבד את החלטתו של בורג, "למרות שהעובדה כי האופוזיציה לא מצליחה לגייס רוב של 61 בהצבעות אי האמון מוכיחה כי דבר לא השתנה מאז ההצבעה בה הפילה הכנסת את הצעות החוק הקוראות לפיזורה". ח"כ פינס הבטיח כי עם שובו של ברק מהפסגה, ייעשו מאמצים לגיבוש קואליציה יציבה בעלת רוב.
הצעת אי האמון שעלתה שלשום להצבעה נחלה כישלון מביך. חבר הכנסת מיכאל קליינר מסיעת היחיד חרות, התעקש לקיים הצבעה על ההצעה שהניח על שולחן הכנסת. מרבית חברי הכנסת בחרו להחרים את ההצבעה, אבל קליינר עמד על דעתו שלא למשוך את הצעתו. בתום ההצבעה, שזכתה לתמיכתם של ארבע חברי כנסת בלבד, האשים קליינר את הליכוד בצביעות. "אם ניתן היה להבטיח רוב של 61", אמר, "היה הליכוד מפסיק להיות ג'נטלמן והופך להיות קצין. זו התיפיפות".

לפנייה לכתב/ת
יוסי רוט
לבנת. שבעת רצון
יוסי רוט
אתר הכנסת
פינס. מכבד את ההחלטה
אתר הכנסת
אתר הכנסת
קליינר. הליכוד צבוע
אתר הכנסת
מומלצים